Velké návraty v roce 2020: Beran, Heath, Rhoden, Big Ramy… ?

Návraty v roce 2020

Rok 2019 nabídl mnoho. Už samotný Arnold Classic byl mimořádný a zbytek sezóny s vrcholem na Olympii to jen potvrdil. V roce 2020 se můžeme těšit na velice podobný průběh sezony i z toho důvodu, že uvidíme na stagi plno závodníků, kteří se ukázaly během roku 2019. Kromě nich však na soutěžích budou bojovat o nominaci na Olympii, slávu, čest a finanční odměny borci, které jsme už nějakou dobu závodit neviděli.

Pavel Beran

Pavel Beran

Největší zájem českých fanoušku bude bezpochyby o soutěžní návrat toho dost možná nejpopulárnějšího českého kulturisty, kterého sice ještě v Americe neznají, ale koncem jara by o něm měl vědět celý svět. Tedy alespoň v případě, že přijde na prkna větší, připravenější a prostě lepší, než tomu bylo naposledy, kdy jsme ho měli možnost sledovat na závodech. Pavel Beran se na EVLS v Praze v roce 2018 prezentoval sice jako úplný nováček v profi, ale vypadal výborně. Vypadal tak dobře, že dokázal porazit závodníky, kteří v posilovně byli dost možná už v době, kdy Pavel nebyl ani na světě. Rozhodčí mu při jeho profi debutu dali čtvrté místo, které bylo velikým úspěchem.
Pavel Beran se během posledních 6 let vypracoval z neznámého amatérského kulturisty na toho dost možná nejnadějnějšího českého profesionála v premier league – tím myslím IFBB Pro Ligu. Najdou se tací, kteří budou tvrdit, že Pavel může v letošním roce s vítězit na profi soutěži a tím pádem se také nominovat na Olympii do Las Vegas. Také určitě uslyšíte hlasy lidí, kteří budou o schopnostech a kvalitách Pavla pochybovat. Je to v pořádku. Klíčový je zájem o kulturistiku. Já osobně vnímám Pavlův potenciál jako veliký, avšak takových tady bylo hodně. Kdo z nich to však nakonec opravdu dotáhnul tam, kam by mu ten jeho slavný potenciál dovolil. Je jich strašně málo. Letošní sezóna hodně napoví o tom, jak dobrým kulturistou může jednou Pavel Beran být. Vše je o výsledcích. A ty on dělat umí. Je mu 26 let. Nemá kam spěchat. Jakýkoliv úspěch, kterého by letos dosáhl, bude mimořádně hodnotný. Bude se o něm mluvit. Tím spíš, pokud bude v USA. Až tam se to totiž počítá ze všeho nejvíc.
Pavel se dle dostupných informací na New York pro ukáže na stagi v konkurenci opravdu kvalitních a především ostřílených borců. Milan Šádek i Slavoj Bednář plánují účast, což bude libové. Antoine Vaillant, Evan Centopani nebo Florian Poirson se chystají též. Čeká nás ten dost možná nejzajímavější New York Pro v historii. No a pro českou kulturistiku to platí několikanásobně. Pavel je velkým důvodem, proč tomu tak bude. Žádný český kulturista aktuálně nedisponuje takovou fanouškovskou základnou. Pavel má velikou podporu, lidé jej milují, po osobní stránce se mu daří a navíc bude tátou. Pokud půjde vše tak, jak má, tak na New York pro udělá díru do světa. To by pro Českou kulturistiku bylo super. Třetí závodník ve hře o Olympii? To budu mile rád sledovat.

Big Ramy

Mamdouh Elssbiay neboli Big Ramy. Kulturista, kterého jedni milujÍ a další by ho nejradši už na závodech nikdy neviděli. Největší kulturista současnosti, egyptský rybář, kterého toP trenéři a bohatý majitel řetězce posiloven Oxygen Gym přivedl do Kuvajtu. Z Big Ramyho se v průběhu let stal jeden z nejlepších, nejpopulárnějších a především největších kulturistů současnosti. Big Ramy stihl během 7 let zjistit, jaké je to trénovat pod vedením Badera Boodaie, George Faraha, Chrise Aceta, Neila Hilla i Dennise Jamese. Vystřídal téměř všechny top trenéry, které v kulturistice naleznete. Jeho vrcholem je druhé místo na Olympii za Heathem z roku 2017. Big Ramy je však ve svých očích šampión a neočekává od sebe nic jiného, než vítězná vystoupení i vítězné formy. Stejná očekávání má ale také pro tým lidí, kteří jsou okolo něj. Rok 2018 pro něj skončil propadákem. NNa Olympii skončil až 6. a to je problém. V roce 2019 nezávodil ani jednou. Důvod? Zranění lokte a plno komplikací, nejasností, a drama, které bylo během celého roku okolo Ramyho.
Čekání končí a my se na něj můžeme těšit už za nějakých 8 týdnů. Velký Mamdouh se ukáže v Columbusu na Arnold Classic. Bude to jeho první vystoupení na této prestižní americké soutěži. Očekává se hodně. Očekává se vítězství vyhrát. Všechno jiné, než první místo, je prohra. Selhání. Problém. Máme se na co těšit. Já se rozhodne těším.

