Karnitin z druhé strany

 

karnitin.jpg* Vím, že karnitin je vhodný při spalování tuku. Má pozitivní účinky i při silovém tréninku?

Karnitin byl propagován jako spalovač tuku, který má údajně tu vlastnost, že transportuje tuky do míst, kde se mohou spalovat. Poslední výzkumy však přinesly některé pozoruhodné skutečnosti, které by mohly být důležité i z hlediska kulturistiky a dalších silových sportů.

Karnitin a vytrvalost

Mitochondrie jsou buněčné „elektrárny“, v níž vzniká energie pro svalovou kontrakci. Pokud do mitochondrií přichází více tuků, produkce energie vzrůstá. A právě karnitin podporuje pohyb tuků do mitochondrií, kde se spalují. Když však karnitin chybí, mastné kyseliny se do mitochondrií nedostanou. Dosavadní pohled na karnitin předpokládal, že suplementace karnitinem vede ke zvýšenému spalování tuků v mitochondriích svalových buněk. Tím prý karnitin chrání svalový glykogen a zvyšuje výkonnost. Tato domnělá funkce karnitinu ve svalovém metabolismu jej předurčovala k suplementaci v kulturistice s cílem urychlit oxidaci tuků, ušetřit svalový glykogen a zlepšit výkony.

Když je karnitin nezbytný pro spalování tuků, předpokládalo se, že jeho zvýšený obsah ve svalech pomůže urychlit spalování tuků během cvičení. Většina studií však neprokázala účinek karnitinu na využití tuků a sacharidů ve svalech nebo na spotřebu svalového glykogenu. Tyto výsledky byly konsistentní i se závěry studií vlivu karnitinu na svalový výkon. Jen několik prací, později však kritizovaných z metodologického hlediska, poukázalo na pozitivní vliv karnitinu.

Teorii karnitinu jako látky důležité pro metabolismus tuků ve svalech by podporovala skutečnost, že nejvíce karnitinu se ukládá právě v kosterním svalstvu. Avšak několik studií ukázalo, že suplementace karnitinem zvyšuje jeho hladinu v krvi, zatímco jeho hladina ve svalech příliš nevzrůstá. Proto výzkumníci z University of Connecticut ve Storrs zahájili nový výzkum.

Další efekty karnitinu

V některých starších pramenech byly nalezeny zajímavé účinky karnitinu na svalové funkce, které nezávisely na výši hladiny karnitinu ve svalech. V jedné studii byly zkoušeny účinky intravenózní infuze karnitinem na únavu zádového svalu u psů. Při podávání karnitinu se jeho síla zvýšila o 34 %, i když hladina karnitinu ve svalu se nezvýšila, zatímco jeho hladina v krevním séru vzrostla.

Další karnitinová studie orientovaná na cvičení ukázala slibné výsledky suplementace karnitinem, i když se opět neprokázala vyšší hladina karnitinu ve svalech. Za to vědci ukázali, že tzv. svalový únavový syndrom (DOMS) a aktivita enzymu kreatinkinázy (marker svalového rozpadu) se podáváním karnitinu (3 g denně po dobu tří týdnů před cvičením) snížily. Tato práce ukázala, že podávání karnitinu je účinnou metodou, jak zredukovat DOMS a posílit regeneraci.

Výzkumný tým z Connecticut nedávno publikoval studii, která studovala vlivy suplementace karnitinem na regeneraci vzpěračů. Tito sportovci konzumovali buď placebo (neúčinnou látku) nebo 2 g L-karnitinu denně. Po třech týdnech suplementace byl testován jejich výkon ve dřepu. Ti, kteří užívali karnitin, si ve stehnech udrželi více svalové hmoty, svaly byly odpočatější, odbouralo se méně svalstva a vzniklo méně volných radikálů. To dokazuje, že karnitin je účinnou látkou podporující regeneraci svalů po zvedání břemen. Výzkumníci jsou přesvědčení, že karnitin podporuje průtok krve do svalů a chrání před některými typy hypoxie (snížené zásobování svalů kyslíkem), které se někdy objevuje v silových sportech.

I když podávání karnitinu prokazatelně nezvyšuje jeho koncentraci ve svalech, neznamená to, že je to doplněk stravy bez jakéhokoliv užitku. Karnitin chrání svaly před odbouráváním v důsledku intenzivní svalové práce a podporuje regeneraci, i když neproniká přímo do svalů.

 

text: JEFF VOLEK

foto: archiv M&F