Sportovní kardio S.A.Q.

Šampión Olympie v kategorii physique MARK ANTHONY WINGSON prozradil svůj klíč k úspěchu.

Abyste se stali nejlepšími, musíte porážet ty nejlepší. Mark Anthony Wingson si na to může dělat nárok, poněvadž na úvodním ročníku Men´s Physique Showdown na Olympia Weekendu 2013 porazil všech 15 soupeřů a dokázal, že jeho postava byla v dané kategorii opravdu ta nejlepší. „Být prvním šampionem Olympie v kategorii physique bylo a pořád je pro mě vším, protože je to něco, co jsem si nikdy nedovedl představit, nicméně o čem jsem vždy snil,“ říká Wingson.

Wingsonův trénink vykazoval během roku vzácnou stálost: z jednotlivých cviků dělal čtyři série po 15–20 opakováních, přičemž – aby zapojil více svalových vláken – zvyšoval v každé sérii zátěž. Jediná změna v zaběhaném tréninkovém konceptu přišla několik dnů před Olympii, kdy zredukoval čas v posilovně na polovinu, aby omezil riziko poranění. Nechtěl totiž sám sebe připravit o potencionální dobré umístění v závodu jen pro to, že by důsledkem tvrdého tréninku až do poslední chvíle utrpěl zranění.

Pokud se týče aerobní aktivity, Wingson volil trénink S.A.Q. (speed, agility, quickness – rychlost, hbitost, pohotovost), jenž rozvíjí fyzickou kondici a obecnou sportovní výkonnost.

SPORTOVNÍ KARDIO

Trenér Reggie Hobson navrhl pro Wingsona program S.A.Q (speed, agility, quickness – rychlost, hbitost, pohotovost), jenž ho na otevřeném prostranství absolvuje třikrát týdně.

 ZAHŘÁTÍ

Následující cvičení absolvuje Wingson jedno po druhém – formou okruhu.
Výskoky ze dřepu: 8x
Jumping Jacks1: 8x
Clap Jacks2: 8x
Frankensteinova chůze3: na vzdálenost 15 metrů
Výpady v chůzi se zvedáním kolen4: na vzdálenost 15 metrů
Výpady v chůzi s přitažením paty k zadku5: na vzdálenost 15 metrů
Chůze se zvedáním kolen

1 Stůjte s chodidly u sebe a rukama po stranách stehen. Vyskočte, roznožte a současně zvedněte ruce nad hlavu. Po dopadu pokračujte dalším výskokem, během nějž vrátíte chodidla k sobě a ruce ke stranám stehen. Opakujte.
2 Stůjte s chodidly u sebe a rozpažte do stran. Vyskočte, roznožte a současně tleskněte rukama před tělem. Po dopadu ihned pokračujte dalším výskokem, jímž se vrátíte do výchozí pozice v rozpažení a s chodidly u sebe. Opakujte.
3 Předpažte, jednu nohu zvedněte do výše boků a vykročte. Střídáním nohou pokračujte v chůzi popsaným způsobem.
4 Jakmile se zvednete z výpadu, přitáhněte koleno původně zadní nohy k hrudníku.
5 Po zvednutí se z výpadu přitáhněte patu zadní nohy k sedacímu svalu. Dosáhnete tak dobrého protažení kvadricepsu.

TRÉNINK
Vertikální výskoky ze dřepu proti odporu (kvůli odporu lze využít gumových pasů, řetězů, jednoruček nebo velké činky): 20x
Přeskoky bokem přes překážku: 20x (do obou stran)
Sprinty v koordinačním žebříku: 5x
Sprint na 35 metrů
Tlačení 50kg saní na vzdálenost 35 metrů

TRÉNINK BŘICHA MARKA ANTHONYHO

Wingson jej absolvuje 3krát týdně.
Zvedání nohou ve visu
Série: 4 Opakování: 25 Odpočinek: 3 min.
Sed-lehy na šikmé lavici
Série: 4 Opakování: 25 Odpočinek: 3 min.
Sed-lehy se střídavým přitahování kolen1
Série: 4 Opakování: 25
1 Položte se zády na podlahu, nohy jsou rovně natažené, nadloktí po stranách těla a lokty pokrčené. Dynamicky se posaďte a přitáhněte pravou paži k levému kolenu. V každém opakování střídejte strany.

 

text: MARK BARROSO, foto: J.M. MANION