Pat Mendes – nový supervzpěrač? (2010)

Average Broz´s Gymnasium měl u tohoto pokusu trhačky, přesto se jedná o výkon zcela výjimečný. A nejen vzhledem k relativně nízkému věku mladého talentu. S trhačkami nebo bez nich, trh 207 kg je historické maximum amerického vzpěrače v této disciplině dvojboje – ať už na tréninku nebo na soutěžním pódiu!

Soudě podle statistik a záznamů Mezinárodní vzpěračské federace IWF se vzpírání ve Spojených státech dlouhodobě potýká se stagnací a ústupem z předních pozic. Americký vzpěrač získal titul mistra světa naposledy před 31 lety, kdy na světovém šampionátu ve Varšavě triumfoval Joseph Dube (nad 110 kg). Od té doby pronikl do světové špičky pouze v supertíze Shane Hamman, pro nějž bylo vrcholem 7. místo v kategorii nad 105 kg na OH 2004 v Aténách. Tam také ustavil dosud platné americké rekordy – 237,5 kg v nadhozu a 430 kg ve dvojboji. Vzhledem k Mendesovu mládí, nespornému talentu a sportovní dlouhověkosti vzpěračů je však nyní Hamanovo sesazení z čela amerických tabulek pro mnohé pouze otázkou času.

změnila dosavadní váhové kategorie a seškrtala staré rekordy, držitelem absolutního rekordu ve dřepu výkonem 457,5 kg. Představu o jeho dřepu si lze udělat z tohoto záznamu, na němž snadno vzepře 435 kg. (Připomínáme, že Hamman byl členem federace IPF, která má ze všech lifterských organizací nejpřísnější pravidla ohledně podpůrného vybavení a provedení jednotlivých disciplin. Dres a bandáže tedy v IPF ovlivňují výkon relativně nejméně, také požadovaná hloubka dřepu je výrazně pod paralelu stehen s podlahou. Hammanovy vrcholné výkony navíc spadají do polovice 90. let, odkdy technologie výroby dresů opět hodně pokročila. Otázkou je, zda je to pro dobro silového trojboje…)

Mendesovy výkony jsou pak v jistém směru možná ještě více šokující. Nicméně posuďte sami z této dvojici záznamů, kde jen se zdravotními návleky na kolenou a vzpěračským stylem (dosed až na paty, činka vysoko na trapézech, rovná záda) zvládá 363 kg a šest opakování s 300 kg. Jako bonus připájíme video přemístění s 240 kg.