UFC Oezdemir vs Smith: výsledky

UFC Fight Night: Volkan Oezdemir vs. Anthony Smith

Americká UFC má za sebou další noc zápasů. Tentokrát se role pořadatelského místa zhostilo kanadské město Moncton, kam se UFC vydalo vůbec poprvé. Tři papírově nejdůležitější zápasy, jak bývá zvykem, přišly na řadu jako poslední. I tak se ale v průběhu večera představilo několik dalších jmen, která je důležitá sledovat z pohledu toho, co předvedou v budoucnu.

Hlavním tahákem večera byl zápas Švýcara Volkana Oezdemira s Američanem Anthony Smithem. Šlo o velmi důležitý zápas v lehko-těžké váhovce, která zažívá novou vlnu vzrušení poté, co se do ni vrací Jon Jones. Zápas Smith vs Oezdemir měl za úkol ukázat, jaký fighter se titulovému zápasu přiblíží nejvíc. Už od začátku tlačil na pilu o něco více Švýcar. Skvěle kombinoval útoky na tělo s přesnými kopy na lýtko Američana. Právě precizní útok na spodní polovinu těla byl ze začátku tím hlavním důvodem, proč se Smith tolik nedostával do ofenzívy. Podíl na tom však měla také jeho bojová strategie. Smith věděl, že se ze začátku nemůže vyrovnat tlaku Oezdemira, a proto se soustředil na obranu a šetřil síly. Oezdemir měl první dvě kola navrch, ale nikdy se nedostal blízko k tomu, aby mohl zápas ukončit. Smithova obrana byla postavena na přesné přední, která Oezdemira trefovala pravidelně. Poškození na tváři Oezdemira se postupně kumulovalo víc a víc a Smith se dostával do tempa. Otevíral svou ofenzívu. Ve třetím kole se Smithovi povedlo trefit Švýcara a zlomit mu nos, načež jej také dostal na zem a opravdová válka mohla začít. Smith zde Oezdemira kontroloval a celkem rychle vybojoval pozici na jeho zádech, což mu dovolilo přejít do ofenzívy s cílem ukončit zápas. Úmysl byl jasný. Nasadit unavenému Oezdemirovi dušení zezadu. Po několika desítkách sekund a postupném útoku se mu to povedlo. Švýcar se držel, jak to jen šlo. Bránil se výborně, ale nos plný krve v kombinaci s tlakem způsobeným dušením, ho donutil odklepat.

Smith vybojoval nesmírně cenné vítězství, které jej staví do pozice vyzyvatele. Nejspíše však bude muset zápasit ještě jednou, protože zápas o titul mezi Jonesem a Gustafssonem nás čeká až za 2 měsíce. Smith určitě nebude chtít čekat na svou šanci až do jara. Američan při svém dnešním vítězství ukázal výrazný posun především po taktické stránce. Pevně se držel plánu, se kterým šel do zápasu. Zároveň ukázal, že umí ukončovat zápasy také na zemi a to proti těm nejlepším fighterům na světě. Smith je pro mě osobně zápasníkem roku ve váhovce do 205 liber!

Druhým hlavním zápasem večera byl zápas mezi Michaelem Johnsonem a Artemem Lobovem. Johnson zápas přijal na poslední chvíli poté, co původního soupeř Lobova, Zubairu Tukhugova, UFC ze zápasu stáhla. Tukhugov byl jedním z lidí, kteří po UFC 229 zaútočili na Conora McGregora. Z ostře sledovaného zápasu plného vášní a nenávisti se tak rázem stal zápas svou borců, kteří se respektují navzájem. A to se projevilo už den před zápasem při vážení, kdy Johnson nedokázal navážit limit 146 liber. Lobov to přijal sportovně. Při samotném zápase měli své momenty oba fighteři. Johnson byl však mnohem aktivnější a přesnější. Lobov ukázal zatím největší spektrum úderů a kopů, jaké jsme od něj mohli v Oktagonu vidět, ale kvalitnější Johnson byl nad jeho síly.

Hodně fanoušků do haly určitě přilákal kanadský bojovník Misha Cirkunov, kterého čekal Patrick Cummins, sebevědomý zápasník z USA. Velmi dobré základy z juda se nakonec projevily jako rozhodující faktor zápasu. Asi po 12 vteřinách trefil Kanaďan Američana a ten musel přejít do defenzívy, což u něj znamená ofenzívu v podobě snahy dostat soupeře na zem. Nejlepší obrana je totiž útok, alespoň tak se to říká. Cummins však Cirkunova na zem nedostal. Rovnována, silný střed těla a boky Cirkunova byly tím hlavním důvodem, proč jej Cummins nedokázal povalit na zem. To se naopak povedlo Cirkunovi, který Cumminse podrazil a ihned se dostal do „vítězné“ pozice, ze které během několika málo okamžiků soupeřovi nasadil dušení známe jako „arm-triangle“. Američan na nic nečekal a vzdal se. Pro Cirkunova jde o velice důležité vítězství, které opravdu potřeboval. Jeho cesta zpátky do top 5 začala a my se můžeme těšit na jeho další zápas. Misha patří mezi nejlepší bojovníky ve své váhovce a v roce 2019 by si rád vybojoval zápas s někým známějším.

Zajímavý byl také zápas Jonathan Martinez vs Andre Soukhamthath. Jako vítěz z něj podle rozhodčích odešel jednoznačně druhý jmenovaný, ale své chvíle měl i Jonathan, který se může už jen zlepšovat. První kolo s problémy přežil a během dalších dvou kol ukázal náznaky dokonalosti, kterou doufejme dotáhne do konce v dalších zápasech. Dnes sice prohrál, ale určitě se toho o sobě dost naučil. Andre vybojoval důležité vítězství, které prodlouží jeho kariéru v UFC. V minulosti měl často smůlu a sám moc dobře ví, že každá výhra se počítá.

Výsledky:
Anthony Smith porazil Volkana Oezdemira na submission (RNC – dušení zezadu) ve 3. kole
Michael Johnson porazil Artema Lobova na body
Misha Cirkunov porazil Patricka Cumminse na submission (arm triangle) v 1. kole
Andre Soukhamthath porazil Jonathana Martineze na body
Gian Villante porazil Eda Hermana na body
Court McGee porazil Alexe Garciu na body
Sean Strickland porazil Nordine Taleba – TKO v 2. kole
Nasrat Haqparast porazil Thibaulta Goutiho na body
Calvin Kattar porazil Chrise Fishgolda – TKO v 1. kole
Talita Bernardo porazila Sarah Moras na body
Don Madge porazil Te’Jovana Edwardse – KO (kop na hlavu) v 2. kole
Arjan Bhullar porazil Marcelo Golma na body
Stevie Ray porazil Jessie Ayariho na body