Odhalený mýtus

Odhalený mýtus Sergio Oliva: Odhalený mýtus

Nyní k podrobnému popisu tréninku Olivy z roku 1975, jak jej sledoval Norman Zale a otiskl časopis Ironman.
Když Mýtus vstupuje do posilovny, pozná to každý. Na sobě má tričko, červené kalhoty, vyleštěné boty, těžké řetězy kolem krku, tlustý náramek na levém zápěstí a prsteny na čtyřech prstech – jak byste jej mohli přehlédnout? Každého v posilovně zdraví stejně, nováčka a starého mazáka, jakoby měl osobní zájem na jejich pokrocích, „Ahoj Jeffe, slyšel jsem, že jsi dřepnul 180 kg, dobrá práce. Ty paže vypadají dobře, Chrisi, jen tak dál. Ty a já, dáme dneska spolu benč, ano?“ Dnes je pondělí a Oliva v pondělí a ve čtvrtek trénuje záda, hrudník, ramena a lýtka. Začíná benčpresem se 60 kg, a jde na železo jako hladový vlk za masem. Napumpuje 50 rychlých opakování bez propínání loktů s výjimkou 25. a 50. opakování. Po této sérii skočí na bradla a udělá 20 rychlých kliků, znovu bez propínání paží v loktech. Nyní je ve svém živlu, jen on sám proti železu. Dále udělá 6 sérií benčpresu s přidáváním váhy a ubíráním opakování, dokud neklesne na 6 opakování se 145 kg, následovaných 20 kliky. Když dosáhne svůj cíl ve váze, postup obrací: s ubýváním váhy přidává opakování, na kliky však bere těžkou jednoručku pro 10 opakování. Muž s obřím hrudníkem ukončí 12 sérií benčpresu, a stejný počet sérií kliků. Dále je na řadě rozpažování s jednoručkami, v první sérii 25 opakování a ještě 4×15 s maximálním rozpínáním paží do stran. V té době už má hrudník nesmírné velikosti, a je to nejširší, nejmasivnější a nejhutnější hrudník ve vesmíru. Mezi sériemi rozpažování Mýtus provádí 15 opakování shybů za hlavu, v dolní poloze opět nepropíná paže.
Po skončení práce na hrudníku Kubánec otevírá termosku a pije doušek Blairova proteinu se smetanou. Dva mladíci opodál se odvažují položit otázku. „Tohle vždycky pijete?“ „Ne,“ říká Sergio, „jenom když chci nabrat váhu. V tomto roce chci vážit 109 kg.“ Potom začíná přihazovat kotouče na T-držák, ukotvený jedním koncem k podlaze. V předklonu uchopí držák širokým hmatem a v pomalém tempu udělá 15 opakování. Pak jde ke kladkostroji, klekne si na podlahu a stahuje širokým hmatem tyč za hlavu. Poté superset opakuje, dokud neskončí s 5 sériemi po 10-15 opakováních. Dále přechází k šikmé lavičce, bere 45kg jednoručku a s pokrčenými lokty udělá 15 opakování pulloveru. Po pulloverech cvičí shyby na úzkém V-držáku hrazdy, s prohnutými zády a pěkným protažením dole. Trénink zad končí stahováním kladky na hrudník, 5×10 opakování, které střídá se stahováním protisměrných kladek. Teď už vypadá jako největší věc na této či jakékoliv jiné planetě. Svaly zad napínají švy jeho propoceného trička a hledají místo v civilizovanějším světě.
Následuje další lok z termosky a trénink ramen. Trojnásobný Mr. Olympia umístí pár stojanů po stranách lavičky a položí na ně 60kg činku. S úchopem širším než jeho ramena vypumpuje 15 rychlých opakování bez propnutí paží nahoře, přidá 5 kg a udělá 10 tlaků a tak po 5-2,5 kg a 10-5 opakováních až do počtu 10 sérií. Prvních pět sérií střídá s předpažováním s jednoručkami, 20 opakování s 10 kg v každé ruce, dalších 5 sérií střídá s upažováním, 12 kg a 20 opakování. Deset sérií po 20 opakováních výponů vsedě na leg-presu, střídaných s výpony na jedné noze, končí tento trénink a propocený, unavený chlap se loučí slůvkem „adios“, míříc domů na večeři s rodinou.