UFC 232: NUNES zničila CYBORGa

UFC 232

Je 6:45 ráno a UFC 232 je u konce. Rok 2018 pomalu končí a dnešní UFC akce mu dala krásné zakončení. Opravdové nadšence sice stále ještě čeká PFL a ještě před tím RIZIN v Japonsku, kde nastoupí Jirka Procházka, aktuálně nejlepší český MMA zápasník. Mnozí z vás však končí právě touto nocí zápasů. Povedla se! Především ty největší zápasy večera opravdu stály za to!

Já jsem si tento večer opravdu užil. Na tomto světě neexistuje sport, který si dokážu užít tak, jako špičkovou MMA. Tím myslím zápasy těch opravdu nejlepších s nejlepšími. Takové zápasy může aktuálně vytvořit pouze UFC. Nikdo jiný na světě toho není schopný s několika málo výjimkami. Zápasy mimo UFC, které dosahují takové kvality, bych během roku napočítal na prstech jedné ruky. Dnes jsme v UFC mohli sledovat hned 2 takové zápasy – Jones vs. Gustafsson a Cyborg vs. Nunes. Oba nemohly být odlišnější! Jedno však mají společné. Vítězem se stal ten lepší.

Vybrané zápasy:

Jon Jones vs. Alexander Gustafsson

Pokud patříte mezi ty, kteří zastávají názor, že Jones první zápas s Gustafssonem vyhrát neměl, tak dnes jste museli být hodně překvapeni. Jones a jeho tým se fenomenálně připravili na odvetu se Švédem. Jones věděl přesně, co má dělat. Gustafssonovi nic nedovolil. Jak sám řekl po zápase, mnohem lépe chápal vzdálenost, ve které se musí nacházet v průběhu zápasu.
Jones mnohem lépe kontroloval Gustafssona svými kopy. Pokud už měl být v dosahu jeho paží, tak se snažil o clinch, nebo naopak toto území co nejrychleji opustit. Znovu potvrzoval, že jeho IQ uvnitř klece je bezkonkurenční. Jones byl přesnější a aktivnější zápasník po dobu prvních 2 kol. Třetí kolo začal stejně, ale poté zaútočil na nohy Alexe a vzal souboj na zem.
Tam byla strategie jasná. Kontrolovat soupeře a vylepšit pozici. O nic víc se asi půl minuty nesnažit. Pokud udržíte Gustafssona chvilku na zemi, tak ho tam asi i udržíte po zbytek kola. A přesně s tím do toho Jones šel. Poté získal dominantní pozici na jeho zádech a vypustil sérii neuvěřitelně přesných a tvrdých bomb. V tu chvíli do souboje zasáhl rozhodčí a Gustafssona zachránil před větším traumatem.
Jones v tomto zápase potvrdil, že ve své pauze nic neztratil. Pouze zraje a získává větší a větší sebevědomí a jistotu ve své schopnosti. V rozhovoru s Roganem vybídl Cormiera, ať znovu stáhne do 93kg a ukáže se. Jones vs. Cormier 3? Uvidíme. Já doufám, pro DCho dobro, že ne. A už vůbec ne v těžké váze. Tím by Jones Cormierovi sebral úplně všechno, co mu v Oktagonu sebrat může.

Cris Cyborg vs. Amanda Nunes

Taktika, inteligence, plán vítězství, jistota a víra ve své schopnosti. Jones v hlavním zápase přesně věděl, že Gustafsson mu nemá co udělat, pokud si pojede svoje. Zápas o titul v ženské 145ce nemohl být odlišný. Tyhle dvě šampionky na sebe vlétly od úplného začátku. Defenzíva? „Nejlepší obrana je útok! Bum, prásk aaaa zápas je ukonce. Kdo vyhrál?“
Obě dámy na sebe vlétly a začaly jedna na druhou střílet bomby, které měly jasný záměr. Ukončit zápas co nejdřív, hlava nehlava. Nunes byla mnohem přesnější. Překvapivě však pro některé byly její údery také mnohem tvrdší. Asi bude něco pravdy na tom, že musí spárovat v gymu s muži, a i ti s ní mají problém. Nunes to ale vůbec neměla v zápase s Cris jednoduché.
I Cyborg měla své chvilky a Nunes pěkně trefovala, nikdy však čistě. A jakmile ji Nunes trefila čistě, tak šla k zemi poprvé. No zápas trval celkem 51 vteřin a Cyborg šla k zemi celkem třikrát. Potřetí se už poroučela k zemi způsobem, který se neslučuje s pokračováním v zápase. Šla hlavou napřed. Zápas byl ukončen a Nunes šokovala celý svět! Wow! Stala se champ-champ. Třetím šampionem dvou váhovek najednou po McGregorovi a Cormierovi.
51 vteřin akce nejlepších z nejlepších. Přesto něco úplně jiného, než hlavní tahák večera. Víte, co by mě zajímalo? Jaký styl boje se vám líbí víc? Koho si cenníte víc? Jonese, nebo Nunes? Za mě jsou oba nejlepšími zápasníky historie. Jejich styly jsou však úplými protiklady.
A Cyborg? Ta udělala obrovskou chybu, protože síle a úderům Nunes nevěnovala žádnou pozornost. UFC neplánuje odvetu a tudíž bude velmi zajímavé, co s Cris Cyborg bude dále.

