První a jediný: Louis Attila (4)

Eugen SandowSandow

 

Někdy v roce 1887 Louis Attila otevřel soukromé gymnázium (tělocvičnu) v Bruselu, na Boulevard de la Senne. Měl asi 300 klientů, zde poprvé potkal a začal trénovat Friedricha Mullera alias Sandowa. Vystupovali společně v divadle Alhambra a zvedali 68 kg železné koule, pak až do roku 1889 putovali Evropou.

V té době se jejich partnerství rozpadlo a Sandow zahájil samostatnou dráhu siláka. Attila odjel do Londýna, kde v Bloomsbury uvedl do provozu další tréninkové zařízení, které se záhy stalo magnetem pro bohaté a slavné. Po návštěvě amerického milionáře Richarda K. Foxe začal Attila uvažovat o odjezdu do Ameriky, mezitím však do jeho života opět vstoupil Sandow. Připravil jej na utkání se silákem Sampsonem, pak dne 2. listopadu 1889 spolu zahájili sérii vystoupení v divadle Alhambra a pokračovali v turné po Skotsku.

Noviny popisovaly Attilu jako „kompaktně stavěného atleta s dobře vyvinutýma nohama, majitele pěkného hrudníku a paží, s masivními svaly…Attila není pouze silný, předvádí gymnastický trénink a v roli zkušeného účinkujícího něco jako herectví.“ Nejobdivovanějším Attilovým výkonem byl záklon ve stoji na nízké židli a zvednutí 68 kg činky do vzpřímeného postoje (jak přesně, to není známo).

Ani další dění není tak úplně jasné. Attila zůstal v Londýně a věnoval se klientele, zatímco Sandow odcestoval do Ameriky sám. Attila dorazil do New Yorku 18. srpna 1893 nikoliv z Anglie, ale z Rio de Janeira, a svůj věk udal jako 39 let. V červenci na něho Sandow podal oznámení kvůli pomluvě v poštovním styku, což byl tehdy zločin. Tvrdil, že dostal anonymní dopis, kde jej (Attila) nazýval lumpem a nevypočítatelným dřevákem.

Vzpírání-Attila Albert   

Aby unikl vězení, Attila musel zaplatit kauci 2500 dolarů, a oba muži se rozešli ve zlém. Attila nato navštívil Foxe s nadějí, že získá do své nové tělocvičny některé zápasníky a boxery, o nichž se zmiňoval Foxův plátek National Police Gazette, jeden z mála zdrojů sportovních zpráv v zemi; ve skutečnosti šlo o jakýsi kriminální bulvár s údajnými 150 tisíci výtisků týdně.