Výlety do minulosti: učitel Sig Klein (2)

Kleinovo studio v New Yorku se záhy stalo mezinárodní atrakcí. Návštěvníci se měnili na klienty, mezi nimi slavné hvězdy divadla jako Montgomery Clift, Zero Monstel, Ben Hazzara, sir Lawrence Olivier nebo Walter Matthau.

KLEIN 01 STEVE Reeves vlevo dole KleinWeider

Ve 40. a 50. letech zde trénovali mistr dřepů Henry „Milo“ Steinborn, budoucí Herkules Steve Reeves, John Grimek, Joe Weider, svalovci Otto Arco, Clevio Massimo a Adolph Nordquest, Mr. America 1943 Frank Leight a herec-kaskadér Joe Bonomo. O něco později sem zašli Hugo Labra, vzpěrač Lou Riecke a taky Freddy Ortiz, jemuž Klein naměřil studený biceps 19 ¾ palce (50,2 cm).

Navíc, jak prohlásil John Grimek, Kleinova tělocvična byla jediným místem, kde se v přátelském duchu shromažďovali silní muži, diskutovali a zkoušeli vzpírat rekordní váhy. Každé ráno v 10. hodin Klein otevíral dveře všem zájemcům o zdraví a svalnatou postavu, vítal slabé, hubené i obézní, a měnil je na muže plné síly a energie. Zavíral ve 22. hodin večer a činil tak se železnou pravidelností po dobu čtyřiceti pěti let! V roce 1973, ve věku 71 let, s prací skončil.

• čistý čelní tlak 104 kg
• čistý tlak za hlavou 93,5 kg
• trh jednou paží 72,6 kg
• soupažný trh 86 kg
• krucifix 29 kg + 29 kg
• 12 tlaků se dvěma 45,4 kg činkami
• šroubový tlak pravou paží 104 kg
• tlak pravou paží s úklonem trupu 79 kg.

Vleže zády na podlaze vytlačil 155 kg (!) a udělal 5 dřepů se 140 kg činkou, kterou si sám převrátil na ramena.

KLEIN 03

Je přirozené, že se udržoval ve formě pravidelným tréninkem třikrát týdně; není ale obvyklé, že tak činil až do sedmdesátky! Fitness v podání Siga Kleina vypadal takto: „Trénink začínám cvičením vzporů ve stojce na okraji lavičky, 2×10-12 opakování, a pokračuji bicepsovými zdvihy s jednoručkami, 2×15 opakování.

Následují výpony na přístroji, 2×25 opakování se 60 kg, upažování a předpažování na deltové svaly s jednoručkami, zase 2×15. Dále dělám tlaky ve stoji a hluboké dřepy s 60 kg činkou, zvedání nohou vleže na břišní svaly s 12 kg činkou mezi chodidly, 25 opakování, a tlaky jednou paží, 10 opakování s 20-25 kg. Pokračuji úklony do stran s činkou za krkem, 15+15 opakování.

KLEIN 02 GrimekHarold Zinkin KleinZleva: John Grimek, Harold Zinkin a Klein.

Dalším cvikem je šplh na laně, kdy při každém přehmatu směrem nahoru i dolů udělám úplný shyb. Znovu dělám bicepsové zdvihy s 12 kg činkami, pak zanožování a předkopávání na stroji se 45 kg, 15 opakování. Patnáct kliků na bradlech s 12 kg na opasku střídám se sedy a lehy na šikmé lavici, přecházím na tricepsové stlačování kladky se 30 kg, zapažování s jednoručkami a navíjení závaží na předloktí.

Příležitostně ještě přidám benčpres s jednoručkami, trhy a nadhozy, ale ne do maxima. Tento trénink mi trvá asi hodinu. Jakmile skončím, zapomenu na něj až do dne, kdy si vzpomenu Je znovu čas na další trénink…a jdu cvičit. Kdybych chtěl udržet maximální rozměry, které jsem měl před lety, musel bych trénovat dvakrát tvrději, ale proč se vyčerpávat pro nic?“

KLEIN 05

Mimochodem, Kleinovy tělesné míry při výšce 165 cm a váze 68 kg zůstaly beze změny až do věku 60 let: hrudník bez nádechu 112 cm, pas 81 cm, krk a biceps 41 cm, předloktí 33 cm, zápěstí 17,8 cm, stehno 56 cm a lýtko 38 cm.