Strongman Robert Cyrwus: raw benčpres 3 x 270 kg

Pokud bychom měli jmenovat evropskou zemi, která dala světu nejvíce špičkových strongmanů, některá z čelních pozic by nejspíš náležela Polsku. Strongmany tam svého času zpopularizoval fenomenální Mariusz Pudzianowski, jenž je s pěti tituly ze závodu World´s Strongest Man dosud v tomto ohledu nejúspěšnějším závodníkem historie. Pudzian, jak se mu přezdívá, po roku 2009 upřel zrak k novým výzvám a zamířil do světa smíšených bojových umění. Nicméně v silácké špičce našel mezi svými krajany důstojné následovatele. Mezinárodních úspěchů dosáhl v nedávné minulosti zejména Krzysztof Radzikowski, nyní je pak absolutní špičkou a pro mnohé světovou dvojkou (s potenciálem stát se již brzy jedničkou) nesmírně talentovaný Mateusz Kieliszkowski.

Faktem je, že u našich severních sousedů jsou strongmani (ale i jiné silové sporty) obecně mnohem populárnější než u nás. Na závodech se sejde vždy spousta diváků, panuje tam báječná atmosféra, závodnická základna je někde úplně jinde než v Česku či na Slovensku. Čím to tak asi bude? Dost možná strongman dobře reflektuje některé národností rysy Poláků. Národ, zocelený staletími bojů se svými rozpínavými sousedy (Německo, Rusko), si vypěstoval jakousi buldočí sveřepost, neochotu vzdávat se, fyzickou i psychickou odolnost a vůli bojovat i v zdánlivě beznadějných situacích (viz postoj Poláků během 2. světové války). A právě tyto vlastnosti nacházejí uplatnění i v konfrontaci s břemeny, která se většině smrtelníků mohou zdát absurdně těžká a manipulace s nimi přímo nemožná…

Kdo pravidelně navštěvuje soutěže Středoevropského poháru silných mužů, jenž má většinu zastávek v Česku a na Slovensku, ten ví, že polští závodníci patří pokaždé k favoritům na přední umístění. A je zpravidla docela jedno, kdo z jejich četné členské základny zrovna dorazí. Obecně pokud již vycestují ven, jsou obvykle všichni Poláci dobří.

Takový je i následující borec, který je našincům dobře známý. Robert Cyrwus má z česko-slovenského teritoria na kontě nejedno prvenství a jeho přednostmi je zejména brutální statická síla. To dobře ilustruje i následující aktuální video, na němž předvádí 3 opakování raw benčpresu s vahou 270 kg. Vítěz renomovaného závodu O meč Matúše Čáka (2015) loni na polském národním šampionátu pořádně šlapal na paty i samotnému Kieliszkovskému, když do poslední disciplíny nastupoval dokonce jako lídr průběžného pořadí! Povede se mu jednou napodobit tento scénář i v mezinárodním měřítku a proniknout do úzké světové špičky?