Pocta průkopníkům: Fridolín Hoyer

Pocta průkopníkům: Fridolín HoyerPocta průkopníkům: Fridolín Hoyer

Mezi skutečné průkopníky kulturistiky, vzpírání, fitnessu a boxu u nás nepochybně patří Fridolín Hoyer. Na svět přišel roku 1868, jeden rok po Sandowovi, ale žil o 16 let déle. Vyrůstal v chudé rodině s osmi dětmi, ještě jako chlapec se učil kotlářem a mostářem v pražské Rustonce. V 16 letech vstoupil do Sokola a trénoval pod dohledem tehdejšího předsedy Juliuse Grumlíka, současně ale zápasil, šermoval a provozoval lehkou atletiku. V letech 1888-1901 pobyl v Rakousko-Uherské armádě. Po návratu do civilu se s kamarádem Josefem Balejem chodili dívat na vystoupení siláků ve varieté Karlín. Byli tak posedlí silou, že během vystoupení německého Rasso Tria tajně potěžkávali jejich činky; taková byla tehdy zvyklost, že siláci museli svá závaží vozit všude sebou. V roce 1892 založili první skupinu českých siláků a zahájili produkce po hospodách, kde zvedali sudy a těžké kameny, zápasili a drželi tělem ohromné váhy. Když Hoyer zvedl na popruzích koně, získali angažmá v cirkuse Jung a po čase se stali hvězdami karlínského divadla rozmanitostí.
V roce 1893 vytvořili Hoyer, Balej a Josef Soukup družstvo českých artistů, na jaře 1894 založili KA (Klub atletů) Žižkov a v roce 1895 jej přejmenovali na 1. těžkoatletický klub Žižkov. Zde provozovali všemožné disciplíny jako skok o tyči, hod diskem, šerm, vzpírání a zápas, sám Hoyer přinesl do Čech novou disciplínu – box. Roku 1897 vznikla Česká amatérská atletická unie, od níž se oddělila sekce těžké atletiky a nazvala se Českou těžkoatletickou unií; vydržela do roku 1910. Konečně v roce 1898 žižkovský klub změnil název na Žižka Praha a pod touto hlavičkou fungoval až do roku 1948. Hoyer byl výtečný vzpěrač a vytvořil řadu českých rekordů. Šroubovým tlakem zvedl 91 kg, 76 kg vytlačil dvacetkrát, 50 kg zatlačil soupažně 25x. Jeho specialitou však byly tlaky vleže na podlaze: dvě 55kg jednoručky vytlačil dvakrát, se 45kg činkami udělal 14 tlaků vleže. S velkou činkou provedl 14 opakování se 100 kg a jako maximum zvedl 143,5 kg (roku 1902). Český rekord v tlaku vleže na zemi s ramenním mostem (vzpěrač zvedl pánev do vzduchu, ale opíral se o podlahu lopatkami a rameny) vytvořil v témže roce zdvihem 190,2 kg Bechyně.
V roce 1902 Hoyera zvolili instruktorem vzpírání ČAAU. PO několika letech v této funkci se rozhodl využít svých zkušeností a v Praze na Karlově náměstí, v tzv. Mullerově paláci, otevřel školu tělesné kultury. Uvědomil si potřeby široké populace a zavedl tzv. rehabilitační cvičení pro muže, ženy i děti, vedené s ohledem na slabé, obézní či jinak handicapované občany. Program obsahoval výuku dýchání, zápas, box, sebeobranu a formování svalů s jednoručními činkami. Po Hoyerově smrti v roce 1941 převzal školu jeho syn Jiří (1894-1974).