Přehled časopisů Joe Weidera

Přehled časopisů Joe Weidera

Když v roce 1939 vstoupila Evropa do války, sport a zábava šly na čas stranou. Počkat musel také rozvoj bodybuildingu, a lze říci, že se zdržel asi o deset let, nicméně tělesná kultura pokračovala ve výcviku vojáků na obou stranách Atlantiku. Velkým zlomem se stala soutěž o titul Mr. America 1940, jejíž vítěz John Grimek vnesl do bodybuildingu i pojetí mužské svalnatosti nečekaně zářné světlo. Časopisy a knihy z té doby poskytly půdu, na níž bylo možné přeměnit zábavu na populární sport. Někteří borci už začínali zkoumat techniky, vyvolávající růst svalů, a nejlepší cestou k tomu mělo být cvičení s těžkými váhami, nicméně příslušné cviky a programy (dřepy a sériový systém) ještě čekaly na svoje objevení.
Koncem 30. let nastala exploze kulturistických časopisů. V Anglii dominovaly Health&Strength a Superman, v Německu Kraftsport, ve Francii La Culture Physique a v Americe, vedle Physical Culture a Strength and Health, se objevil nový magazín Iron Man. Žádné z těchto periodik nebylo určeno výhradně bodybuildingu, ovšem to se mělo změnit. V kanadském Montrealu totiž žil vizionářský mladý vzpěrač, který si vzal do hlavy, že bodybuilding potřebuje nejen svůj časopis, ale též organizaci.
Kdo by v roce 1940 věřil, že sedmnáctiletý mladík se základním vzděláním a 7 dolary v kapse navždy změní způsob vnímání lidského těla? Joe Weider vzal všechny úspory, napsal a namnožil první číslo plátku Your Physique (mělo 24 stran a 6 obrázků) a rozeslal jej na adresy známých vzpěračů a siláků v Montrealu. Žádosti o předplatné se jen hrnuly a Joe měl za rok a půl čistý profit 10 tisíc dolarů – v době, kdy galon benzínu stál 11 centů. Jakmile se náklad časopisu rozrostl do té míry, že tiskárny v Quebecu objednávky nezvládaly, Weider přemístil nakladatelství do Union City v New Jersey. Ve skutečnosti musel vyrobit časopis v Montrealu, naložit tiskařské desky do vlaku a odvézt je do New Yorku, přičemž je při každém překročení hranic kontrolovali celníci. Když se bratr Ben vrátil z vojny, Joe sbalil svůj byznys a odjel do USA. K dalšímu stěhování došlo v roce 1972, kdy Weider přesídlil do zalesněných kopců Woodland Hills nedaleko Los Angeles.

Časový sled vydávání časopisů:

● srpen 1940 první číslo Your Physique
● říjen 1945 první číslo Muscle Power
● srpen 1948 první žena na obálce MP Mary McDowell
● březen 1950 první slavná osobnost na obálce YP Lex Barker
● červenec 1952 první číslo Mr. America
● listopad 1953 první číslo Muscle Builder
● listopad 1954 první číslo Body Beautiful
● prosinec 1954 první číslo Adonis
● leden 1958 MP se stává novou verzí Mr. America
● duben 1963 první číslo Mr. Universe
● únor 1968 MB se mění na Muscle Builder/Power
● červen 1979 MB/P se mění na Muscle-A New Body Image For You
● červen 1980 první číslo MUSCLE&FITNESS
● podzim 1983 první číslo FLEX
Během let se mi podařilo shromáždit skromnou hromádku titulů Muscle Builder, Mr. America a Mr. Universe. Mám je rád, protože ty časopisy mají svoje kouzlo, což v podobném duchu vyjádřil Weiderův redaktor Charles A. Smith: „Podle mého názoru byly všechny Weiderovy časopisy vyjímečné, nejlepší ve své době, a stále takové jsou. Obsahovaly více realistických, na koleně vzniklých kvalit, jakousi patinu upřímnosti, která současným magazínům chybí.“
Pozn.: Články Historie kulturistických časopisů a Současnost kulturistických časopisů přináší č. 6/03 čs. edice magazínu MUSCLE&FITNESS.