Veslováním k vyrýsování

Veslování na trenažéru je stálicí crossfitových tréninků, která propracuje všechny vaše svaly a spaluje tuk po celý den.

Veslování je již po celé věky osvědčeným prostředkem rozvoje síly a kondice. Alespoň Vikingové tradičně nejsou vnímáni jako slaboši, viďte? Ovšem když nastane čas na kardio, většina pořízků z posilovny mine veslovací trenažér bez povšimnutí a rovnou si to zamíří k běhacímu pásu. To je ale hrubá chyba, pánové! Veslování je jedním z nejdynamičtějších cvičení pro celé tělo, jež lze dělat. Je-li prováděno správně, zasahuje současně bicepsy, latissimy, vzpřimovače páteře, střed těla i stehna. Pokud veslujete opravdu intenzivně – ať už s využitím intervalů nebo v stálém rytmu, srdce pumpuje krev do každého svalu vašeho těla. Tím dojde ke zvýšení tepové frekvence a k vytvoření kyslíkového dluhu, jejž vaše tělo splatí tím, že bude ještě dlouho po tréninku spalovat tuk.

Nicméně správná technika veslování je obtížnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Abyste ji lépe zvládli, jedno veslařské tempo jsme rozdělili do dvou částí: fáze zátahu a fáze návratu.

VESLOVÁNÍ

1. ZÁTAH: Dynamická fáze tempa. Posaďte se na sedátko, chodidla zasuňte pod řemeny a do obou rukou vezměte držák. Pokrčte kolena a s nataženými pažemi sklouzněte dopředu. Nyní dynamicky natáhněte nohy, současně zakloňte záda a přitáhněte držák k hrudní kosti.

2. NÁVRAT: Odpočinková fáze tempa. Pokrčením kolen, flexí boků a natažením paží obraťte směr pohybu a sklouzněte sedátkem zpátky dopředu. Jakmile zajede řetěz zpátky do pouzdra, připravte se na další zátah. Fáze návratu by měla trvat dvakrát déle než fáze zátahu.

Když už jste jednou zvládli techniku, vyzkoušejte zařadit veslování před posilovací trénink. Takřka ihned tím zvýšíte tepovou frekvenci a udržíte ji takovou během celého tréninku.

RYCHLÝ TIP

Veslujte intervalovým stylem. Před silovým tréninkem proveďte pět nebo šest 500metrových sprintů. Mezi sprinty zařaďte buď minutovou přestávku nebo aktivní zotavení v podobě 60 vteřin veslování v opravdu pomalém tempu.

 

text: NATE FORSTER, foto: JAMES FARRELL,  model: Nate Forster

Autor článku NATE FORSTER je majitelem crossfitové tělocvičny a spoluvlastníkem tréninkové instituce RhinoCo Fitness.