Svalový mixer

Jediným cvikem posilněte celé tělo. Zatíží všechny hlavní svalové skupiny.

Většina pohybových cvičení – dřepy, angličáky, dokonce i vrhání sněhových koulí po kamarádovi – vyžaduje součinnost více svalů a hlubokého stabilizačního systému tělesného jádra. Pokud se tedy týče tréninku stabilizačních svalů středu těla, dává smysl nahradit izolované cviky, jako jsou třeba zkracovačky, komplexními cvičeními, zahrnujícími práci více svalů najednou. Zvažte třeba takové tricepsové kliky s přitažením kolen. Tento cvik – jenž vyžaduje tahovou sílu horní poloviny těla, aktivaci svalů hlubokého stabilizačního systému a tah dolních končetin – zasahuje tricepsy, ramena, tělesné jádro, ohýbače kyčlí a nohy. „Rovněž jde o dobrý způsob, jak forsírovat spodní část pohybu u angličáků, budovat tlakovou kapacitu a rozvíjet sílu středu těla a ramen pro cviky, jako například stoj na rukou,“ poznamenává Flex Cabral, spolumajitel tělocvičny Trooper Fitness v New Yorku. Jste připraveni tento cvik vyzkoušet?

JAK NA TO

Tricepsové kliky s přitažením kolen

1 S chodidly na skluzných podložkách zaujměte pozici prkna na předloktích.

mixer

2 Z této polohy se vytlačte na ruce, přičemž pohyb realizujte pouze předloktími. Dráha pohybu poněkud připomíná tricepsovou extenzi vleže.

 

mixer

3 Napněte střed těla, pak přitáhněte kolena k hrudníku. Poté po stejné dráze narovnejte nohy zpátky za sebe. To je jedno opakování.

mixer

TIP

Ze začátku dávkujte 2–3 série o 8–12 opakováních buď po tréninku zaměřeném na horní polovinu těla, nebo jako součást okruhů.

 

text: ANDREW GUTMAN

foto: JAY SULLIVAN