TOP 10 mrtvých tahů všech dob

Webový portál YouTube leckdy přináší velice zajímavá videa. Tak třeba toto s atraktivním názvem TOP 10 HEAVIEST DEADLIFTS OF ALL TIME (10 nejvyšších výkonů v mrtvém tahu všech dob). A to i přesto, že je titulek lehce zavádějící a prezentovaných 10 super-pozvedů rozhodně nelze brát jako definitivní žebříček nejlepších výkonů v této stěžejní silácké disciplíně. Důvodem je absence jakýchkoliv jednotných kritérií posuzování, když některé výkony jsou provedeny raw, jiné zas v dresu, na standardní ose nebo na delším elephant baru, s trhačkami či bez nich.

Nicméně jedná se o velice zajímavý přehled monstrózních pozvedů hodně přes 400 kg. Tedy až na dvě výjimky – do rankingu je zařazen Lamar Grant s výkonem 305 kg, patrné z důvodu, že jako první člověk pozvedl pětinásobek své tělesné váhy.

Benedikt Magnusson zvedá bez dresu a trhaček 460 kg. Tento výkon bývá mnohdy považován za nejlepší raw mrtvý tah všech dob.

Zvláštním hostem na videu je pak Ronnie Coleman (2 opakování mrtvého tahu s 363 kg), jakožto patrně nejsilnější bodybuilder planety (ačkoli Steve Efferding by s tím nemusel tak celkem souhlasit).

To však vůbec nevadí. Ačkoli video nelze brát jako závazný ranking, prezentovaným výkonům to na velikosti pranic neubírá.

Koho lze na záznamu spatřit?

10. Brian Shaw; výkon 464 kg, způsob provedení: na elephant baru, raw, trhačky (2016)

9. Jerry Pritchett (jsou u něj uvedeny dva výkony); A) výkon 465 kg, způsob provedení: elephant bar, raw, trhačky (2016); B) výkon 465 kg, způsob provedení: standardní osa, dres, trhačky (2016)

8. Lamar Grant; výkon 305 kg, způsob provedení: dres, standardní osa (1988)

7. Ivan Makarov; výkon 470 kg, způsob provedení: dres, standardní osa, trhačky (2019)

6. Zydrunas Savickas; výkon 525 kg, způsob provedení: s trhačkami na dlouhé pružné ose a s koly od terénního automobilu Hummer, tedy – ve srovnání se standardním mrtvým tahem – ve výrazně zkráceném rozsahu pohybu (2014)

5. Hafthor Björnsson; výkon 474 kg, způsob provedení: na elephant baru, s trhačkami (2019)

Zvláštní host: Ronnie Coleman (mrtvý tah 2 x 363 kg na standardní ose s trhačkami)

4. Eddie Hall; výkon 472,5 kg, způsob provedení: na elephant baru, s trhačkami (2016)

3. Andy Bolton; výkon 457,5 kg (první muž, který pozvedl 1000 liber / 454 kg), způsob provedení: na standardní čince, v dresu

2. Benedikt Magnusson; výkon 460 kg, způsob provedení: na standardní čince, raw, bez trhaček (!)

Nepochybně fenomenální výkon Magnussona a zřejmě vůbec nejvyšší raw pozved (bez dresu i trhaček!) všech dob. Žel, Magnusson v budoucnu utrpí vícero poranění, včetně šlach dlaně, a svůj výkon už ve stejných podmínkách nikdy nezopakuje. Výkonů na hranici 460 kg bude sice schopen i nadále, ale pouze v dresu a s trhačkami…

1. Eddie Hall; výkon 500 kg, způsob provedení: na standardní čince, v dresu, s trhačkami (2016) Pro mnohé průkopnický výkon a jeden z milníků v historii sily.