UFC Zombie vs. Rodriguez: výsledky

Máme za sebou trošku nenápadný, ale zároveň historický večer zápasů organizace UFC. Ta v noci oslavila své 25. výročí akcí konající se v americkém Denveru.

Počet diváků v aréně: 11 426

Peníze z prodeje lístků: $946,706.78.

Zápas večera: The Korean Zombie vs. Yair Rodriguez
Výkon večera: Yair Rodriguez a Donald Cerrone

Hlavní tahák večera, to byla opravdová lahůdka. Svými útoky jedinečný Yair Rodriguez proti korejskému srdcaři Chan Sung Jungovi s úchylkou pro krev a násilí, za což si vysloužil přezdívku Korean Zombie. Hned první okolo úkázalo, co nás ve finálovém zápase čeká. Rodriguez byl velice aktivní svými kopy, které z něho dělají nevyspitatelného soka. Korejského soupeře trefoval přesně především na stehna, což je u zápasů na 5 kol skvělá strategie. Zombie v úvodu zápasu preferoval ruce, ale o to efektivnější byly jeho náhodné kopy, které rozdával rovnoměrně mezi nohy, tělo i hlavu soupeře.

Druhé kolo se od toho prvního lišilo celkem zásadně v tom, jak velký důraz (ne)dávali protagonisté zápasu do obrany. Opravdu otevřeli svou ofenzívu a tlačili se dopředu. A pokud se tlačí dva dopředu, tak jeden z nich opravdu narazí. Korejský Zombie hned několikrát narazil na útoky mexického fightera, ale ani trochu ho neotřásly. Naopak, šel dopředu a trefoval soupeře svými briliantními kombinacemi.

Tempo v třetím kole výrazně polevilo oproti těm předchozím, ale kvalita zápasu rozhodně ne. Borci začali konečně myslet na obranu. Konec třetího kola by mohl posloužit k naučení nových anglických slovíček z prostředí MMA. Side kick a wheel kick. Dejte si tyhle pojmy do vyhledávače na Youtube a uvidíte, o jaké kopy se pokoušel Yar Rodriguez. Třetí kolo bylo pomalejší, než to druhé, ale o to větší vliv měly údery, co trefovaly soupeře.

Čtvrté kolo by se dalo srovnat s tím třetím. Misky vah se zde ale definitivně nakláněly na stranu Korejce. Ten opravdu trefoval Yaira údery, které byly jak cítit, tak i vidět. Yair k posledním kolům nastupoval se zkrvavenou tváří, celý rozbitý. Dokonce i noc se možná ukáže jako zlomený. Zombie hned několikrát trefuje kombinaci rychlé pravačky a levého háku, která je jeho nejsilnější zbraní v zápase.

Páté kolo začíná a já si v duchu přeji, aby tento zápas nikdy neskončil. Borci nám v něm dali to, co jsme od zápasu očekávali, ale ještě mnohem víc. Na obou gladiátorech je znát únava i poškození. Tvář Rodrigueze je po 20 minutách k Oktagonu ve zlém stavu. Oba však chtějí vyhrát a užívají si atmosféru v aréně. Diváci ví, že jsou svědky něčeho jedinečného. Zápas se blíží ke konci, oba zápasníci jsou aktivní, ale vypadá to, vypadá, že rozhodnou body rozhodčích. Blíží se poslední vteřina zápasu, Korejec se vydává na poslední útočný výpad. Yair se sklání dolů a v tu samou chvíli posílá nahoru loket z hlubin pekelných, který neuvěřitelným způsobem trefuje a vypíná Korejce, který byl vteřinu od jistého vítězství! Zombie zůstává nehybně ležet na zemi. Je totálně mimo. Zápas má šokující závěr. Tohle je knock out večera! Možná i knock out roku a s nadsázkou i KNOCK OUT 21. STOLETÍ! Šokující. Ohromující. Bláznivý. Dechberoucí. S přítelkyní sedíme v posteli, kde zápas sledujeme. Já, ona, ani komentátoři UFC nechápeme, co se to teď stalo. Tohle nikdo nečekal. Loket z hlubin pekelných v poslední vteřině tak fantastického zápasu. Hned otevírám twitter, kde vidím desítky reakcí zápasníků i novinářů, kteří tomu nemohou uvěřit a jsou v úžasu tak, jako my. Pokud jste fanoušky MMA, tak si tento zápas nesmíte nechat ujít! Wow! MMA sleduji 9. rokem, za tu dobu jsem viděl odhadem 5 tisíc zápasů a z toho třetinu živě v noci. Spolu s knock outy v zápasech Aldo vs. McGregor a Rousey vs. Holm je tohle ten nejvíc šokující konec zápasu, jaký jsem zatím viděl. Wow!

