UFC PRAHA očima Muscle&Fitness

UFC PRAHA

UFC (Ultimate Fighting Championship) je největší světovou organizací současnosti a pro mnohé je synonymem pro MMA. Lidé se často ptají i českých zápasníků (nebo i kluků, co třeba jen trénují bojové sporty): „Hele, ty děláš UFC?“ Takovou pozici si tato značka ve světe vybudovala. Fanoušci v České republice tak dlouhé roky, stejně jako fandové z jiných zemí po celém světě, snili, že UFC zavítá i k nim. Upřímně? V předchozích letech taková myšlenka moc reálná nebyla. UFC nikdy v ČR neměla základnu, o kterou by se mohla opřít. Neměla ani silné jméno, které by v UFC bojovalo o přední pozice. MMA však na domácí scéně stoupalo v pomyslném žebříčku sportů výš a výš.

Foto: Aleš Bedlík, Muscle&Fitness

Je to zásluha několika jmen, jako je Jirka Procházka, který dělá díru do světa v Japonsku, kde je jednou z největších a nejspolehlivějších hvězd RIZINu. Dále pak samozřejmě Karlos Vémola, který musí být považován za největší tvář české MMA. Doma v Čechách toho pro MMA nejspíše nikdo víc neudělal. A na Slovensku pak Attila Végh. Slovensko já beru jako součást ČR a ČR naopak jako součást Slovenska. Attila je opravdovou hvězdou slovenské MMA a nikdo jiný z našich končin se nemůže pochlubit tím, co on. Attila byl totiž šampionem Bellatoru! Druhé největší MMA organizace současnosti.

XFN a Oktagon MMA

Obrovský podíl na tom, že UFC registrovala ČR a konkrétně Prahu jako svou další destinaci, musí mít Oktagon MMA a XFN. Tyhle dvě organizace začaly dělat MMA úplně jinak, než na co jsme byli z našich končin zvyknutí. Já osobně nejsem v některých věcech jejich největším fanouškem, ale to není podstatné. Zásadní je totiž skutečnost, že MMA v ČR a na Slovensku získala v posledních 2 letech obrovské množství fanoušků. Ti se MMA nejen nechali oslovit, ale také u ní vydrželi.

Foto: Aleš Bedlík, Muscle&Fitness

Výsledkem bylo hned několik velkých akcí, což vyvrcholilo O2 arénou 27.12. 2018, když v jednu noc nastoupili k zápasům Vémola, Kincl, Muradov, Marpo, Rytmus, Buchinger, Ondruš a další.

UFC bude v Praze!

Spekulace okolo UFC PRAHA se začaly objevovat konce 11. měsíce roku 2018. 29.11. bylo všechno oficiální. 23.2. 2019 v pražské O2 aréně zažije UFC svůj český debut. Ihned se samozřejmě začalo mluvit o tom, kdo z českých i slovenských bojovníků se na akci představí. Procházka, Vémola, Végh… možná Klein či Deák. Nakonec se ale ukázalo, že UFC bude v Praze stačit Pudilová. Bylo to kvůli tomu, že se UFC povedlo O2 arénu vyprodat tak rychle, že nebylo potřeba podepisovat domácí závodníky? Nedivil bych se, kdyby to byl ten hlavní důvod.
UFC karta se skládala pomalu, ale jistě. Ze začátku to vypadalo tak, že dá v Praze UFC velkou šanci na exhibici bojovníkům z Ruska. Postupně se však objevovala další jména, která však pro ty ne tak zaryté fanoušky nebyla tak zajímavá. Z mého pohledu však šlo o našlapanou UFC kartu, která pro mě byla například mnohem zajímavější, než UFC 234 z Melbourne. A hlavní zápas večera mezi Santosem a Błachowicz měla být opravdová lahůdka nakonec.

Foto: Aleš Bedlík, Muscle&Fitness

Týden okolo UFC PRAHA

Celý týden spojený s UFC v Praze byl pro tuto americkou organizaci obrovský úspěch ve všech směrech. Zájem fanoušků na sociálních sítích, otevřený trénink v Harfě, vážení v O2 aréně, prodané lístky i kvalitní zápasy, které jdou UFC do karet. Zájem médií byl na evropské poměry mimo Londýn taktéž nadstandartní.
Otevřený trénink 5 vybraných bojovníků sledovalo v Harfě neustále alespoň 750 fanoušků. Další tisíce prošli okolo. V rámci týdne UFC v Praze šlo o první reálný ukazatel zájmu a ten byl opravdu obrovský. O den později, ve čtvrtek, přišel na řadu mediální den. Ten byl přístupný pouze novinářům a i těch zde bylo několik desítek. Z českých médií chyběla pouze Česká televize. Ostatní deníky byly přítomny.
Páteční vážení byl pro UFC taktéž velký úspěch. Slavnostnímu vážení však předcházely otázky a odpovědi s pozvanými UFC bojovníky. Těmi v Praze byli Volkan Oezdemir a Joanna Jedrzejczyk. Bývalá šampionka váhovky do 115 liber se navíc mohla těšit velké podpoře polských fanoušků, kteří do českého hlavního města dorazili v hojném počtu. Otázky zápasníkům podávali jak Češi, tak i Slováci, Rumuni, Poláci, Angličani, nebo fandové ze Španělska a Nizozemska. Do Prahy opravdu cestovali MMA nadšenci z celé Evropy.

