Ed Holovchik

Ed HolovchikED HOLOVCHIK

Padesátá léta, Muscle Beach, Kalifornie. Zatímco opravdovými Dony Juany Svalové pláže byli Armand Tanny, Joe Gold a snad ještě Ray Stern (a na absolutním vrcholu zbožňování přirozeně stál Steve Reeves), jiný kulturista si myslel, že Don Juan je – vyšlo to ale nastejno, protože ženy šílely po všech. Náš hrdina se jmenuje Edmund Holovchik (nebo Holovchak, Holovchek), byl mladší než výše jmenovaní (narozen 6. července 1934) a více než jako kulturista proslul na filmovém plátně.
Na kalifornské kulturistické scéně se objevil v roce 1951 (3. místo na Junior Mr. Muscle Beach) a téměř ihned získal jméno. Ke štíhlé postavě (183 cm, 84 kg) se širokými rameny, výstavními prsními svaly, silnými bicepsy a 74 cm pasem měl navíc mužně hezkou tvář. Není divu, že se brzy stal vyhledávaným objektem fotografů pro kulturistické časopisy. Holovchik pár let sdílel nevázaný život členů bratrstva Muscle Beach (ze vzpomínek současníků na dokreslení profilu uvádím, že trénoval v domácí posilovně a začínal u něho známý publicista Gene Mozée, miloval rychlá auta i krásné ženy) a vcelku přirozeně soutěžil. V roce 1952 byl druhý na Junior Mr. Los Angeles, vyhrál však titul Mr. Southern California. Dne 6. června 1953 byl vyhlášen jako Mr. Modern Hercules, ve vrcholné formě v roce 1954 skončil druhý za Irwinem Koszewskim na Mr. Pacific Coast. Určitě nerad vzpomíná na AAU Mr. America 1954 (zvítězil nám již známýDick DuBois), kde ani symetrický vzhled nestačil zakrýt chybějící kilogramy svalů a bylo z toho až 16. místo.
Svalnatého a pohledného mladíka si však všimli agenti filmových společností z Hollywoodu. Holovchik dostával zpočátku samé „štěky“, nicméně v roce 1959 odjel do Itálie a sehrál roli potrhlého primitiva ve filmu Wild Women of Wongo. Svoji opravdovou tvář s pseudonymem Ed Fury (angl. Fury=zuřivost, zběsilost, divokost) našel až v sérii příběhů ve stylu „sword-and-sandal“, podle výstroje římských gladiátorů „meč a páskové sandály“. V tuctu epických příběhů z mytologie Holovchik ztělesňoval bájné siláky Ursuse, Macista a Samsona, bojoval s padouchy a ničil nepřátelské říše – vše pouze s mečem a koženou zástěrkou kolem pasu! Když zájem o gladiátorské filmy opadl, Ed přešel ze stříbrného plátna na televizní obrazovku. Pro historii bodybuildingu zůstane Ed Holovchik zachován na fotografiích, obálkách časopisů a ve filmech, které pobavily milióny diváků.