VELKÁ SELHÁNÍ A PROHRY VZPĚRAČŮ SSSR (9)

VASILIJ ALEXEJEV

Popis událostí ze dne 30. července 1980 od amerického experta George Kirkleye (IronMan).

Jelikož Alexejev od roku 1978 nesoutěžil, uvažovalo se obecně, že sportu nechal, ačkoliv se po Moskvě proslýchalo, že soutěžit bude. Nikdo tomu však nevěřil, dokud se neobjevil na prkně s váhou 161,75 kg a větší než kdykoliv jindy. O jeho formě šly rozporuplné fámy: 1) není ve formě a já se divil, proč je na soutěži, 2)  je dobře připravený, ač zjevně ne tak, jako kdysi. Týdny před soutěží prý vážil až 172 kg. Osobně by mne překvapilo, kdyby překonal Rachmanova nebo Bonka, a tipoval jsem jej stěží na bronz.

Bonk nakonec nevzpíral, prý kvůli potížím se žaludkem, což bylo v Moskvě běžné. Jak na činku přibývaly kilogramy, ozvalo se jeho jméno s váhou 180 kg. Nabyl jsem dojmu, že pokud začíná tak vysoko, musí být v dobré formě, přestože Strejček, Heuser a Rachmanov ještě nezačali. Jak se blížil k čince, na 5tisíc diváků jej zdravilo pokřikem. Když však neslavně po třech pokusech ze soutěže vypadl, pozdravy se změnily na ironické poznámky. U dvou prvních pokusů nevytáhnul činku dost vysoko a paže nedosáhly potřebné výšky k propnutí. Téměř každý v sále cítil, že první místo na stupních vítězů by byl učiněný zázrak. Ukázalo se, že je to pravda, protože Alexejev napotřetí zahájil výtah, avšak skončil jej jako mrtvý tah.

Anatolij Pisarenko o Alexejevovi 1980

„Před olympiádou jsem nazvedal víc, než kdokoliv z týmu; víc než Rachmanov a víc než Alexejev, jenže toho tři roky nikdo neviděl. Jeho jméno však stále platilo. Alexejev, tvůrce 80 světových rekordů! Na hry se ovšem dostal na úkor někoho jiného. Na prkně se minulé úspěchy nepočítají, a Alexejev vypadal k smrti unavený, takže v trhu vypadl.“

Alexejev v interview z roku 2011 řekl, že jej otrávil jeho sekundant Šura Rykov, jehož ovlivnily tři zájmové skupiny: 1. muslimská – zvítězil přece Rachmanov, 2. Uzbekistán a tamní lídr Rašidov, 3. Dněpropetrovsk, kde začínal kariéru Leonid Iljič (Brežněv). A možná ještě Ukrajina a snad přiložilo ruku i KGB. Rykov mu prý těsně před vstupem na prkno nabídl jakousi tekutinu, vitamínový elixír z Altaje, dávající údajnou odvahu a sílu. Když pak Alexejev šel k čince, viděl ji strašně maličkou, a v hlavě mu zvonilo K čemu ti to je? Co tady děláš? Kdyby nastoupil o něco dřív, těch 180 by prý zvedl snadno, protože byl ve formě jako nikdy předtím. Po soutěži se ptal lékaře, a ten usoudil, že dostal koňskou dávku uspávacího prostředku, případně psychofarmak.

Po čase si Alexejev uvědomil, že vše bylo nachystané předem. V předvečer soutěže za ním přišel hlavní trenér Prilepin s asistentem Rykovem a oznámili, že ve 110 kg váze Taraněnko porazil Christova díky elixíru, přidávajícímu na síle 20-30 kg. „Jestli to nevypiješ, Sultan tě porazí,“ naléhali. Alexejev namítl, že je připravený na 190 a 260 kg, a byl ochotný to hned v posilovně předvést. Vše ale nějak zamluvili a pokračování je nahoře. Jak však mohl tak rychle hovořit o 190 a 260 kg, když týden předtím zvedl jen 170 a 230 kg?