Thor v plné přípravě na ASC 2020!

Lze říct, že soutěže strongmanů mají každý rok dva vrcholy. Jedním z nich je prestižní závod World´s Strongest Man, jenž začal psát svou historii v roce 1977. Tím druhým, neméně slavným, je pak od roku 2002 věhlasná Arnold Strongman Classic (ASC), jež velikostmi zvedaných zátěží nastolila zcela nové standardy a dodnes platí v tomto ohledu zcela jednoznačně za nejtěžší závod světa.

Prvenství na Arnold Strongman Classic je tedy mezi strongmany vysoce ceněno a každoročně se v americkém Columbusu (Ohio) na přelomu února a března schází úzká silácká špička, aby u této příležitosti soupeřila o stylizovanou podobiznu legendárního Louise Cyra a vítěznou prémii ve výši přes 70tisíc dolarů.

Již dva roky po sobě si vítězné vavříny z Greater Columbus Convention Centra odnesl obrovitý Islanďan Hafthor „Thor“ Björnsson. Letos se 31letý, 206 cm vysoký a přes 190 kg těžký Seveřan bude v Columbusu pokoušet o vítězný hattrick. Borec, jenž má vedle dvou vítězství na Arnold Strongman Classic na kontě také titul World´s Strongest Man (2018) a pět prvenství z Europe´s Strongest Man, má všechny předpoklady na to, aby prvenství v Columbusu – v dnech 5. až 8. března – obhájil i letos.

Výkonem 474 kg je Björnsson držitelem nejvyššího výkonu v mrtvém tahu s tzv. elephant bar. (Na standardní čince kraluje pozvedem 500 kg Eddie Hall.)

Přeje mu i předběžný (a zatím neoficiální) nástřel disciplín pro letošek, jenž od listopadu koluje na webu. Jaké to prozatím jsou? Zvedání přírodních kamenů by mělo být kombinovanou disciplínou, vyžadující vzpírání valounů nad hlavu, vykládání kamenů na stůl a pak – již po dva roky v Columbusu etablované – nošení 186kg Hussafelova kamene na maximální vzdálenost.

Na pódium ASC by se mělo vrátit přehazování vaků ponad horizontální hrazdu, opět uvidíme také loňskou novinku – Conanovo kolo.

Stálicí v Columbusu je již po léta mrtvý tah na maximum s dlouhou osou (tzv. elephant bar); comeback zažije nošení ohrady po mírně stoupající rampě, letos prý „jen“ se 400 kg, zato však bez trhaček.

Tečku za letošním kláním by mělo udělat zvedání obří jednoručky (replika vyzývací činky legendárního kanadského siláka Louise Cyra) s tlustou osou. Závodníci by měli mít na výběr ze dvou různě těžkých variant – jednoručku o váze 150 kg (de facto hodnota světového rekordu Poláka Mateusze Kieliszkowského) a 124kg činku, přičemž i jediné úspěšné vzepření té těžší přebíjí jakýkoliv počet opakování s lehčí metou.

Tolik k výběru disciplín, přičemž i jejich letmá analýza naznačuje, že Björnsson bude favoritem v každé z nich. (Otázkou zůstává, v jaké formě se v Columbusu ukáže Polák Kieliszkowski, který je naprostým suverénem v disciplínách obnášejících zvedání kamenů a také v jednoručce, nicméně na jeseň absolvoval operaci utrženého bicepsu…) Přesto Islanďan, jenž se vedle silácké kariéry proslavil i účinkováním v TV fantasy seriálu HBO Hra o trůny (ztvárnil zde rytíře Gregora Cleganea, řečeného Hora), neponechává nic náhodě a velice tvrdě se na obhajobu vítězství připravuje.

Díky Björnssonovu YouTube kanálu si pak průběžný obraz o jeho tréninku a silové fazóně můžeme udělat i my, jeho fandové. A rozhodně se je na co dívat. V posledním videu třeba na vzepření 129kg Cyrovy jednoručky a lehoučké pětky se 180 kg na šikmých tlacích, v tom předchozím pak na snadné mrtvé tahy se 403 kg pro dvě opakování!

A jelikož do závodu v Columbusu zbývají ještě dva měsíce, což je spousta času, zdá se, že se v Thorově podání máme opět na co těšit.

Björnsson (tlak obří jednoručky 129 kg, šikmé tlaky 3 x 5 x 180 kg)

Björnsson (mrtvý tah 2 x 2 x 403 kg)