Trénuje současný král vzpírání Laša Talachadze

Kdo je nejsilnějším mužem světa? To je otázka, na kterou nelze snadno a už vůbec ne jednoznačně odpovědět. Pro vyznavače powerliftingu může být jedničkou třeba Američan Daniel Bell, Rus Andrej Malaničev nebo domácí behemot Petr Petráš. Pokud bychom položili tuto otázku v prostředí strongmanů, nejspíš bychom unisono uslyšeli jméno islandské obra Hafthora Björnssona, potažmo supertalentovaného Poláka Mateusze Kieliszkowského. No a pak je tady nejstarší silový sport, kterého moderní podoba se datuje od 19. století a mýtické kořeny snad až do antického Řecka, a tím je vzpírání. Faktem je, že vzpírání jako jediné ze silových sportů je (a vždy bylo) v programu olympijských her, jako takové jej zastřešuje jediná nadnárodní federace (International Weightlifting Federation, IWF), pravidelně se objevuje na televizních obrazovkách a pro spoustu lidí po celém světě představuje právě ono jakýsi archetyp siláctví. Tudíž nejlepší vzpěrač by pro velkou část populace naši planety mohl být také tím nejsilnějším chlápkem pod sluncem. A jakkoli je takový pohled sporný a nekomplexní, pokud by tomu tak doopravdy bylo, v současnosti existuje jediný kandidát na tuto pozici – a tím je král vzpěračské supertíhy Laša Talachadze z Gruzie.

Kolem 170 kg těžký a 197 cm vysoký Talachadze drží v současnosti světové rekordy kategorie nad 109 kg v obou vzpěračských disciplínách i v jejich kombinovaném součtu ­ v trhu 220 kg, v nadhozu 264 kg a ve dvojboji 484 kg. Zmiňované výkony předvedl na loňském MS v thajské Pattayi, přičemž hodnoty trhu a dvojboje jsou i absolutními historickými maximy.

 

Jiná situace je zatím v nadhozu, kde historickým tabulkám vévodí Bělorus Leonid Taraněnko, jenž  ještě v roce 1988 oficiálně nadhodil 266 kg. Nicméně Talachadze již loni před ME v gruzínském Batumi, dostal v nadhozu do vzpažení nad hlavu 267 kg. Pravda, zatím jen na tréninku…

 

Čtyřnásobný mistr světa i Evropy a vítěz olympiády v Riu (2015) nezahálí ani nyní, ačkoli většina velkých vzpěračských klání byla z důvodu koronavirové pandemie posunuta. Tak třeba kontinentální šampionát se místo v jarním termínu uskuteční v dnech 31. 10. až 8. 11. v Moskvě a termín MS 2020 zatím ani není známý…

To, jak se připravoval gruzínský národní tým, jehož hlavní hvězdou je právě Lasha Talachadze, během letošního tréninkového kempu na Ukrajině, přibližuje následující video, umístěno na web koncem května. Přejeme zajímavou a inspirující podívanou.