UFC 230: Cormier znovu přepisoval historii

Na listopadové UFC fandové bojových sportů vždy netrpělivě čekají, protože ten hlavní večer má své pevné místo v New Yorku, konkrétně ve slavné Madison Square Garden. Letošní hlavní tahák bohužel nepřitahoval tolik lidí, jako ty dva předchozí (2016 – Alvarez vs. McGregor, 2017 – Bisping vs. GSP), ale zápas o titul v supertěžké váze si vždy zaslouží pozornost. Tím spíš, když měl v noci Daniel Cormier možnost přepisovat historii. Stal se totiž prvním zápasníkem v UFC historii, který vyhrál titul ve dvou váhových kategoriích zároveň a zároveň oba tituly obhajoval. Karta zápasů pro UFC 230 nabízela také velice zajímavé zápasy střední váhy, které měly za úkol určit, kdo se v roce 2019 bude ucházet o šanci bojovat o titul.

Počet diváků v aréně: 17,011

Peníze z prodeje lístků: $2,841,718.68

Zápas večera: Chris Weidman vs. Jacare
Výkon večera: Israel Adesanya a Jared Cannonier

Daniel Cormier, wow! Daniel Cormier v noci předvedl přesně to, co umí nejlépe. Dominoval. Kontroloval Derricka Lewise po většinu zápasu, který trval 7 minut a 14 vteřin. První kolo začalo aktivitou od obou zápasníků. Lewis tam posílal variace kopů na tělo, na hlavu i stehna Cormiera. Ten se snažil získat Lewisův respekt boxem. To ale nebyl plán. Ten byl jasný. Vzít Lewise na zem a tam ho unavit. A přesně to také Cormier po chvíli udělal. Na zemi byl zápas zcela jednostranný. Cormier si s Lewisem dělal co chtěl. Cormier je tak elitní zápasník, že na zemi nejen kontroluje své činy, ale svými přechody a poziční hrou určuje, jak se bude soupeř bránit. Totální dominance. První kolo vyznělo pro Cormiera 10-8 na dvou kartách rozhodčích. Druhé kolo začal výborně Lewise. Cormiera několikrát trefil. Cormier pak dokonce na tiskové konferenci prohlásil, že jej v životě tak tvrdě nikdo netrefil. Dokonce ani Anthony Johnson, kterému se Cormiera povedlo posadit na zadek na UFC 187. Lewis samozřejmě nemohl počítat s tím, že mu podobná strategie v postoji bude povolena. Cormier na nic nečekal a vzal Lewise bez problémů na zem. Doslova ho stáhl dolů za hlavu. Lewis se pokusil dostat zpátky do postoje nastavením zad, čehož ale Cormier bleskově využil. Získal pozici na zádech Lewise a nasadil mu dušení zezadu. Trvalo jen pár vteřin, než se Lewis vzdal.
Cormier svým vítězstvím přepsal historii. Stal se prvním zápasníkem, který dokázal obhájit titul ve dvou váhových kategoriích v UFC. A aby toho nebylo málo, tak se mu to povedlo v situaci, kdy drží oba tituly. Sportovní resumé Cormiera je dost možná tím nejlepším v MMA a fandové mohou pokračovat v diskuzi, je-li Cormier nejlepším zápasníkem v historii MMA. Jeho porážky s Jonesem jsou poznamenány Jonesovým dopingem. Cormier je v supertěžké váze neporažený. V UFC porazil, ale nedokázal ukončit, pouze 4 zápasníky – Mira, Nelsona, Silvu a Gustafssona. Miocic, Lewis, Oezdemir, Johnson (2x) a Henderson se vzdali, nebo byli knockoutováni. Dominance s jakou Cormier poráží své soupeře je obdivuhodná. Cormier je bez pochyby zápasníkem roku 2018. 3 titulové zápasy. 3 vítězství s ukončením. Daniel Cormier, wow!

