VZPOMÍNKA: Osudové ženy MICKEYE HARGITAYE

Mickey Hargitay (Hargitai) byl ztělesněním amerického snu o slávě, doprovázeného mnoha shodnými rysy s podobnou životní dráhou téměř-krajana (mám na mysli sousedství rodných zemí) Arnolda Schwarzeneggera. S přihlédnutím k tomu, že je od sebe dělilo 20 let věku, můžeme srovnávat a hledat paralely podle libosti, objevili bychom jich dost. Tohle ale není článek o Arnoldovi, byť nápadné shody doslova bijí do očí. V životě mnohdy nejde o konečný výsledek, nýbrž o cestu k němu, a ta Hargitayova – spolu se čtyřmi ženami – vedla z poválečného Maďarska do Hollywoodu.

Mickey Hargitay na titulce časopisu Strength and Health a se svou osudovou ženou Jayne Mansfield

Svého čtvrtého dítěte, syna Miklose, se Ferenc a Mariska Hargitayovi z Budapešti dočkali dne 6. ledna 1926 (15 dnů před narozením jeho budoucího idolu a přítele Steve Reevese). Z chlapce, jenž v dětství vystupoval s bratry jako akrobat a za nacistické okupace bojoval v ilegálním hnutí, vyrostl slušný fotbalista a výtečný rychlobruslař, který se v roce 1946 stal šampiónem střední Evropy na tratích 500 m a 1500 m. Aby si zajistil lepší vyhlídky do budoucnosti, opustil Miklos Budapešť, odjel do USA a usídlil se v Indianopolis ve státě Indiana. Zde dokončil střední školu, vzal si za manželku slečnu Mary Birge (první žena, patřila k ní dcera Tina) a zahájil vzpěračský trénink v posilovně Boba Higginse. Ačkoliv vážil jenom 79 kg, na první pokus dostal nad hlavu 97,5 kg a udělal dřep s 90 kg. Usilovnou prací systémem 3×3 (tři dny v týdnu po třech hodinách) získal techniku i sílu pro trojboj 415 kg (tlak 130 kg, trh 130 kg, nadhoz 155 kg), uměl však také typicky kulturistické cviky jako benčpres 180 kg, dřep 217 kg, bicepsový zdvih cheatingem se 113 kg a pullover se 140 kg činkou. Po opakovaných zraněních kolene vzpírání zanechal a přešel na bodybuilding, kde v době svého vrcholu vážil 100 kg na výšku 187 cm, hrudník měl 135 cm, ramena široká 66 cm, stehno 63,5 cm a biceps, krk a lýtko po 45,7 cm. Občanem USA se stal v roce 1953.

 

Mickey, Mae a Jayne

Po vítězstvích na soutěžích Mr. Mid America 1951, Mr, Tri-States 1951 a 8. místě na AAU Mr. America 1954 (1. Dick DuBois) se Hargitayovy snímky začaly objevovat na obálkách časopisů Strength&Health a Ironman. Mezitím zestárlá, ale stále energická sexy-diva Mae West (1893-1980), tehdy šedesátiletá chemická blondýna, připravovala comeback s revuální show a skupinou devíti kulturistů (DuBois, Shaeffer, Schwartz, Koszewski, Gold, Juliano, Pendleton, Tanny, Eiferman). Vysoký a mužný Mickey se jí zalíbil a přizvala jej jako vedoucího místo Lou Degniho (aka Mark Forest). Protože Hargitay zdědil po otci, operním zpěvákovi, hlasový talent, součástí jeho vystoupení byl též song Everything I Have is Yours.

The Mae West Show (zleva): Hargitay, Mae West, Chuck Crowser

Následující story má několik verzí podle toho, kdo ji vypráví; navíc se jednalo o propletenec citů a vášní nikoliv v klasickém trojúhelníku, ale tak říkajíc ve čtverci. Titulek z bulvárního časopisu by mohl znít „Mae loved Mickey and Mickey loved Jayne.“ The Mae West Show zahájila turné roku 1954 v Las Vegas a vynášela hvězdě 25tisíc dolarů týdně. Samotná Mae byla přísná šéfka a zakazovala jakékoliv kontakty svých chlapců se ženami, dovedete si to představit? Jak už to chodí, ve skupině měla svého zbožňovatele, bývalého zápasníka Chucka Crowsera (také Kreuser nebo Krewser), vlastním jménem Paula Rybinského. Nebohý Chuck miloval Mae až za hrob, ona jej však zesměšňovala a svým chováním nutila k žárlivosti. Jakmile se v roce 1955 objevil fešácký Hargitay, zabouchla se do něho jako holčička a Mick zaujal první místo nejen ve skupině, ale i v jejím srdci (žena číslo dvě).

