Tom Stoltman: světový rekord ve zvedání Atlasova kamene 286 kg!

Skotský strongman Tom Stoltman (25) vytvořil v sobotu 23. května světový rekord ve zvedání Atlasova kamene, když se mu povedlo dostat přes horizontální hrazdu ve výši 122 cm (čili 40 palců) kamennou kouli vážící 286 kg. Mladší ze sourozeneckého strongman dua bratří Stoltmanů (o deset let starší Luke o týden dříve útočil na světový rekord ve zdvihu klády a jen těsně neuspěl na metě 230 kg) tak překonal svůj vlastní světový rekord, který držel výkonem 273 kg z akce Rogue Record Breakers, která se konala ještě v březnu na Arnold Sports Festivalu 2020.

Tom Stoltman: světový rekord ve zvedání Atlasova kamene 286 kg, Weider HZRD shot, predtreningovka, pre-workout

Pořízek, vysoký 203 cm a vážící 172 kg, vytvořil nový rekord tak, jak jsme v podmínkách koronavirové pandemie zvyklí (a tak, jako zvedal 16. 5. i jeho bratr Luke, nebo 2. 5. Hafthor Björnsson, když se výkonem 501 kg postaral o historické maximum v mrtvém tahu): tedy v soukromí vlastního gymu, s minimálním technickým týmem a před objektivy kamer zajišťujících přímý online přenos.

Atraktivní akce byla součástí seriálu World’s Ultimate Strongman Record Breakers a novému rekordu předcházely pokusy na 180 kg a 250 kg, přičemž i ten druhý byl natolik snadný, že o úspěchu Tomova záměru v té chvíli pochyboval jen málokdo. Silák, honosící se přezdívkou Albatros, to vzápětí i potvrdil a rekordních 286 kg přehodil přes přepážku bez jakéhokoliv zaváhání.

Přímým přenosem provázel online připojený britský strongman Laurence Shahlaei, rozhodčím dbajícím na správnost provedení a veškerá pravidla byl nejlepší strongman moderní historie Litevec Zydrunas Savickas, rovněž připojený online.

Vzhledem k snadnosti rekordního pokusu Tom přiznal, že se pohrává s myšlenkou připsat si i další historický primát a jako první člověk přehodit Atlasův kámen o hmotnosti 300 kg. Třeba se toho dočkáme již brzy!