Strongmen´s Games Aš: suverénním vítězem Čestmír Šíma

One man show. I tak lze charakterizovat účinkování Čestmíra Šímy na aktuálním 9. ročníku Strongmen´s Games Aš, které se svým týmem v areálu místního letního kina v sobotu 18. 7. také pořádal. Šíma se závodu, jenž je právem pokládán za nejtěžší svého druhu v České republice, zhostil stylem start-cíl, když v konkurenci české silácké špičky suverénně vyhrál všech pět náročných disciplín.

Své vítězné tažení ašskou soutěží zahájil Šíma v úvodním nošení jařma na ramenou. Pro tuto disciplínu, známou také jako superyoke, zvolil pořadatel tříkolový systém, když se nejprve nosilo jařmo vážící 430 kg, poté 500 kg a nakonec i 600 kg. Na každou další metu pak závodník postoupil teprve tehdy, když s původní zátěží na ramenou urazil stanovenou 10metrovou trasu. Na konečných 600 kg se z desítky závodníků dostali pouze tři borci. Vedle vítězného Šímy, který monstrózních 600 kg odnesl na vzdálenost 3,79 metru, také Jiří Dejmal (3,64 m) a Lukáš Svoboda (0,29 m). Mimochodem, váha 600 kg je pro tuto disciplínu naprosto výjimečná, de facto nikde u nás ani ve světě se tak těžké jařmo nepoužívá. Výjimkou je snad pouze legendární Arnold Strongman Classic v americkém Columbusu, kde v roce 2017 úzká strongmanská špička nosila jařmo o váze 710 kg po třímetrové dráze. Vzhledem k obtížnosti disciplíny a neúměrnému riziku zranění (vyhřezlé ploténky apod.) ovšem nikdy předtím ani potom takto těžký superyoke do závodu zařazen nebyl, ten ašský bude tedy přinejmenším evropský unikát!

 

Šíma byl nejlepší rovněž v mrtvém tahu bez trhaček s tlustou osou (průměr 5 cm), jenž dostal v Aši také nový formát. Závodníci začínali na váze 135 kg a po každém úspěšném pozvedu jim nakládači přihodili na osu další kotouče. Ve vymezeném časovém intervalu jedné minuty tak měli možnost postupně zvedat 135, 185, 235, 275, 305, 325 a 345 kg. Šíma, jenž jako průběžný lídr nastupoval na disciplínu jako poslední, si mohl dovolit taktizovat a poté, co s přehledem pozvedl 325 kg, již nepokračoval. Nač také, když dvojice jeho nejbližších pronásledovatelů (Pavel Zadražil, Dejmal) se zastavila na známce 305 kg…

Hattrick vítězných testů sily dosáhl Šíma v nošení 370kilové ohrady, když ji v časovém limitu dostal s několika položeními na vzdálenost 5,79 metru. Do plné dráhy (10 m) mu sice zbývalo ještě 4,21 metru, na prvenství to však stačilo, jelikož další dva v pořadí (Zadražil, Dejmal) urazili pouze 5,46, respektive 3,91 metru. Pod svízelnost disciplíny se podepsaly zejména nové konstrukce ohrad, jejichž madla o průměru 4 cm byla vyvedená v lesklém laku, což i přes štědrou aplikaci magnézia závodníkům velice znesnadňovalo úchop…

Kvarteto opakování zajistilo Šimovi prvenství ve viking pressu, naloženém 210 kilogramy. Druhé místo v testu tlakové síly ramen a tricepsů se třemi opakováními dosáhl Jan Šleis, po jednom zdvihu zvládli Tomáš Sikora, Dejmal a Svoboda.

Své naprosto suverénní účinkování v soutěži pak Šíma potvrdil v schodech síly, když v čase 40,35 sekundy jako jediný dostal nahoru po čtyřech stupních všechna tři závaží – postupně 200, 240 i 280 kg. Velice bojovný výkon předvedl Zadražil, jenž poté, co vysázel nahoru 200 i 240 kg, zůstal s 280kg závažím jediný schod pod vrcholem. Třetí místo v závěrečném testu síly obsadil Svoboda, jenž s 280 kg skončil na druhém schodu.

Pokud celkové vítězství Šímy – s ohledem na jeho předchozí účinkování na ašské soutěži i dlouhodobě kvalitní výkonnost – bylo očekáváno a Čestmír patřil k hlavním favoritům, borec na konečném druhém místě byl pro mnohé překvapením. Po výkonnostně velice vyrovnaném účinkování v soutěži se jím stal Jiří Dejmal, když ve čtyřech z pěti testů síly stanul na pomyslných stupních vítězů (mimo ně byl pouze v schodech síly, kde skončil 5.) a dal tak zcela jasně najevo, že patří k nejlepším strongmanům v České republice.

Třetí místo v celkovém pořadí vybojoval Lukáš Svoboda, jenž po delší soutěžní přestávce slaví perspektivní návrat na silácká kolbiště.

 

VÝSLEDKY: 1. Čestmír Šíma 50 bodů, 2. Jiří Dejmal 38, 3. Lukáš Svoboda 32,5, 4. Pavel Zadražil 31,5, 5. Jan Šleis (všichni ČR) 27, 6. Benjamin Blass (Něm.) 17, 7. Radek Rosa, 8. Tomáš Sikora oba 16,5, 9. Tomáš Kolář (všichni ČR) 14, 10. Pierre Motal (Fr.) 12