Desatero úspěchu v tvarování těla

l text: CORY EVERSON l foto: MARC ROYCE

128 wome copyJedna z věcí, které vděčím za svoje úspěchy, je dodržování správné techniky cviků. Již od počátku své sportovní kariéry jsem používala základní cviky a dodržovala striktní formu pohybů, což se mi osvědčilo jako nejlepší cesta k úspěchu. Dále jsem se soustředila na rozvoj a tvarování všech svalových skupin, přičemž jsem obměňovala cviky i jejich pořadí. Vždyť rozmanitost je přece kořením života.

Níže jsou uvedeny má doporučení pro cvičení žen v posilovně:

1. DRŽTE SE ZÁKLADŮ. Nespěchejte. Cviky s vlastní váhou či s volnou zátěží (činkami) a rovněž i cviky na strojích jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé.

2. VŽDY DODRŽUJTE SPRÁVNOU TECHNIKU CVIČENÍ. Kromě větší radosti ze cvičení je striktní technika cvičení i účinnou prevencí zranění svalů a vazů. Pokud si nejste jisti technikou provedení cviku, poraďte se s kvalifikovaným trenérem.

Cory Everson a stahování kladky podhmatem, mířící na triceps.

3. NECVIČTE S MAXIMÁLNÍ ZÁTĚŽÍ. Podle mého názoru není důvod cvičit s extrémně vysokou zátěží a riskovat tak zranění, když lze odvést kvalitní trénink i s lehčí zátěží. Vždycky jsem cvičila více opakování a jsem přesvědčena, že kromě intenzivnějšího pálení kalorií tak lze snáze dosáhnout zpevnění a rovněž i kvalitnějšího vytvarování zatěžovaných svalů.

4.NEZAPOMÍNEJTE NA KARDIO. Ve svém tréninku jsem nikdy nespoléhala pouze na cvičení se zátěží, protože jsem rovněž dělala i další aerobní aktivity – ať již z důvodu udržení své tělesné váhy, nebo jen tak pro zdraví. Jednou z mnoha možností, kterých jsem využívala, byly běhy do schodů na stadionu či 100metrové sprinty.

5.NENECHTE SE ODRADIT KLAMNÝMI MÝTY A POLOPRAVDAMI. Mnoho žen si myslí, že vlivem cvičení se zátěžemi jim narostou ohromné svaly. To se však nestane. Mezi další rozšířené mýty patří i názor, že více svalů vás opticky učiní objemnějšími a většími. Nicméně se to dá tvrdit spíše o opaku – štíhlí lidé opticky vypadají menší, než ve skutečnosti jsou.

6.POZOR NA PŘETRÉNOVÁNÍ. Pokud bych mohla vrátit zpět čas, změnila bych jednu věc, a to, že bych obecně cvičila méně. Přetrénování vede z dlouhodobého hlediska ke ztrátám svalové hmoty. V minulosti jsem měla trávit v posilovně méně hodin, věnovat se méně také kardiu a konzumovat vyváženější stravu. Nyní, když v činkárně cvičím jednou denně ráno a kardiu se věnuji až večer, cítím se lépe.

7. PŘÍNOSY Z PRAVIDELNÉHO TRÉNINKU. Abychom si uchovali motivaci, pravidelně si připomínejme výhody pravidelného tréninku: zdravější tělo, menší riziko chorob a onemocnění. Naopak při absenci pravidelné tréninkové zátěže nejenže vypadáte poněkud nezdravě, ale trpíte zpravidla nízkou sebedůvěrou a chatrným zdravím.

8. DIETA JE POLOVINA ÚSPĚCHU. Jezte jídla z přírodních, co nejméně technologicky zpracovaných surovin, která byla upravena pokud možno co nejméně. Každé 3–4 hodiny zkonzumujte jídlo bohaté na bílkoviny. Ujistěte se, že vaše strava obsahuje i dostatek vlákniny a nepodceňujte ani příjem vitamínů.

9. „VŠECHNO NEBO NIC“ NENÍ TOU NEJVHODNĚJŠÍ FILOSOFIÍ. Nikdo není dokonalý, proto počítejme s tím, že ne vždy stihneme vše, co jsme si v daný den předsevzali. Střední cesta je rovněž jedním z klíčů k úspěchu.

10. CVIČTE S RADOSTÍ. Věnujte se těm aktivitám, které vás baví. Pravidelný trénink by měl být potěšením, nikoliv povinností.