Ženy v posilovně

l text: JOSEF ŠVUB l foto: archiv M&F
Většina žen si díky výchově vůbec nepřipouští, že má nějaké svaly. Pochopitelně, že dívka z vesnice nebo sportovkyně bude s námahou seznámená lépe než úřednice v bance, ovšem obecně se traduje, že ženy nedokáží pořádně zabrat, bojí se zvednout cokoliv těžšího a netuší nic o svalové kontrakci.

 Závodnice IFBB Nicole Wilkins.

Faktem je, že názory žen bývají zkresleny vlivem fotografií kulturistek s tvrdou a žilnatou muskulaturou, takže adeptky posilování často vyslovují obavy z nárůstu velkých svalů. Posilovna je pro ženy cizí místo, kde má být odhalena nejen jejich postava, ale i fyzická slabost, a tak mnohdy chodí ve dvojicích či skupinkách.

Motivací žen bývá shození tuku a získání pružných, pevných svalů stehen, boků a zadečku, dále zpevnění poprsí (aby nepovolovalo) a tricepsů, aby se neklepaly jako huspenina, nebo vypracování pasu. Jen vyjímečně potkáte ženu, která chce mít vyrýsované deltové svaly! Což je pochopitelné…

     Účinný cvik na „ženské partie“: sedací svaly, hýždě, stehna.

Ženy jsou pružnější a více orientované na diety než muži. Ženy se ve fitcentru zpravidla shromažďují u aerobních trenažérů, obsazují stroje na nohy a ještě si přidávají hodinu aerobiku při hudbě. Rády cvičí na přístrojích, mají sklony používat velmi lehké váhy a cviky s činkou považují za „neženské“. Jsou-li z aerobiku navyklé cvičit ve skupině, mívají potíže s individuálním tréninkem.

Rozdíly mezi muži a ženami výstižně popsal trenér Henry v detektivce Roberta Parkera: „Ženský jsou dobrý. Dělají, co se jim řekne, a dělají to přesně. Jejich cvičení je daleko efektivnější než chlapů. Kluci si chtějí naložit co největší váhu pro případ, že by se někdo koukal, takže dost času promarní a odšvindlují. Ale ženy zase nechápou, že musí pořádně zabrat. Všechno dělají správně, ale nikdy se nenaučí dát do toho duši. Kluci to sice dělají špatně, ale potí u toho krev.“

Strach před velkými svaly poněkud zmírnil zvláštní styl tréninku, který se nazývá „toning“ nebo „bodyshaping“, nicméně v praxi jde o nedorozumění.

Ženy musí být přesvědčeny k tomu, že sval je sval, mužský nebo ženský. Muži obvykle začínají s větším množstvím svalů a postupují rychleji, nicméně zásady kulturistického tréninku platí pro obě pohlaví a nelze je zlehčovat ukrýváním pod název „shaping“ nebo „toning“.

Neexistuje jiný trénink pro ženy a jiný pro muže, může být pouze správný a nesprávný posilovací trénink! Vysvětlete ženám, že estetická křivka zadečku vznikne pouze tam, kde ji podkládá sval.Toto půvabné zaoblení tvoří pevná látka, hmota, a tou je sval. „Sval má tvar,“ říká bývalá Ms. Olympia Lenda Murray, „kdežto tuk je beztvarý.“

Stovky a tisíce žen v této snaze podléhají zklamání, neboť z výše uvedených důvodů nevidí žádné pozitivní změny. A bez výsledků je těžké vydržet.

Jednou z prvních zásad pro ženy je naučit se podat jistý výkon, vyprodukovat námahu. Nestačí se jenom unavit nekonečným počtem opakování, musíte postupně zvládnout další prvky metodiky. Nečekejte ovšem, že to bude přes noc! Na co dbát?

             Výstupy na lavičku zapojí stehna i sedací svaly.

  1. Ženy často udělají určitý počet opakování a skončí. Pokračujte vždy až do selhání, kdy již nedokážete další opakování v dobré formě pohybu!
  2. Ženy mají tendence cvičit stále se stejnými váhami. Znovu, až ve zvoleném rozsahu opakování dosáhnete horní hranice, přidejte zátěž.
  3. Nepoužívejte výlučně přístroje. Učte se trénovat s činkami.
  4. Nezaměřujte se na jednu část těla. Ženy rády cvičí nohy a břicho, ale zanedbávají ty partie, které jsou slabé a nevyvinuté – záda, ramena a paže.
  5. Používejte plný rozsah pohybu od natažení svalu do smrštění. Učte se schopnosti cítit daný sval a procvičovat jej individuálně.
  6. Samotná dieta s aerobikem je málo. Pamatujte, že není jiné cesty než zvětšit a zpevnit svaly kulturistikou.

V časopise MUSCLE&FITNESS najdete tréninky, jídelníčky a inspirativní snímky půvabných fitnesek a jiných sportovkyň. Jejich postavy mají správné křivky a pro muže, kteří také trénují, jsou definitivně více sexy než vychrtlé modelky, proklamované za pochybný ideál ženské krásy.

Dámy, vezměte do posilovny také svého partnera a trénujte společně; užijete si zábavy a budete oba naladění na stejnou vlnu!

A co by k tomu možná dodal Vladislav Vančura? „Madam jistě shledá tuto volbu zcela uspokojivou.