Pocta pionýrům

Pocta pionýrůmPocta pionýrům

WILLIAM ALBERT PULLUM

W. A. Pullum (WAP, 1887–1960), současník Thomase Inche, bratří Saxonů, Hackenschmidta a dalších měl osudem určeno stát se jedním z nejslavnějších učitelů, vzpěračů a autorů, jaké kdy silový sport znal. WAP byl v podstatě vzpěrač, který jako učitel předával svoje znalosti druhým, nicméně na rozdíl od Inche byl mnohem více osobní, nechával si více platit a s každým pracoval jednotlivě, dokonce korespondenčním způsobem. Z psychologických důvodů usiloval o oddělení některých aspektů své práce od zažitých představ siláckých výkonů s činkou, a nakonec uspěl tím, že vymyslel termín „weight-training“ (řekněme cvičení se zátěží, posilování) jako protipól soutěžního vzpírání čili „weight-lifting“. Jako profesionální instruktor byl v roce 1915 najat Britskou asociací, aby vyučoval specifický kulturistický trénink; mimochodem právě Pullum zavedl do sportu obecný termín „Body-building“ (budování těla zvětšováním svalů). Během 1. světové války trénoval mladé muže podle požadavků tělesných standardů a prováděl rovněž rehabilitaci zraněných vojáků.
WAP svoje kulturistické kurzy nabízel mnoha způsoby – poštou, osobními konzultacemi ve vlastní tělocvičně „The Camberwell Weight-lifting Club“ v Londýně, nebo pomocí velkých plakátů cviků, a za 40 let činnosti vychoval řadu výtečných sportovců. Například Charles Curzon vyhrál v roce 1949 titul Mr. Britain, a když Pullum působil ve funkci kouče národního týmu vzpěračů, startovali jeho odchovanci na OH 1948 v Londýně.
Ve vlastním tréninku kladl WAP důraz na základní cviky (!) a postupné zvyšování zátěží; jeho systém vyžadoval pomalé a stupňovité pokroky. Velmi vysoce hodnotil mrtvý tah, který považoval za „základní test tělesné síly člověka.“ V textu z roku 1928 předkládá svoje názory na silový trénink:
„Úvodní skupina cviků pro začátečníky obsahuje mrtvý tah, upažování ve stoji, bicepsový zdvih podhmatem i nadhmatem, pullover s napnutými pažemi a tlak vleže na zemi.“ Připomínám, že tehdy bylo zvykem provádět cviky v jedné sérii po 10 opakováních, tudíž tento trénink představoval 6 sérií. Pokrok zajišťovalo jak přidávání váhy, tak změna cviků, jak dokazuje program pro pokročilé od 6 měsíců výše: krucifix, tlak pravou i levou paží, předpažování s činkou, soupažný trh, přemístění + výraz činky a tlak za hlavou. Kupodivu žádné dřepy. K tomu všemu podnikavý WAP vytvořil první pravidla ke zkouškám rozhodčích vzpírání a vymyslel speciální, uprostřed prohnutou osu pro jednoruční vzpírání (předchůdce EZ činky). Vyráběl také soutěžní činku s kotouči od 50–1 libry.
Pullum vydal několik knih, z nichž zejména „Weight-lifting Made Easy and Interesting“ (1929) do detailů popisuje všech 42 oficiálních disciplin BAWLA (British Amateur Weight Lifting Association), kterou sám v roce 1910 pomáhal zakládat a kde v jednom období držel v kategorii do 56 kg 38 rekordů!