Vzpomínka: George Eiferman

Kulturisté jsou začasté vnímáni jako sebestřední lidé. Kritikové tvrdí, že „lidé s velkými svaly“ se starají jen o sebe a svůj obraz v zrcadle. Tento názor však neplatí pro každého, a osobnost George Eifermana rozbíjí zmíněný stereotyp z jedné vody načisto.

George Eiferman

Majitel titulů AAU Mr. America 1948 a IFBB Mr. Universe 1962 vedl život natolik směrovaný k pomoci ostatním, že jej přátelé nazývali „Mr. Good Guy.“ Podle názorů jiných byl „Mr. Personality“ nebo „Genial George.“ Muž s nejlaskavější povahou. Muž hovořící o Platónově ideálu zdravé mysli ve zdravém těle. Muž, jenž po výhře na mistrovství Ameriky strávil život jako zaměstnanec National School Assemblies putováním od školy ke škole a promlouváním k nějakým deseti miliónům dětí o cvičení a o umění.

Čtěte pečlivě: 22 let… 80 tisíc kilometrů ročně…9000 škol (dva jiné zdroje uvádějí 15 tisíc)…49 států…10 miliónů dětí. Jak prohlásila jeho manželka Tobi, byl pravděpodobně jediným chlapíkem na světě, kdo předal dětem svou vlastní verzi Platóna, da Vinciho, hudby, amerikanizmu a zdravého stylu života, a mládeži se to líbilo.

George Eiferman se na svět prodral jako předčasně narozené dítě, vážící pouhé 2 kg, v Philadelphii 3. listopadu 1925. Syn maďarských židovských přistěhovalců strávil první měsíce života v inkubátoru a měl ještě mladší sestru, šampiónku v bowlingu.

George vyrůstal v drsném prostředí a brzy poznal výhody tělesné síly, i když byl lehký pro fotbal, příliš malý pro košíkovou a pomalý pro atletiku. Ve 13 letech jej otec přihlásil do tělocvičny, kde boxoval a trochu posiloval s činkami. V šestnácti vážil 59 kg na výšku 169 cm a do posilovny přišel na pozvání kolegy Kruga ze školy.

Po vypuknutí II. světové války chodil do druhého ročníku střední školy v Olney. Když se dozvěděl, že nejlepší kamarád padl u Pearl Harboru, a když pochopil Hitlerův postoj k Židům, dobrovolně vstoupil do armády.

Nejprve hrál na trubku v námořnické kapele a vypadalo to, že válku stráví na základně v Marylandu. To nechtěl, a tak vzal službu na , číhající na německé ponorky v Karibském moři. Zpočátku dělal z nouze aspoň bicepsové zdvihy s nádobami na vodu a pro posílení nohou šplhal po lanovém žebříku se 45 kg pytlem mouky a 20 kg pytlíkem cukru na zádech.

Po roce byl převelen jako nabíječ na torpédoborec USS Alcor.

 

George Eiferman

George Eiferman

George Eiferman

George Eiferman