Stane se FLEX LEWIS novým Mr. Olympia? Má na to?

FLEX LEWIS se vrací

Rok 2020 je v mých očích rokem velkých návratů. Právě z tohoto důvodu se na něj velice těším a myslím si, že celkem snadno překoná rok loňský. Letos se máme opravdu na co těšit. Všechno to vypukne již za 5 týdnů v americkém státě Ohio. Závod Arnold Classic jako tradičně odstartuje sezónu profesionálům IFBB Pro ligy. Velký návrat chystá nejlepší egyptský kulturista současnosti a zároveň ten dost možná největší kulturista dnešní doby Big Ramy. Po pauze se vrací i Sergio Oliva mladší nebo Johnnie Jackson. Československá scéna zažije taktéž velké návraty. Pavel Beran nebo Timea Trajteľová by měli patřit mezi osobnosti roku. Nepochybuji o tom, že se jim bude dařit. Návraty šampionů Mr. Olympia jsou s otazníkem. Vrátí se letos Shawn Rhoden, nebo Phil Heath? V tuto chvíli jsem dosti skeptický. Místo nich by se však na Olympii měl objevit jiný šampión Olympia víkendu. Není jím nikdo jiný, než sedminásobný Olympia 212 šampion z let 2012-2018, Flex Lewis.

FLEX LEWIS

Flex je legendou

Flex je ve svých 36 letech závodící legendou kulturistiky. Je tím nejlepším kulturistou v historii velšské kulturistiky a po Dorianu Yatesovi nejvýraznější tváří britské kulturistiky. Flex absolvoval svou první soutěž v roce 2003, kde se také poznal s člověkem, který zcela zásadně ovlivnil nejen jeho kariéru, ale také život osobní. Během 17 let spolupráce s trenérem Nilem Hillem se Flex vypracoval do pozice jednoho z nejúspěšnějších kulturistů současnosti, ale také do pozice toho nejlepšího ambasadora, jakého kulturistika má. Flex se jako Evropan dokázal prosadit v Americe tak, jako žádný jiný kulturista. Jeho cesta je cestou správných rozhodnutí, vítězství i porážek a především pozitivního vlivu nejen na své okolí, ale i celý sport. Nikdy bych si netroufl psát podobné články, pokud bych si nebyl na 100% jistý, že to co píšu, je také skutečností.
Flex Lewis má v Americe, v IFBB PRO lize, mezi odborníky i fanoušky postavení, jako nikdo jiný. V životě jsem neslyšel na tohoto člověka něco negativního od někoho, kdo má ve světě kulturistiky opravdovou reputaci. Jedinou skupinou lidí, která Flexe nemusí, jsou Íránci. Fandové Hadiho Choopana, který s Flexem kontroverzně prohrál v Koreji. Zde však nejde o žádnou relevantní kritiku osobnosti. A co víc, za výsledek není nikdy zodpovědný závodník, ale rozhodčí.

FLEX LEWIS

Plán – Mr. Olympia 2020

Flex Lewis se letos po roční pauze vrátí k závodění. Aspoň takový je plán. Flex přerušil svou kariéru po zisku 7. prvenství na Olympii v roce 2018. Loňský rok vynechal a soustředil se na věci, které nemají se závoděním nic společného. Business, rodina, zábava, oddych a to nejen ten fyzický, ale psychický. Flex nechal své tělo odpočinout, aby se letos mohl vrátit na soutěžní prkna znovu. Tentokrát však do kategorie Open. Do kategorie, ve které se naposledy přestavil v roce 2011 na Arnold Classic Europe a skončil pátý. Tehdy šlo o jeho zatím poslední porážku na soutěži. Od té doby závodil pouze v kategorii do 212 liber a nenašel přemožitele. Pokud jsou mé poznámky správné, za což v tomto případě neručím a jdu s kůží na trh, tak má na svém kontě Flex 20 profesionálních vítězství (7x Olympia, 4x Korea, 1x AC, 3x Praha, 1x San Marino, 2x Anglie, 1x Europa, 1x Atlantic City). To by měl být mezi lehkotonážníky rekord.
Letos však Flexe čeká neuvěřitelně náročný úkol. 166cm vysoký Brit by se měl postavit borcům, kteří budou mnohdy o 30kg těžší, než on. Flex na Olympii závodil s hmotností asi 96,5kg. To odpovídá limitu 212 liber. Ve formě však byl už při nějakých 102kg. To je o kousek méně, než závodní hmotnost kulturistů, jako jsou například Milan Šádek, William Bonac, Hadi Choopan, nebo Dexter Jackson. Z tohoto pohledu by neměla Flexova hmotnost při návratu v kategorii Open představovat problémy. Tím spíš, že má Flex téměř dva roky na to, aby svou postavou přetransformoval pro kategorii těžkotonážníků. Nepochybuji o tom, že může být větší, tvrdší, kulatější i plastičtější. V tom mu absence vážení a stahování hmotnosti jen a jen pomůže. A co víc, on si bude poprvé po nějakých 5 letech moct dovolit trénovat i jist tak, aby nabral svaly. To totiž poslední roky v 212ce nemohl. Věřím tomu, že úpravy dozná i chemie spolu s dalšími pokročilými postupy v přípravě. 110kg? Nemyslím. Očekávám 103,5-105kg a opticky kulturistu, který bude působit úplně jinak, než Flex z 212ky. Co to bude znamenat ve výsledku? Ha, opravdu těžko říct.

Má Flex Lewis v OPEN šanci? Myslím, že ne

Věřím tomu, že mnoho z vás, kteří se opravdu zajímáte o kulturistiku, tak s řádky i odstavci výše nebude mít žádný výrazný problém. Ten možná naleznete až s tím, co se dočtete v řádcích níže. Zajímá mě však váš názor, jak to vidíte vy? Je problém jeho výška? Šířka v ramenou? Rozhodne jeho vysekaný vysušený biceps zezadu?

FLEX LEWIS

Já si totiž nedokáži představit kulturistu se stavbou Flexe, jak v Open porazí závodníky Topky, jako jsou Brandon Curry, Dexter Jackson, Shawn Rhoden, ale ani borce, které v minulosti porazil. Tedy Willama Bonaca či Hadiho Choopana. Ani jeho kamarády z Anglie, de Ashu s Sandoem, pokud oni nepokazí formu. A Flex vs. Big Ramy? Drtivé porovnání. Rozhodla by Flexova krása? Vždyť ti dva vedle sebe by vypadali jako závodníci dvou kategorií. Já to tam nevidím. Vedle estéta typu Cedrica McMillana, nebo Patricka Moora si také, podle mě, neškrtne. Jenže oni jsou sotva top 10. ALE! Teď se dívám na závodníky ve formě. Jenže ono se často stává, že ve formě jich není ani třetina. Flex Lewis ve formě určitě bude, o tom nepochybuji. Nepochybně může sundat borce, kteří „to zase pokazí“. Takže top 6? Myslím si, že top 10 by byl dobrý výsledek.
Doufejme tedy, že se plánovaný comeback letos opravdu uskuteční. Ve hře je speciální pozvánka na Olympii, díky které by se mohl Flex soustředit přímo na Olympii. Nemusel by absolvovat žádnou dietu v průběhu jara a léta, ale všechno mohl cílit až do Las Vegas. Když jsem se však bavil v loňském roce s jeho trenérem Nilem Hillem, tak mi bylo řečeno, že Flex se bude chtít ukázat už v létě. A tím pádem zde zabojovat o kvalifikaci na Olympii. Je tedy dost možné, že na odpovědi na ty největší otázky nebudeme muset čekat zas tak dlouho. Já se těším!