Video: SportsCenter

V druhém hlavním zápase večera nastoupil miláček hard-core fanoušků Donald Cerrone proti Miku Perrymu. Tento zápas měl za sebou větší příběh, než tomu obyčejně bývá. Donald Cerrone býval jednou z největších tváří MMA týmu JacksonWink MMA, ale to se v posledních letech změnilo poté, co jeden z největších campů pro fightery na světě, podle slov Cerroneho, upadl a stal se obětí komerce. Cerrone proto kombinoval tréninky v tomto gymu s mini-campy u sebe na ranči. Tým nedávno přijal nového člena, kterým byl právě Mike Perry. UFC následně naplánovala zápas Cerrone vs. Perry, na čež Cerrone reagoval tak, že poprosil trenéry v gymu, aby poslali na tento zápas Perryho trénovat jinam. To se však nestalo a nastalo drama, které vyústilo vystoupením Cerroneho u Joa Rogana v podcastu, kde vyjádřil své stanovistko k tomu, jak se věcí mají v týmu z Nového Mexika.

Jak však probíhal zápas samotný? Začátek duelu byl opatrný od obou zápasníků. Perry se pokoušel o jednorázovky, posílal tam bomby, které Cerroneho netrefovaly. Cerrone zůstával v klidu a kombinoval údery levou přední s přesnými kopy na stehna a tělo Perryho. Podstatná část prvního kola se odehrávala také v klinči, kde se oba snažili překvapit soupeře ráznými koleny, žádné však nijak nezměnilo průběh souboje. Takový efekt měl až strh na zem v čase 3:05. Překvapívá vás, však, že jej inicioval Mike Perryho. To se však ukázalo jako chyba. Cerrone si udržel klid, nepanikařil, a postupnými přechody vylepšil svou pozici tak, aby se mohl snažit ukončit zápas svým silným jiu-jitsu. Triangle k tomu sice neposloužil, ale o několik vteřin později dokázal Cerrone ukořistit ruku soupeře a nasadit mu páku na loket. To na Perryho, který takticky zápas vůbec nezvládl, bylo moc a Cerronemu se vzdal.

Donald Cerrone svým vítězstvím přepisoval historii. Jedná se o jeho 21. vítězství. Nikdo v UFC tolikrát nedokázal vyhrát. GSP a Anderson Silva mají 20 výher. Jde také o 15. ukončení zápasu před jeho koncem. Cerrone i tímto překonává UFC rekord. Anderson Silva a Vitor Belfort jich mají 14. UFC se zcela jiště dostane do Síně slávy UFC.

Donald Cerrone nasazuje páku na loket Miku Perrymu, Foto: Esther Lin pro MMAFighting

Výsledky:
Yair Rodriguez porazil Chan Sung Junga – KO v 5. kole
Donald Cerrone porazil Mika Perryho na submission (armbar – páka na loket) v 1. kole
Germaine de Randamie porazila Raquel Pennington na body
Beneil Dariush porazil Thiaga Moisese na body
Maycee Barber porazila Hannah Cifers – TKO v 2. kole
Mike Trizano porazil Luise Penu na body
Ashley Yoder porazila Amandu Cooper na body
Bobby Moffett porazil Chase Skellyho na submission (dušení d’arce) v 2. kole*
Davi Ramos porazil Johna Gunthera na submission (RNC – dušení zezadu) v 1. kole
Devonte Smith porazil Juliana Erosu – KO v 1. kole
Eric Shelton porazil Josepha Moralese na body
Mark De La Rosa porazil. Jobyho Sancheze na body

*Zápas Moffett vs. Skelly ukončil rozhodčí předčasně a atletická komise bude muset výsledek přehodnocovat