Síla z minulosti: Louis Cyr (6)

cyr02_copy.jpgCyrovy výkony v dynamických disciplínách jako trh jednou paží a soupažný nadhoz nebyly samozřejmě na stejné úrovni, jako cviky pomalé síly. Jeho nejlepší trh levou i pravou paží byl 85,5 kg, provedený na pevné, nemotorné jednoručce s osou o průměru přes 4 cm!

Protože silák zvedal s téměř napnutými koleny a bez podřepu v závěru, navíc se skoro nataženou paží, jednalo se o téměř čistý zátah silou zad. Mít tak rychlost a techniku úměrnou síle, mohl trhnout jednou paží až 105- 110 kg. Navíc kvůli krátkým a tlustým prstům neměl šanci na zámkový úchop a hrubé osy svíral jen normálním stiskem.

Jiným důkazem Cyrovy síly prstů, rukou i celého těla je přemístění těžkého sudu na rameno, kde neměl sobě rovného. Na jedné exhibici totiž dostal JEDNOU PAŽÍ na rameno dřevěný sud, naplněný mokrým pískem o váze 202 kg! Jak to asi dělal? Postavil sud svisle, poklekl k němu, převalil si jej na koleno, odtud na rameno – stále jednou paží – a nakonec vstal…jednoduché, není-liž pravda? Potvrzením Cyrových schopností v soupažném vzpírání je jeho kontinentální nadhoz (s přemístěním na dva pohyby) 157,4 kg.

Podle svědků Cyr vždy dopravoval činku k ramenům na dva pohyby (nejdřív do pasu, pak na ramena), a to dokonce i před tlakem. Měl totiž s přemístěním zjevné obtíže, i když se svojí tlakovou silou a párou v nohách by mohl vyrážet nad hlavu nejméně 180 kg; druhou fázi nadhozu tedy omezovala neschopnost dostat činku přes mohutné břicho.

cyr_01.jpgUvedený nadhoz 157,4 kg byl pouze americký a ne světový rekord, neboť Němec Hans Beck zvedl 160 kg (v roce 1895). Dalším oddílem, v němž Cyr nepoznal porážku, bylo nadzvedávání masivních vah samotnýma rukama kousek nad zem. Stylem „rukama a nohama“ ustavil roku 1896 rekord 860 kg, který zůstal nedotčený déle jak 60 let.

Stejným stylem, pouze pravou rukou, pak nadzvedl 448 kg. Někteří experti na powerlifting si položili závažnou teoretickou otázku, jakou váhu by asi Cyr zvedl regulérním mrtvým tahem na moderní čince – a shodli se někde v oblasti 550 kg, mnozí i více…panečku; o metrák víc než dnes, a před 120 lety! Zatímco jeho nejlepší výkon ve zdvihu jedním prstem překonala řada jiných siláků s většíma rukama než měl on, Cyrův rekord 250,5 kg, provedený s pomocí holého železného kroužku, slouží jako další důkaz jeho vyvážené síly.