Gigant Reg Park

Gigant Reg ParkGigant Reg Park

Park vstoupil na scénu po dvou krátkých letech a jako neznámý cvičenec z garáže překvapivě shrábl nejvyšší domácí titul roku 1949. Až do této doby byli britští kulturisté zvyklí hledat nejpůsobivější světové svaly za oceánem, ale Park tohle změnil. Chlapsky stavěný mladík z Leedsu ukázal Británii, že mohou mít svaly i tady, a celkový dopad jeho úspěchů lze považovat za nedozírný. Bodybuilding se po válce rozrůstal jen zvolna a cílem většiny lidí byly 38cm paže a 110cm hrudník. Bicepsy měřící 47 cm a prsa okolo 130 cm vídali pouze na fotografiích z amerických časopisů. Potom ale britské magazíny Vigour a Health and Strength začaly otiskovat články s tréninky mladého giganta, což přineslo bod zvratu jak pro domácí kulturisty, tak i pro zbytek světa – lidé si totiž uvědomili, že nejlepší postavy nemusí nutně mít visačku Made in USA. Svaly v 50. letech rostly z dřiny a spousty bílkovin. Také na tomto poli měli britští kulturisté handicap, neboť maso, vejce a mléko se shánělo na přídělové lístky. Svaly Rega Parka byly výsledkem staré, poctivé školy tréninku, od první soutěže v roce 1949 až do roku 1973, a takového si jej budeme navždy pamatovat.
První polovina 50. let znamenala pro Parka začátek nadmíru hektického života. S otcem a nezbytnou pomocí ze zámoří založili v Leedsu Reg Park Equipment Company, prodávající vše od činek po vitamíny a cokoliv mezi tím, a Mr. Universe Publishing Company. Od března 1952 do prosince téhož roku vydávali časopis Mr. Universe (vyšlo 8 čísel), v lednu 1953 zahájili titulem Reg Park Journal of Physical Culture, který se v roce 1954 změnil na Reg Park Journal, jehož poslední číslo přišlo na stánky v prosinci 1959. Aby toho nebylo málo, od září 1952 do prosince 1953 publikovali magazín s názvem Muscleman. Odhaduje se, že RPJ měl v 50. letech okruh přes 60 tisíc čtenářů.
Protože tenkrát takové věci navazovaly na vystoupení siláků, žonglérů a artistů, byl Park – jako světoznámá hvězda – velmi populární a jak říkají Britové, „in great demand“. Cestoval po Anglii a brzy také po všech koutech zeměkoule, vystupoval s exhibicemi a ukázkami síly, takže je s podivem, kde vůbec bral čas na trénink! První kontakty s Jižní Afrikou navázal už v polovině roku 1951. Do Johannesburgu na vystoupení v nočních klubech odletěl na tři týdny a v červenci – v sobotu večer – zde poznal svoji budoucí manželku Marion Isaacs (viz Námluvy Rega Parka v Kronice říjen 2004). Svatbu si odbyli 2. října 1952 a vzápětí přišly děti; nejprve dcera Jeunesse v roce 1954 a o tři roky později syn Jon-Jon. Měsíce březen, duben a květen v šestapadesátém roce strávil Park na exhibičních cestách po USA, Kanadě a Hawaji. Dne 21. dubna vystoupil na velké silácké show Eda Yaricka v Oaklandu, kde přemístil a vytlačil pár 56,5kg jednoruček. Potom udělal benčpres se 160 kg, se 180 kg a 3 opakování se 195 kg. Nejvíce vytlačil ve Vancouveru (28. dubna), bylo to 200 kg. Jeho míry byly následující: váha 104,5 kg, biceps 48 cm, lýtko 45,7 cm, stehno 71 cm, hrudník v klidu 132 cm, pás 81 cm, zápěstí 20 cm, krk 48 cm, ohnuté předloktí 40,5 cm.
Mezi roky 1951 a 1958 Park uskutečnil asi pět nebo šest cest do Jižní Afriky a úplně si tuto zemi zamiloval. Rozhodnutí o přesunu do teplejšího podnebí začalo nabývat podobu v roce 1958. Celá rodina byla v anglickém chladu velmi nemocná a tak zvažovali odjezd do Honolulu, což se jevilo hodně z ruky, dále brali v potaz Kalifornii, až se nakonec, kvůli jihoafrickým kořenům Marion, rozhodli pro Johannesburg. Dva týdny před datem pořádání NABBA Mr. Universe 1958, tedy začátkem září, oznámil Reg ženě, že zde bude startovat. Trénoval 14 dnů jako ďábel, pohodlně vyhrál kategorii profesionálů a s tímto titulem v kapse odjel s rodinou do Jižní Afriky.
Výsledky NABBA Mr. Universe 1958
Kategorie do 173 cm: 1. Johnny Isaacs (Parkův švagr), 2. Andre Cort-Alžír, 3. Ernie Coates.
Kategorie nad 173 cm: 1. Reg Park, 2. Bruce Randall-USA, 3. Reuben Martin-Anglie.
Titul mezi amatéry získal Američan Earl Clark. Parkovy míry ze dne soutěže: váha 97 kg, krk 45,5 cm, pás 81 cm, stehno 67 cm, lýtko 44,5 cm, hrudník 132 cm, biceps 47 cm.
Svoji první tělocvičnu Reg Park Health Studios otevřel na 4. poschodí budovy Princess House, 42 Kerk Street, Johannesburg. (pokračování)