VELKÁ SELHÁNÍ A PROHRY VZPĚRAČŮ SSSR (8)

Alexejev

VASILIJ ALEXEJEV

Co se stalo s Alexejevem a proč tenkrát selhal? Na první pohled zopakoval to, co Rigert – třikrát nezvedl základní pokus 180 kg v trhu. A tím podobnosti končí. Alexejevovy potíže totiž začaly dva roky před olympiádou. Na MS 1978 v Gettysburgu trhnul 185 kg, zranil se a soutěž nedokončil. To bylo poprvé za mnoho let, kdy zlatá medaile opustila SSSR.

AlexejevTohle se může stát každému. Všichni doufali, že se vrátí zpátky s novými rekordy a ještě závratnějšími výkony. Měsíce míjely, soutěže probíhaly, Alexejev zmizel. Předtím soutěžení miloval, teď však jakoby ztratil zájem a prý celý rok netrénoval. Měl se ukázat na Spartakiádě národů 1979 v Leningradě, ale nepřijel, vynechal všechny nominační soutěže. V roce 1979 zveřejnila sovětská tisková kancelář TASS rozhovor s nejsilnějším mužem světa – Alexejevem. Na otázku Jaký výkon bude potřeba k vítězství ve vaší kategorii na olympijských hrách v Moskvě? odpověděl: Pokud se mne týče, nezbytné výkony budou trh 185 kg a nadhoz 240 kg. Mými největšími soky jsou dnes Jürgen Heuser a Sultan Rachmanov.

AlexejevUpřímně, ve 38 letech a s tak dlouhou řadou titulů nebylo od věci zvažovat odchod, to ale neplánoval. Ještě pár týdnů před hrami nikdo netušil, kolik hodlá zvednout. Nevěděli to členové federace ani trenéři. Podle hlavního kouče Prilepina trénoval Alexejev intenzivně, výkony ale neprozradil. Kolem Alexejeva se rozvinula šeptanda, prý chce otevřít zbrusu novou kapitolu v historii vzpírání a podobně. Alexejev však do své posilovny nikoho nepustil.

AlexejevNa předběžném seznamu závodníků byly u Alexejeva uvedeny tyto údaje: narozen 7. ledna 1942, výška 192 cm (!), váha 149 kg (ve skutečnosti vážil 161,7 kg), nejlepší výkony 190 kg, 256 kg, 445 kg. Kvalifikační výkon z 9. března 1980 měl hodnotu 375 kg, což znamenalo, že se nacházel na čtvrtém místě seznamu zespodu.

Paradoxem bylo, že na Alexejeva jakoby neplatily předpisy a nařízení, a všichni s tím mlčky souhlasili. Pokud by věděl, že bez solidního výkonu nebude vybrán do týmu, byl by nucen poctivě trénovat a soutěžit. On si však byl jistý, že jeho se běžně dodržovaná pravidla netýkají.

Druhou věcí je fakt, že neměl trenéra, kouče ani dobrého přítele. Když si nejste jistí, potřebujete někoho, kdo vás podrží. V dobách, kdy lámal rekordy, kouče nepotřeboval, ale když nadešel čas olympijské soutěže, nebylo nikoho, kdo by jej probudil z dlouhého spánku. Jak stojí dále, Alexejevovi asistoval jeho nový sekundant Rykov, který se zjevně nechal uplatit…

Přesně týden před termínem pro něho v hale Izmajlovo uspořádali speciální generální zkoušku, na níž přišlo asi 600 zvědavých diváků. Alexejev tak-tak Alexejevtrhnul 170 kg. Byl to mizerný pokus, bez jeho dávné elegance a energie. Zdálo se, že je buď nemocný, nebo to není on, nebo obojí. Nadhoz byl lepší, zvedl 230 kg s tím, že má něco v zásobě. Dvojboj 400 kg nicméně ukazoval, že není dostatečně připravený.

Na prkně Alexejev nedokázal trhnout 180 kg. První pokus byl málo vytažený, jakoby bez výbuchu dávné nergie. Druhý pokus stejně. Na třetí pokus přišel pomalu a se zlostí. Zatáhl silně, ale místo aby se činka ještě zrychlovala, začala padat dolů – a to byl konec. Stejně jako u Rigerta nešlo o náhodu, tohle se přece dalo čekat.

(dokončení příště)

 

V předchozí části seriálu David Rigert