Foto: Aleš Bedlík, Muscle&Fitness

Noc zápasů

Celá událost UFC v Praze byla velkolepá, ale všechno to mělo vyvrcholit až v sobotu večer samotnými zápasy. To je přeci to, na co každý čeká. Na úvodní zápas byla hala tak z 60% plná, po 3 zápasech už tak z 90%. V polovině karty už byly sedačky obsazené a O2 aréna plná fanoušků všech věkových skupin. UFC měla celou akci opravdu jedinečně zorganizovanou. Nikdy jsem nebyl svědkem tak profesionální akce. Každý věděl, co má dělat a kde může být. V tomhle je UFC opravdová špička!
Atmosféra po celý večer byla od fanoušků spíše průměrná. Pražští fandové určitě nebudou patřit mezi ty nejlepší, protože se do většiny zápasů moc nezapojovali. V tomto jsou fanoušci ve Skotsku, nebo Irsku úplně někde jinde. Je to celkem škoda. Trochu jsem očekával, že hokejový národ se ukáže také jako skvělý fanda MMA. Bohužel. Zápasníci v první půlce karty moc povzbuzováni nebyli až na vyjímky, kdy došlo na nějakou opravdu napínavou akci.
Vrcholem večera byl pro drtivou většinu domácíh fandů zápas světové šestky Carmouche s Českou nadějí Lucií Pudilovou. Ta je aktuálně jediným Čechem v UFC. Fandové se Lucku snažili povzbuzovat co to jen šlo, bohužel i přes fantastickou kulisu šlo o jeden z nejhorších zápasů večera. Češka z něj nakonec odešla poražená rozhodnutím rozhodčích, na které fandové reagovali bouřlivým bučením. To byl z jejich strany vrchol. Kéž by stejné množství energie věnovali fandění při dalších zápasech.

Foto: Aleš Bedlík, Muscle&Fitness

Po zápase Lucky bohužel několik stovek fanoušků odešlo, což je jen a jen jejich problém. V hlavním zápase večera totiž přišli o fantastický taktický souboj dvou nesmírně talentovaných bojovníků lehko-těžké váhy. Vítězem tohoto zápasu se po brutálním zakončení stal Brazilec Santos. Ten si následně řekl o titulový zápas s vítězem souboje Jones x Smith, který se koná tento víkend. No já myslím, že jeho přání se mu může splnit.
Detailnější článek k UFC v Praze si můžete přečíst ve 4/2019 Muscle&Fitness, který půjde do trafik za přibližně 3 týdny.

UFC PRAHA – Výsledky

Thiago Santos porazil Jan Blachowicze – TKO v 3. kole
Stefan Struve porazil Marcose de Limu na submission (arm triangle) v 3. kole
Michal Oleksiejczuk porazil Gia Villanteho – KO v 1. kole
Liz Carmouche porazila Lucii Pudilovou na body
Petr Yan porazil Johna Dodsona na body
Magomed Ankalaev porazil Klidsona Farias de Abreu na body
Dwight Grant porazil Carlo Pedersoliho – TKO v 1. kole
Chris Fishgold porazil Daniela Teymura na submission (RNC – dušení zezadu) v 2. kole
Gillian Robertson porazila Veronicu Macedo na submission (RNC – dušení zezadu) v 2. kole
Damir Hadzovic porazil Marco Polo Reyese – KO v 2. kole
Ismail Naurdiev porazil Michela Prazarese na body
Diego Ferreira porazil Rustama Khabilova na body
Damir Ismagulov porazil Joela Alvareze na body

 

Foto: Aleš Bedlík, Muscle&Fitness

Foto: Aleš Bedlík, Muscle&Fitness

Foto: Aleš Bedlík, Muscle&Fitness

Foto: Aleš Bedlík, Muscle&Fitness

Foto: Aleš Bedlík, Muscle&Fitness

Foto: Aleš Bedlík, Muscle&Fitness

Foto: Aleš Bedlík, Muscle&Fitness