Výlety do minulosti: EDDIE SILVESTRE

Eddie Silvestre jako IFBB Mr. Universe 1959 v časopisu Stadion z kraje 60. let

Fotografii tohoto muže, zde přiložený obrázek na nekvalitním papíře časopisu Stadion z kraje 60. let m.s., mám pevně zafixovanou v paměti (zato už si nepamatuji, o čem byl doprovodný text – snad nějaká hana amerického profesionálního bodybuildingu a chvála vymožeností socialistického sportu po vzoru velkého bratra a učitele SSSR).

Šlo totiž o druhý portrét kulturisty, který jsem v životě viděl (tím prvním byl John Grimek s napnutým bicepsem vsedě). Vítěz IFBB Mr. Universum 1959 mi svými rameny, perfektně vypracovaným břichem a hlavně žlábkem mezi prsními svaly ještě dlouho poskytoval model k inspiraci a čerpal jsem z něho energii k tréninku s primitivními jednoručkami…nevím, zdali dokážete pochopit mentalitu 15letého kluka z maloměsta, který si usmyslil získat svaly a sílu a šel za tím, jak se dalo: gymnastika, vzpírání, cvičení doma s jednoručkami, pružinami, duší od kola, shyby na větvích stromů atd. Jídlo s bídou dostačující k nasycení, pití málo – vzpomínám, že jsme tehdy skoro nepili vodu, minerálku…a sval je 70 % voda… taková byla doba. Možná někdo u nás tenkrát vlastnil Weiderův či Hoffmanův časopis a mohl srovnávat, ale já to nebyl. Těžko taky říci, jestli bych si s fotkami z dnešního MUSCLE&FITNESS nebo FLEXu tenkrát počínal lépe!

Svalová elegance v podání Eddie Silvestreho

Vraťme se ale nazpátek do roku 1959. Steve Reeves natočil film Poslední dny Pompejí, který byl označený za kasovní trhák roku. V tom roce se narodili Cory Everson a Lee Haney, Arnold Schwarzenegger postoupil do 5. třídy základní školy v Grazu, symbolem sexu v Americe byla Marilyn Monroe. IFBB zahájila 15. rok své působnosti, v konkurenční AAU hráli prim borci jako Tom Sansone, Raymond Routledge a Elmo Santiago. Soutěž Mr. Universe, první toho typu od založení IFBB v roce 1946, proběhla spolu s přidruženými kláními Mr. Canada a Mr. America dne 25. ledna v Montrealu. Krom domácího Eda Theriaulta přijeli vynikající Emilio Kury z Ecuadoru, zkušený Sam Calhoun z Kalifornie a největší kulturista Anglie, 185 cm vysoký a sto kilo vážící Earl Maynard, jinak obyvatel Barbadosu.

Silvestre (vlevo) s Joe Weiderem a Billem Pearlem

Překvapením pro všechny se však stal štíhlý, detailně vyrýsovaný a nenapodobitelně pózující Eduardo Silvestre (někdy psán jako Sylvestre nebo Silvester), dvojnásobný šampión Mexika z let 1952 a 1953, který soutěž překvapivě vyhrál. Nízkou kategorii do 165 cm si přivlastnil Theriault, střední do 172 cm zmíněný Kury.

Trofej pro vítěze IFBB Mr. Universe 1959 předává Eddiemu Joe Weider.

Silvestre se narodil 25. dubna 1931, měl tedy 28 let, vážil 86 kg na výšku 179 cm, okolo hrudníku měl 122 cm, napnutý biceps 46 cm, pas 73,5 cm, stehno 66 cm a lýtko 43 cm. Silvestre údajně začínal s kulturistikou v San Diegu v gymu Leo Sterna a později vlastnil svoji posilovnu v Tijuaně, městě poblíž mexicko-amerických hranic, asi 50 km jižně od San Diega. Jako majitel titulu Mr. Universe Silvestre zahájil kariéru filmového herce, brzy se vyhoupl na vrchol domácí popularity a točil ročně několik filmů. Následně vložil peníze i čas do pořádání soutěží, z nichž nejlepší zvuk měla Mr. International. Soutěž se v letech 1966 až 1973 konala pod hlavičkou IFBB, neboť Silvestre působil na postu viceprezidenta federace pro Latinskou Ameriku, avšak po fiasku se Sergio Olivou v srpnu 1973 (Oliva veřejně vyzval přítomného Arnolda Schwarzeneggera k okamžitému měření sil a obvinil jej ze zbabělosti, přestože ten chtěl soutěžit a stáhl se až po domluvě Joe Weidera) se spolupráce rozpadla.

IFBB Mr. UNIVERSE 1959. Vzadu s napnutými bicepsy Silvestre, vlevo pod ním v saku Joe Weider, nalevo od Weidera Kury, napravo bratr Ben Weider, vlevo dole klečí Sam Calhoun, pod Weiderem vykukuje Maynard a vpravo stojí Theriault.

K zásadní konfrontaci mezi exekutivou IFBB a Olivou došlo 12. srpna 1973 v mexickém městě Tijuana. Promotér soutěže Eddie Silvestre připravil hned pět soutěží, od Mr. Mexico přes Mr. Latin America až po Mr. International. Pro nás je zajímavá především ta poslední, neboť v nejnižší kategorii startoval československý reprezentant ing. Pavol Rehuš (absolutní vítěz Oliva). Zvláštní soutěž, Mr. Azteca International, přístupná pouze předchozím vítězům, měla přinést drama večera, oba vítězové, Arnold a Columbu, totiž seděli v publiku. Oliva vyhlásil na mikrofon, že oba muže vyzývá k utkání na neutrální půdě. Diváci začali šílet, někteří volali ARNOLD, jiní zase SERGIO. K mikrofonu musel s vysvětlením přijít Joe Weider: „Arnold Schwarzenegger je zavázán k účasti na Mr. Olympia v New Yorku, kde bude obhajovat titul, a zde vystoupí pouze pohostinsky!“ Oliva soptil, protože do Mexika přijel kvůli Arnoldovi a cítil se oklamán – v sázce nebyla Olympie, ale čisté měření sil obou soupeřů. IFBB zareagovala tím, že pořadatele i Olivu doživotně vyloučila ze svých řad…

Silvestre v roli promotéra soutěže se Sergio Olivou

O Silvestreho dalším životě nejsou zprávy, až na tu poslední – skonal dne 18. června 2001 v pěkném věku 70 let. V mexické Zaragoze pořádá posilovna ZEUS GYM od roku 2016 na počest Eddieho Silvestreho kulturistický turnaj.