The Amazing Samson (5)

zass.jpgObčas předváděl mimořádný výkon: visel hlavou dolů za jednu nohu a v zubech držel piáno i s pianistou. Zubař P. W. Arden, který Zassovi spravoval chrup, později řekl, že trhání jednoho zubu trvalo 30 minut, protože kořeny byly otočené dovnitř. Není známo, jestli šlo o důsledek siláckých výkonů nebo pouze o dědičný faktor.

Magazín Patche Gazette chtěl v 50. letech natočit o Zassovi krátký film. Na záběru siláka, ležícího za malým šikmým nájezdem, přejel automobil s pěti pasažéry, vážící minimálně 720 kg, ale nezdálo se, že by jej to nějak zatěžovalo. Záběr se pak kvůli poruše kamery opakoval třikrát! Dalším nezvyklým výkonem bylo udržení tahu armádního motorového člunu – silák sám se držel stromu a byl k lodi přivázaný lanem.

Dostáváme se k fascinujícímu aspektu života „Amazing Samsona.“ Již jsem naznačil, že během I. Světové války působil jako ruský vyzvědač. Ačkoliv Samson vždy používal různé agenty, po příjezdu do Anglie měl manažera v osobě kapitána A.S. Howarda. Byl to Angličan narozený v Rusku a sloužící zpočátku jako tlumočník. Když Howard před 2. válkou zemřel, Zass byl zdrcený a ve slabé chvilce prozradil svému příteli, proslulému trenérovi W. A. Pullumovi, že kapitánovi „vděčí za mnohé, co nelze vyvážit penězi.“ Naznačil, že kapitán byl mnohem víc než vypadal.

Později se proláklo, že Zass a Howard působili jako tajní agenti. Zass hrál roli krytí a možná též sloužil jako osobní strážce. Navíc oba uměli několik řečí a jejich výjezdy na turné do zahraničí byly výbornou kamufláží, je nicméně nepravděpodobné, že bychom se někdy dozvěděli celou pravdu. Na obrázcích Zass zvedá lidi na desce s popruhy přes ramena, v zubech zvedá svůj 500librový nosník a totéž ve visu hlavou dolů za nohy.