Začátky – Clarence Ross

Začátky - Clarence RossZačátky: CLARENCE ROSS

Nedávno slavnostně uvedený do IFBB Hall of Fame, král kulturistů Clarence „Clancy“ Ross a jeden z populárních šampiónů 40–50. let neměl snadný vstup do života. Narodil se v Oaklandu 26. října 1923. Matka zemřela, když mu bylo šest, chlapec musel do sirotčince a vyrůstal u různých pěstounů. Tělesně byl velmi slabý, měl ploché nohy, kulatá záda a chatrné zdraví. Díky bojovnému duchu se však vášnivě věnoval atletice, fotbalu a košíkové, a v roce 1941 – měl 17 let, vážil 61 kg na 178 cm výšky – se rozhodl získat nějaké svaly. Když po 9 měsících tréninku podle Hoffmanova systému přibral pouze 7 kg, dal činkám vale. Osud zasáhl 7. prosince 1941, kdy Japonci napadli Pearl Harbour, Clancy vstoupil do armády a jako mechanik US Air Forces odjel do Las Vegas. Tam potkal korporála Leo Sterna, působícího ve funkci náčelníka tělesné přípravy. Stern ukázal Rossovi moderní (= Weiderův) systém tréninku, díky němuž zvýšil váhu o 16 kg a byl pokládán za nejsilnějšího kulturistu v posádce. V roce 1942 se oženil s dívkou ze sousedství a za dva roky se jim narodila dcera Carol.
Rossova první fotografie byla otištěna v časopise Strength and Health z prosince 1944. Dne 3. června 1945 se Clancy, stále ještě v uniformě, rozhodl zúčastnit soutěže AAU Mr. America, pořádané na stadionu Amerických legionářů v Hollywoodu. Pikantní na celé věci je, že měl rovněž startovat Stern, ale ten dal Clancymu obětavě přednost. Ke všeobecnému údivu Ross s vynikajícím pózováním vyhrál (2. Harold Zinkin, 3. Ken Graham), získal ceny za nejlepší hrudník, záda a Most muscular – a to mu bylo teprve 21 let! Rozměry ze dne soutěže: váha 84 kg, biceps 43 cm, předloktí 34 cm, prsa 120 cm, p8s 81 cm, stehno 63,5 cm, lýtko 41 cm a zápěstí 19 cm.
Armáda Rosse propustila v listopadu 1945. Když zkasíroval svoje válečné příplatky, otevřel v Alamedě na 12306 Ancinnati Avenue vlastní posilovnu a díky zájmu časopisů (Your Physique, Muscle power, Strength and Health) měl cestu ke slávě otevřenou.