Phil Heath

Ten nejlepší kulturista této dekády, od roku 2010 dle mého nejlepší kulturista na světě, bude zpátky nebo se na závodě už nikdy nepředstaví jako závodník? Odpověď na tuhle otázku zná asi pouze on sám, jeho manželka a jeho trenér. Fanoušci po celém světě spekulují, jak to s ním nakonec bude. Můj názor? Už nikdy závodit nebude. Důvod? Myslím si, že on sám ví, že se nikdy nemůže přiblížit tomu jak vypadal před 10 lety. Myslím si, že moc dobře ví, jaká je doopravdy je situace. Ví to lépe, než kdokoliv jiný. Nikdy nevyhrával pouze tím, že byl nejlepší. Vítězil i díky tomu, že to měl v hlavě lépe srovnané, než jeho největší soupeři. Zdravím Kaie Greena. Kdo ví, třeba se pletu. Třeba mě i mnoho dalších šokuje a za 9 měsíců se v Las Vegas ukáže jako závodník. A kdo ví třeba mi ukáže jak moc se pletu a získá svůj 8. titul šampiona Mr. Olympia. Vyrovná dvojici Coleman – Haney a posune svůj odkaz ještě výš než je nyní. Každá legenda však jednou končí a já si myslím že legenda se přezdívkou „The Gift“ má svou soutěžní kapitolu ukončenou.

Sergio Oliva jr.

Sergio Oliva. Co napsat k tomuto chlapíkovi. Jedná se o syna jedné z největších legend kulturistiky. Sergio Oliva mladší má před sebou znovu obrovskou výzvu. Čeká ho Arnold Classic. Sergio má obrovské genetické předpoklady pro kulturistiku. Narodil se pro ní, o tom žádná. Ale to samé se dá říct prakticky o všech jeho soupeřích, se kterými se potká za dva měsíce. Tohle je ta absolutně nejvyšší liga kulturistiky. Nejlepší kulturisté planety jdou proti sobě a bojují o to, co je V kulturistice skoro nejvíc. Synátor legendy má před sebou náročný úkol, ze kterého dle mého názoru nemůže vzejít jako vítěz. Já ho dokonce vidím v té horší polovině startovního pole. A víte co? Stejně se těším a jeho návrat je pro mě událostí. Není to úžasné že právě Sergio bude závodit na soutěži spjaté s největším rivalem jeho otce? Jména Oliva a Schwarzenegger znovu spolu. V jedné větě, na jednom místě a může za to kulturistika. I like. Líbí se mi to! Těším se na to, jak bude Sergio vypadat. Neřeším jeho výsledek. Může mne pouze překvapit. Je skvělé, že je zpátky, a je moc dobře, že se vrací právě na Arnold Classic. Může být.

Antoine Vaillant

Antoine Vaillant

Óóó Kanada… Antoine Vaillant – tento mladý kanadský kulturista pro mne znamená strašně moc. Je to vlastně úplně první kulturista, o kterého jsem se začal zajímat. Sledoval jsem ho na YouTube ještě v době, kdy jsem ani nevěděl, co slovo kulturistika znamená. Jeho originální tvorba ve spojení s jeho jedinečným charisma mě zaujaly a Antoine patří dodnes mezi ty mé vůbec nejoblíbenější kulturisty. Na jeho návrat v roce 2019 jsem se nesmírně těšil. Jenže Antoine si krátce před New York pro utrhl biceps a nemohl nastoupit. Za mě jedno z největších zklamání loňského roku. Forma, v jaké se ukazoval na videích i na sociálních sítích, ve mně vzbuzovala obrovský zájem o to, čeho vlastně může dosáhnout. Dle mého názoru by naprosto bez problémů postoupil na Olympii. Jeho svěže vypadající krásně separované mladé svaly by na Olympii svítily stejně tak, jako tam zazářil Patrick Moore. Co se stalo, stalo se. Co je v roce 2019, nechť tam zůstane. Rok 2020 je tady a já věřím, že největší díru do světa v roce 2020 může udělat právě Antoine Vaillant. Velmi se těším!

Shawn Rhoden

Největší zklamání loňského roku? Tak v tom mám jasno. Je to absence jakékoliv úcty, respektu a loajality ze strany pořadatelů Olympia víkendu a nejvýše představených v IFBB Pro lize vůči svému šampiónovi z roku 2018, Shawnu Rhodenovi. Dokud není sportovec uznán vinným, tak jsem zcela na jeho straně. To, co mu vedení světa kulturistiky provedlo, je křivda. A aby toho nebylo málo, tak to samé ho potkalo také na Arnold Classic. Pořadatelé závodu by jej chtěli vidět závodit v Columbusu, avšak IFBB Pro liga to neumožní. Shawn Rhoden aktuálně od nich neobdrží status profesionála. Upřímně? Bojím se, že Shawna už neuvidíme závodit. Taková situace by mne vskutku mrzela a do jisté míry taktéž bolela. Pokud to všechno nakonec dopadne dobře, tak budu jedním z největších fanoušků Rhodena a doufám, že to celému světu natře. Jeho návrat by byl bezpochyby událostí roku. Pozitivní událostí. A takových je potřeba co nejvíc.