V druhém hlavním zápase UFC 230 se představili dva z nejlepších střední váhy. Americký hrdina Chris Weidman a Brazilec Ronaldo „Jacare“ Souza. Dva výborní zápasníci na zemi, kteří patří mezi elitu i v postoji. A právě ve stoje se odehrával celý zápas, který nakonec dostal také ocenění pro zápas večera. Oba fightery zápas hodně bolel. Weidmanovi se dařilo hlavně v prvním kole, kdy byl mnohem přesnější a aktivnější, než Souza, který sázel spíše na jednorázové bomby. Průběh zápasu ale jasně ukázal, že Souza v současnosti snáší rány soupeřů mnohem lépe, než Weidman. Toho Souza postupně trefoval víc a víc. Souza měl navíc skvělý pohyb hlavy, který se pro ofenzívu Weidmana ukázal jako problém. Souzovi se především v třetím kole opravdu dařilo Weidmana trefovat a to jak na hlavu, tak především na tělo. V polovině 3. kola přichází silná pravačka Souzy, která posílá Weidmana na zem. Ten je knockoutovaný. Rozhodčí Dan Miragliotta nepochopitelně neukončuje zápas a dává Weidmanovi, který je zcela mimo, šanci vrátit se do zápasu. Jacare v tuto chvíli nechce rozdávat další rány soupeřovi, o kterém ví, že je hotový. Nakonec na Weidmana posílá ještě pár kladiv pěstí a zápas je u konce.
Jacare se tímto vítězstvím dostává do diskuzí okolo titulového zápasu. Pro Weidmana je to 4. prohra z 5 zápasů. Čtvrtá porážka na TKO. V tuto chvíli by mu měla UFC dát slabší soupeře, aby si nejen zvýšil sebevědomí, ale především zasloužil zápasy se soupeři, kteří toho v poslední době dokázali víc.

V rekapitulaci UFC 230 nesmí chybět další dvě jména střední váhy. Jared Cannonier a Israel Adesanya. Oba dva brutálním způsobem ukončili soupeře, kteří měli v žebříčku vyšší postavení. Právě Israel Adesanya a Jared Cannonier představují novou mladou krev, která by měla být budoucností jednu dobu nejvíc kvalitní váhovky v UFC. Israel Adesanya nepovolil soupeřovi Dereku Brunsunovi žádný z 5 pokusů dostat jej na zem. Výborným pohybem se bránil soupeři, který zápasí stylem všechno-nebo-nic. K tomu jej pravidelně trefoval přesnými údery. Rozhodlo se však až na konci 1. kola, kdy Adesanya trefil Brunsona několika silnými koleny a bylo jen otázkou času, kdy zápas rozhodčí ukončí. Velké vítězství pro borce z Nového Zélendu, který se narodil v Nigérii. Israel bude netrpělivě vyčkávat na svou šanci na UFC 234, kde se odehraje obhajoba titulu střední váhy. Adesanya vybojoval v roce 2018 4 vítězství a je mým zápasníkem roku střední váhy.A Jared Cannonier? Ten sice prohrál první kolo s Davidem Branchem, ale byl v něm nebezpečný. Ve druhém kole na nic nečekal a na zkušeného soupeře vyslal monstrózní pravačku, která ho poslala na zem. Během okamžiku už byl nad ním a pokračoval v sérii úderů, na kterou Branch neměl obranu. Rozhodčí zápas ukončil. Cannonier se ve svém 1. zápase střední váhy, do které přestoupil z lehko-těžké váhy, uvedl výborně. Byl mnohem rychlejší, explozivnější a hlavně silnější a nebezpečnější. Jeho další zápas by měl být největším zápasem jeho kariéry.

Výsledky UFC 230:

Daniel Cormier porazil Derricka Lewise na submission (RNC – dušení zezadu) v 3. kole
Ronaldo Souza porazil Chrise Weidmana – TKO v 3. kole
Jared Cannonier porazil Davida Branche – TKO v 2. kole
Karl Roberson porazil Jacka Marshmana na body
Israel Adesanya porazil Dereka Brunsona – TKO v 1. kole
Jordan Rinaldi porazil Jasona Knighta na body
Sijara Eubanks porazila Roxanne Modafferi na body
Sheymon Moraes porazil Julio Arce na body
Lyman Good porazil Bena Saunderse – KO v 1. kole
Matt Frevola vs. Lando Vannatu – remíza, zápas bez vítěze
Shane Burgos porazil Kurta Holobaugha na submission (páka na loket) v 1. kole
Marcos Rogerio de Lima porazil Adama Wieczorka na body