Trénink tricepsu. Vybudujte koňské podkovy

Pro impozantní tvar a hmotu nadloktí nezanedbávejte trénink tricepsu, zejména vnější hlavu. Vaše tricáky se vám odmění krásným tvarem a nebývalým objemem.

Trénink tricepsu jak ze škatulky

Trénink tricepsu vyžaduje specifický přístup a hodně práce!

Termínem triceps se označuje trojhlavý sval paže, tudíž již z názvu je patrné, že půjde o sval se třemi hlavami: vnitřní, vnější (postranní) a dlouhou. Vnější hlava poskytuje paži tolik žádanou tloušťku a při extenzi horní končetiny vytváří příznačnou svalovou formaci ve tvaru koňské podkovy. Nejúčinnějším cvikem na vnější hlavu tricepsu je stlačování kladky s lanem. Abyste u tricepsového stlačování kladky opravdu zapojili vnější hlavu, udržujte lokty směrem ven a ve spodní poloze – s plně narovnanými pažemi a kontrahovanými tricepsy – vytáčejte ruce do stran. Při návratu do horní polohy dbejte na to, aby lokty zůstaly nehybné, i kdyby to mělo znamenat omezení rozsahu pohybu. Koncentrujte se jen na protažení a kontrakci tricepsů.

JINÉ MOŽNOSTI

Pro trénink tricepsu můžete zvolit také benčpres úzkým hmatem nebo tricepsové kliky na lavičce.

TVAR A FUNKCE

Začátek vnější tricepsové hlavy je na zadní ploše pažní kosti (humerus) těsně nad mělkým laterodistálně mířícím spirálním otiskem (sulcus n. radialis). Společně s dalšími dvěma hlavami se upíná šlachou na výstupek loketního kloubu (olecranon), přičemž fungují jako extenzor loketního kloubu (dlouhá hlava navíc pomáhá při extenzi a addukci ramenního kloubu). Jelikož vnější hlava nezasahuje do ramenního kloubu, u cviků s lokty nad hlavou – na rozdíl od dlouhé hlavy – nedochází k jejímu protažení.

TRÉNINK TRICEPSU

Cvik Série Opakování
Stlačování kladky s lanem 3 8-12
Tricepsová extenze vleže 3 8-12
Zapažování s jednoručkou 2 15-20

Trénink tricepsu je velmi komplexní téma ale zkuste se držet jednoduchosti. Vyzkoušejte tento tréninkový plán během 8-12 týdnů a později ho změňte. Časem zjistíte, co na vaše tricáky platí a co ne. Pokud budete postupovat systematicky a dodržovat správné technické provedení jednotlivých cviků, byl by v tom čert kdybyste se nepochlubili mohutnými tricáky jako ze škatulky.

text: BRYAN HAYCOCK       foto: GREGORY JAMES