Vzpomínka: Ian „Mac“ Batchelor

Batchelor s Dave Draperem
Batchelor s Dave Draperem

 

Ian „Mac“ Batchelor vážil v rozkvětu sil mezi 136-152 kg. Měřil 187 cm, měl 49,5 cm bicepsy, 50 cm krk, hrudník 133 cm a úžasná, 49 cm lýtka. Sama příroda chtěla, aby vyrostl do síly: ve 14 letech měřil 158 cm a vážil 60 kg, v patnácti už měl 177 cm a v šestnácti svoji dospělou výšku! Byl skvělým příkladem toho, jak skloubit celkovou tělesnou sílu s méně známými aspekty sportu, v jeho případě se silou předloktí, zápěstí a prstů.

Znalci se shodují v názoru, že Batchelor vlastnil jednu z nejsilnějších rukou v historii moderního siláctví. Obvod zápěstí měl 21,5 cm a pláty svalů mu pokrývaly místa, kde je normálně holá kost. Když ohnul své neuvěřitelně tlusté prsty, mezi klouby vystoupily jakési „malé bicepsy.“ O jejich síle se v roce 1956 na vlastní kůži přesvědčil kulturistický expert John McCallum. Batchelor položil ruku dlaní nahoru a požádal jej, aby podržel jeden prst. McCallum nalehl oběma dlaněmi i tělem na Batchelorův prostředník, pak mocný Ian škubnul prstem a McCallumovy dlaně vylétly do vzduchu. Totéž se opakovalo se všemi prsty.

Ian Gordon Batchelor se narodil 10. května 1910 ve Skotském Aberdeenu, odtud přezdívka „Mac.“ Do Ameriky odjel s rodinou v roce 1915. V mládí hodně vesloval, plaval, běhal (100 yardů za 10 sekund, 220 yardů za 22 sekund) a diskem hodil za značku 58 metrů; později trénoval v domácí posilovně.

Když se stal známým, často vystupoval v různých siláckých show, kde zády zvedal 10 lidí na desce o celkové váze 1360 až 1400 kg. V roce 1948 si naložil na rameno telefonní sloup, vážící asi 350 kg, a nesl jej na vzdálenost 100 metrů. Pravidelně se objevoval v televizi a na plátně a hrál například siláka ve filmu „Mighty Joe Young,“ natočený v roce 1949 společností RKO Radio Pictures a stejným týmem tvůrců, zodpovědných za King Konga (1933); v seznamu herců jej ale nenajdete.

V ateliéru jednou vzal na záda malého koně o váze 295 kg, šel s ním pět metrů a poté vyšplhal po ocelovém žebři do výšky téměř pěti metrů.

Ohýbání víčekIan „Mac“ BatchelorOhýbání víček

 

Batchelor se specializoval na triky, které mohl provádět přímo v baru a lákat tím zákazníky. Tak například rukama ohýbal do tvaru –U- hřeby o průměru od 7 mm do 15 mm. Jeden a půl centimetru, to je panečku pořádný kus železa! Celosvětovou slávu však získal ohýbáním plechových víček z lahví od piva, které jistě každý dobře zná. Dávejte pozor: Zmáčkl víčko mezi palcem a ukazováčkem, přičemž měl oba prsty úplně natažené! Mezi prsty pravé ruky vložil čtyři víčka, stiskl a všechny naráz ohnul. Jednou ohnul za dvě minuty dvěma prsty 63 víček, nebo během 20 minut ohnul 500 víček. Na závěr sevřel ukazováček kolem korkové zátky, palcem téže ruky do ní cvrnknul a přelomil ji napůl.

A když měl správnou náladu, zahrál si na violu …a to tak, že na loket ruky vedoucí smyčec pověsil 72 kg závaží!

„Big Mac“ Batchelor zemřel jako 76letý veterán ve starobinci, totálně slepý a sám, dne 10. srpna 1986. Měl jenom dceru Jan (nar. 1952), manželku ztratil o pár let dříve při autonehodě a následně dostal infarkt.

Dvacet let předtím známý reportér Dick Tyler v časopise Muscle Builder napsal: „Mac má být uložen do časoprostoru a uchován navždy. Jak jinak by lidé uvěřili, že někdo takový vůbec existoval?“

Ian „Mac“ Batchelor

 

Ian „Mac“ Batchelor

 

 

Batchelor s Dave Draperem