TJ DILLASHAW má 2 roky zákaz za pozitivní testy na EPO

TJ DILLASHAW pozitivní

Dnes již bývalý šampion bantamové váhy v UFC, TJ Dillashaw, si 2 roky nezazápasí. Koncem minulého měsíce informoval americký zápasník své fanoušky a svět MMA o tom, že se vzdává svého mistrovského pásu. Důvod? Doping. Ještě ten den suspendovala newyorkská atletická komise na 1 celý rok. Včera jsme se konečně dozvěděli, jaký je problém. Při předzápasovém testu mu byl nalezen Erythropoetin (zkráceně EPO) a USADA (dopingová agentura se kterou poslední roky spolupracuje UFC) jej suspendovala hned na 2 roky. TJ Dillashaw si v letech 2019-2020 rozhodně nezazápasí.

Co je EPO?

Z Wikipedie: „Protože EPO stimuluje tvorbu červených krvinek, jeho nitrožilní podávání vede ke zvýšení fyzické výkonnosti. Proto je ve vrcholovém sportu zneužíván jako podpůrný prostředek. Jeho použití je zakázáno od roku 1989, avšak testy umožňující kontrolu jeho zneužívání jsou k dispozici teprve od roku 2000, kdy byly použity na olympijských hrách v Sydney. V rámci boje proti dopingu se provádějí pravidelně testy sportovců na EPO; například podle pravidel Mezinárodní asociace atletických federací IAAF nelze uznat světový rekord, pokud po výkonu sportovec neprošel testem na EPO.

Podezření na užívání EPO se v minulosti objevilo např. v průběhu slavného cyklistického závodu Tour de France; potvrdilo se teprve s několikaletým zpožděním, když v květnu 2007 dopování EPO přiznal dánský cyklista Bjarne Riis a v roce 2013 i Američan Lance Armstrong.“

EPO je látkou, kterou využívají sportovci vytrvalci. Bězci na dlouhé tratě, cyklisti, plavci… V posledních letech však známe případy, kdy na EPO chytli i jiné sportovce. V UFC například bývalého vyzyvatele v muší váze Ali Bagautinova. Případ TJe Dillashawa je však mnohem vážnější. Jednalo se totiž o úřadujícího šampiona. USADA zpětně analyzovala také test z 28. prosince a i ten byl po detailním prozkoumání pozitivní na EPO.