V Opavě nejsilnější Zadražil

|foto: ZDENĚK DRYÁK, BORIS BÁRDOŠ
Skvělou letošní formu potvrdil Pavel Zadražil, když v sobotu 24. 10. zvítězil na zápolení profesionálních strongmanů, jež se již po několikáté konalo jako součást sportovního festivalu GP PEPA Opava.

Pět domácích borců a jeden Litevec zvedalo dopoledne brutální váhy před udivenými návštěvníky OC Breda, z nichž mnozí viděli tento typ zápolení na vlastní oči poprvé. Finálová disciplína – timber carry čili nošení 350kilové ohrady na 10 metrů tam a zpátky – pak večer dokonale prověřila nejen rychlost nohou a sílu úchopu závodníků, ale i odolnost prken pódia Slezského divadla, které – i přes nárazy, zvíci dolní škály Richterovy stupnice – obstálo na výbornou.

A stejně tak i Pavel Zadražil, jenž byl jedním ze tří borců, kteří ohradu odnesli stylem start-cíl, aniž by ji na dráze položili (1. Paták: 14,07 s, 2. Vytiska 14,94 s). Zadražilovi se dařilo i v mrtvém tahu s tlustou osou: společně s Jiřím Vytiskou předvedli po čtyři opakování a dělili se tak v této disciplině o první místo. Do třetice patřil aktuální vítěz českého národního šampionátu k nejlepším i ve zvedání 140kilového pytle: Zadražil jej jako jeden ze dvou závodníků dostal k rameni, přičemž v časovém limitu jedné minuty zvládl 2 opakování. Ve zbývající disciplině – zvedání 150kilové klády nad hlavu – provedl tři opakování, což byl v dané konkurenci slušný průměr.

Naopak kláda neboli log lift se stala jednoznačnou záležitostí jediného cizince v šestičlenném startovním poli Litevce Sauliuse Brusokasa, jenž v 60 vteřinách vypumpoval neuvěřitelných 8 opakování (2. Vytiska: 5). Další šokující skutečnost je ta, že Saulius byl ze všech účastníků nejstarší – letos mu bylo již 47 let! To mu ovšem nepřekáželo, aby zvítězil i ve zvedání 140kilového pytle k rameni (4krát) a před poslední disciplinou to byl právě on, kdo sahal po celkovém prvenství. Jen slabší úchop (nebyly povoleny trhačky), jenž jej omezil jak v úvodním pozvedu (1 opakování), tak i ve finálním nošení ohrady, ho odsunul na druhé místo v celkovém pořadí.

Třetí místo si po výkonnostně vyrovnaném účinkování v soutěži odnesl Jiří Vytiska, 140kilový pořízek ze Sušice.

VÝSLEDKY: 1. Pavel Zadražil 17,5 bodu, 2. Saulius Brusokas 16, 3. Jiří Vytiska 15,5, 4. Radek Paták 13,5, 5. Jiří Žaloudek 6,5, 6. Lukáš Svoboda 3.

Silácká zápolení přibližuje i toto video.

startovní pole - strongman OpavaStartovní pole opavského strongmana (zleva): Lukáš Svoboda, Jiří Žaloudek, promotér GP PEPA Opava Stanislav Pešát, Pavel Zadražil, Radek Paták, prezident ČNFS Georgis Patenidis, Jiří Vytiska, rozhodčí Pavel Cháma, Saulius Brusokas.

 

Pavel Zadražil
Pavel Zadražil

Zadražil - tah
Pavel Zadražil – pozved. 

 

Saulius Brusokas
Saulius Brusokas

 

 Saulius Brusokas - zvedání klády.
Saulius Brusokas – zvedání klády.

 

Jiří Vytiska - pozved.
Jiří Vytiska – pozved.

 

J. Vytiska - zvedání klády.
J. Vytiska – zvedání klády.

 

Jirí Žaloudek
Jiří Žaloudek

 

Radek Paták
Radek Paták