Síla z minulosti – Al Berger

Síla z minulosti - Al BergerSÍLA Z MINULOSTI: AL BERGER

      Lze říci, že téměř každý kulturista má svoji oblíbenou svalovou partii, stejně jako atletům, vzpěračům nebo gymnastům „jdou“ určité discipliny. Pokud tento dar dokáží využít do krajnosti, stanou se z nich specialisté jako Albert Berger z Philadelphie. Z kusých zmínek se podařilo zjistit, že v roce 1942 trénoval v jeho sklepní činkárně mladý George Eiferman, mohl se tedy narodit okolo roku 1920. Ačkoliv v plné formě Berger dělal dřepy s 227 kg, proslavil se jako specialista na stisk ruky, sílu předloktí a paží. Zde jsou jeho výkony:
V roce 1939 zvedl bicepsovým zdvihem nadhmatem 68kg činku. Když později nabral na 100 kg (výška 181,5 cm, prsa 127 cm, biceps 45,7 cm), vytvořil světový rekord výkonem 80 kg.
Čistým tahem bicepsů zvedl 91 kg.
Stiskem prstů jedné ruky zvedl nad zem 2,55 cm tlustý kotouč, vážící 49 kg.
Každou rukou stiskl kotouč vážící 34 kg a přemístil je na ramena.
Stiskl dva 16kg kotouče a přemístil je jednou rukou na rameno.
Berger prováděl shyby na vodorovných stropních trámcích, širokých asi 2,5 cm a vzdálených 70 cm od sebe, které borec stiskne prsty (jen si to zkuste). V roce 1941 vážil 87,5 kg a udělal 12 shybů, s přidaným závažím 19,5 kg se přitáhl jednou.
      V případě zvedání hladkých kotoučů, respektive shybů na podvalových trámcích, jde o sílu čtyř prstů proti samotnému palci. Čtyři prsty mohou dohromady vyvinout asi dvojnásobnou sílu oproti palci. Nejvyšší stiskem zvednutá váha hladkého úzkého objektu – čím užší, tím je zdvih náročnější, podobně široký objekt prsty nadmíru rozevírá – je asi 52 kg. Netrénovaný člověk stěží zvedne 20 kg, 35 kg je vrcholný důkaz síly, 45 kg je kolosální výkon. Al Berger zvedl 49 kg…