CLA – více účinků

CLA - více účinků

Už jste ve svém okolí zaregistrovali, že rozruch kolem účinků konjugované kyseliny linolové je zcela oprávněný? Asi už víte, že CLA je zvláštní druh mastné kyseliny s odlišnou strukturou než jiné mastné kyseliny z této skupiny, která se doporučuje jako suplement měnící strukturu tělesné tkáně.

Řada studií, nejdříve prováděných na zvířatech, prokázala, že CLA podporuje spalování tuků a nárůst svalové hmoty bez tuku. Poslední studie z University of Memphis testovala účinky suplementace CLA na složení svalové tkáně a na sílu ve skupině 28 vzpěračů.

Výzkum trval 28 dní a jeho výsledky byly publikovány v Journal of Strength and Conditioning Research. Nebyly sice nalezeny významnější úbytky nebo přírůstky množství tuku nebo svalové hmoty, za to vědci zjistili významný nárůst kostní hmoty. Tato studie však byla jen jednou z mnoha, z nichž většina prokázala redukci tukové tkáně, což vedlo k uznání CLA jako účinného suplementu zejména mezi kulturisty. Další výzkum ještě musí prověřit účinky CLA na zmnožení kostní hmoty, její antioxidační aktivitu, protirakovinné působení a posílení imunity.