Motivujte se!

Prozraďte svoje cíle

Ve fitness a kulturistice je metoda stanovení postupných cílů jednou z cest, jak co nejrychleji naplnit svoje představy o tom, jak bychom měli vypadat. Nestačí však si jen zapsat, čeho bychom chtěli dosáhnout, ale musíme také mobilizovat celou řadu dalších nástrojů souvisejících s tréninkem a výživou. Důležité také je, zda si vytčené cíle necháme jen pro sebe, nebo je zveřejníme svému okolí.

Výzkumníci z University of Columbia v Columbusu (Ohio) studovali tuto metodu na pěti výkonnostních amerických fotbalistech – obráncích. Ve studii uveřejněné v Journal of Applied Behavior Analysis dokumentovali, že tito sportovci si vytkli specifické výkonnostní parametry, kterých chtěli dosáhnout a dali je na vědomí lidem z jejich okolí. Vědci potom stanovili metodu, jak tyto výkonnostní parametry testovat. Ukázalo se, že existuje přímá souvislost mezi výkonem amerických fotbalistů a způsobem, jakým svoje cílové výkonnostní parametry dali na vědomí svému okolí.

To, co platí pro americké fotbalisty, platí patrně i ve fitness a kulturistice. Jakmile si stanovíte, čeho a za jak dlouho byste chtěli dosáhnout, pochlubte se tím svým přátelům z fitka a vaší rodině. Uvidíte, že tento jednoduchý trik zefektivní váš trénink a výrazně urychlí váš sportovní vývoj.

foto: RICK SCHAFF