Výživa v zaměstnání

| text: ADRIAN HODGSON

Ať už sedíte celý den v kanceláři, nebo vás čeká noční směna ve výrobním provozu, jíst zcela zdravě není v zaměstnání vůbec snadné. Nabízíme několik praktických rad, jak na to.

Respektování cílů ve sportu a fitness je samo o sobě velmi náročné a různá omezení, která sebou přinášejí některá zaměstnání, to mohou udělat ještě náročnějším. Mít zaměstnání, které vám zabírá většinu dne, může pro vás znamenat o to silnější výzvu, jak si najít čas na trénink a na dodržování vhodného jídelníčku během dne. Pojďme se tedy podívat na strategie, které vám pomohou stále se pevně držet svých sportovních cílů.

MÍT SPRÁVNÉ ZÁKLADY

Pro většinu trénujících čtenářů M&F je hlavním cílem fitness a spolu s tím růst čisté svalové hmoty, provázený rozvojem síly, vytrvalosti, zdatnosti a udržením odpovídající rychlosti metabolismu.

Druh, intenzita, frekvence a délka tréninku rozhodují o tom, do jaké míry se mu vaše svaly přizpůsobí. Udělejte si proto vždycky dost času na promyšlení tréninkové strategie i samotného tréninku – je to velice důležité. Váš trénink musí být tvrdý, ale stejně tak i chytrý a promyšlený spolu s vhodnou výživou, neboť ta hraje zásadní roli v tom, jak tělo reaguje na trénink. Ovšem vaše zaměstnání tyto priority často mění. Času na trénink je málo, možnosti a zdroje výživy jsou omezené, a tak se motivace dodržovat jídelníček může snadno dostat do pozadí. To se netýká pouze lidí, pracujících v kanceláři, ale také zaměstnanců ve výrobě, obchodech, barech, profesí s nočními směnami a dokonce i personálu ve fitcentru. Tak či onak byste se měli aspoň snažit dodržovat základy vyvážené a zdravé sportovní výživy. Jak na to?

PŘEDNOST BÍLKOVINÁM

Bílkoviny jsou zodpovědné za svalový růst a za regeneraci po tréninku. Příjem proteinů po tréninku a také během dne podporuje tvorbu bílkovin ve svalech, což vede k celkově pozitivní dusíkové bilanci. Pokud cvičíme, zvyšuje se v těle poptávka po bílkovinách, a proto bychom měli mít jídelníček bohatý na bílkoviny, a to hlavně v dietě. Měli byste konzumovat 1,5–2 g bílkovin na kilogram hmotnosti za den, takže pro 80kg jedince by to znamenalo přísun 120–160 g bílkovin denně.

JAK SUPLEMENTOVAT BÍLKOVINAMI

Dalších devět tipů, rad a doporučení najdete v novém (12/2015) čísle měsíčníku MUSCLE&FITNESS.

cz   *Nové číslo MUSCLE&FITNESS do ČR objednávejte ZDE            *Předplatné MUSCLE&FITNESS do ČR se zlevou objednávejte ZDE

sk   *Nové číslo MUSCLE&FITNESS do SR objednávajte TU           *Predplatné MUSCLE&FITNESS do SR so zľavou objednávajte TU