Carlos Condit vs. Michael Chiesa

Zajímavý zápas. Carlos Condit, borec, který si jako bývalý šampion rozmyslel MMA důchod. Tentokrát přivítal po sérii několika porážek zápasníka, proti kterému měl mít šanci. Michael Chiesa totiž do 170ky přestoupil z lehčí 155ky. No, nakonec to bylo trochu jinak. Chiesa byl v porovnání s Conditem obrovský. Plán Chiesy byl jasný. Vzít boj na zem a tam soupeře ukončit.
Začátek zápasu se odehrával v postoji, ale na zem jsme se dostali celkem rychle. Chiesa si byl jistý svými schopnostmi a věděl, že mu Condit nic neudělá ani v případě, že půjde spíš přes útočení.
Málem se mu to vymstilo, protože Condit dokázal sám zaútočit v boji na zemi, ale Chiesa opravdu věděl, co dělá. Otázkou nebylo, jestli Condita ukončí, ale kdy. V druhém kole dokázal dostat souboj znovu na zem a tentokrát do mnohem výhodnější pozice pro ofenzívu. Conditovi nasadil kimuru, kterou také elegantně jednou rukou dotáhl do konce. Conditovi nezbylo, než zápas vzdát.

Alex Volkanovski vs. Chad Mendes

Málokdy se těším na netitulový zápas tak, jako na zápas těchto dvou bijců. Chad Mendes má velké jméno a jeho resumé jej řadí mezi top 5 zápasníků v historii pérové váhy. Volkanovski je nejlepším Australanem lehčím 185 liber. V UFC zatím vypadal fantasticky a UFC tak udělala velmi dobře, že jej zpárovala právě s Mendesem.

Oba borci se dnes postarali o zápas večera, který nabídl opravdu napínavou kvalitní akci. Zápas měl všechno. Boj v postoji i na zemi. Kopy, kolena, údery na tělo i na hlavu. Mendes sice poslal Volkanovskiho v zápase k zemi, ten se však dokázal postavit zpátky na vlastní a po tvrdém boji sám ukončil svého soupeře, který nedokázal vydržet nápor Australana. Volkanovski jednoduše řečeno vydržel to, co už bylo na Mendese moc.

Ryan Hall vs. B.J. Penn

Achjaj, proč UFC? Proč? BJ Penn měl ukončit kariéru v roce 2011 po zápase s Diazem. Dobře, možná v 2012 po zápase s Macdonaldem. V této době bylo snad všem jasné, že legendární bojovník už pro MMA nemá vášeň, jakou míval začátkem století.Jeho poslední 4 zápasy včetně toho posledního jsou velkou kaňkou na jeho kariéře a já doufám, že jeho fanoušci tyto zápasy nesledovali.
Nacházím zde však 3 dobré věci spojené s tímto zápasem. První – návrat Ryana Halla, specialisty na jiu-jitsu. Druhá – zpárování Penna s Hallem, protože bylo jasné, že BJ by měl prohrát na body nebo na submission. Třetí – překrásná páka na nohu, kterou Pennovi Hall nasadil. To je vše. Doufám, že Penn ukončí kariéru.

Pro Penna je tato prohra o to vážnější, že se jedná o první porážku na submission. Hall tak vlastní něco, co ještě nikdo nezískal.

 

UFC 232 výsledky:

Jon Jones porazil Alexandera Gustafssona – TKO v 3. kole
Amanda Nunes porazila Cris Cyborg – KO v 1. kole
Michael Chiesa porazil Carlose Condita na submission (kimura) v 2. kole
Corey Anderson porazil Ilira Latifiho na body
Alex Volkanovski porazil Chada Mendese – TKO v 2. kole
Walt Harris porazil Andreie Arlovskiho na body
Megan Anderson porazila Cat Zingano – TKO v 1. kole
Petr Yan porazilDouglase Silva de Andradeho – TKO mezi 2. a 3. kolem, ukončení rohem zápasníka
Ryan Hall porazil B.J. Penna na submission (heel hook) v 1. kole
Nathaniel Wood porazil Andre Ewella na submission (RNC – dušení zezadu) v 3. kole
Uriah Hall porazil Bevona Lewise – KO v 3. kole
Curtis Millender porazil Siyara Bahadurzada na body
Montel Jackson porazil Briana Kellehera na submission (D’Arce choke) v 1. kole

Foto

Gettyimages