Mickey a Jayne Mansfield

Na scénu vstupuje platinová blondýnka Jayne Mansfield; 22 let, obvod hrudníku 107 cm a IQ 163. Po nevalných začátcích prorazila na Broadwayi se hrou Will Success Spoil Rock Hunter, poté se snažila přiživit na úspěchu Mae West Show tím, že získá některého svalovce pro sebe – a vybrala si Hargitaye. Stalo se tak 26. května 1956 v New Yorku, a podle legendy na otázku, co si dá k večeři, pohlédla na Micka, sedícího na opačné straně stolu, a řekla „Ten báječný biftek tam naproti.

Atraktivní pár v tehdy typické póze: Jayne sedící na Mickeyho mocném rameně (cca 1956).

Vztah dvou krásných, mladých lidí neunikl pozornosti tisku, časopisy otiskovaly snímky rozesmáté Jayne, houpající se na mocném bicepsu Mistera Universe (k soutěži se ještě vrátíme) a Mae zuřila. Většina zúčastněných vyjma Crowsera, Jayne a Micka se domnívala, že jde o reklamní trik, mající zvýšit množství prodaných lístků na show. Ukázalo se však, že ti dva se opravdu milují a záležitost hrozila skandálem. Miss West proto v šatně Casino Royale ve Washingtonu, D.C. svolala tiskovou konferenci, aby vše vysvětlila. Když začala líčit svoji verzi, Hargitayovi povolily nervy, padla ostrá slova a zápasník Crowser nečekaně vypálil ránu pěstí, která Mickovi zavřela oko. Rozrušená Mae navíc upadla na podlahu a narazila si kyčel…Závěr byl jednoznačný: Hargitay má vyhazov, show pokračovala až do roku 1959, svatba Micka a Jayne se konala 13. ledna 1958 (žena třetí).

 

Od Mr. Universe na filmové plátno

Píše se rok 1955. Hargitay pracuje ve stavební firmě a občas zajíždí trénovat do York Barbell Clubu k Bobu Hoffmanovi. Chytil dobrou formu, zvláště stehna měl nádherně tvarovaná a vyrýsovaná, a na doporučení Johna Grimeka odlétá do Anglie zkusit štěstí na NABBA Mr. Universe. Ke svému překvapení vystoupil dne 11. června až na nejvyšší stupínek kategorie amatérů a vrátil Dicku DuBoisovi porážku z Mr. America 1954. „Získání tehdy nejprestižnějšího kulturistického titulu znamenalo pro mne, amerického imigranta, jeden z nejúžasnějších okamžiků v životě,“ prohlásil nedávno. „Ačkoliv byl slunečný den, orchestr hrál Singing in the Rain a já plakal štěstím.“ Magazín Health and Strength k tomu dodal: „Nemohl uvěřit svým očím, ale byla to pravda. Mickey Hargitay z Indianopolis vyhrál titul amatérského Mr. Universe 1955. Skvělý triumf oblíbeného a skromného Američana.

Hargitay jako vítěz NABBA Mr. Universe 1955

Hargitay vzápětí nastupuje tříleté angažmá v Mae West Show a po svatbě s Jayne Mansfield začíná točit první filmy. Do Anglie se vrátil ještě dvakrát. V září 1959 navštívili s Jayne Londýn jako čestní hosté Mr. Universe. Jayne obdržela plaketu NABBA a žhavý polibek od absolutního vítěze Lena Sella, po němž se jí podlomila kolena. Co asi táhlo Mickovi hlavou, když do mikrofonu prohlásila: „Domnívám se, že Len je neodvážnější muž na světě!“ V roce 1998 pozvali Hargitaye na oslavu 50. let založení NABBA Mr. Universe. Bylo to setkání skutečných legend bodybuildingu, neboť s výjimkou Johna Grimeka přijeli Steve Reeves, Reg Park, Joe Abbenda i Bill Pearl!

Život mladého páru byl hektický. Pracovali ve show-businessu, každý rozvíjel svoji kariéru, trpěli vtíravým zájmem médií a ještě stačili rozšířit rodinu o tři potomky – Miklose (1958), Zoltána Anthonyho (1960) a Marisku Magdolinu (1964). Mimochodem, Hargitayův otec zemřel roku 1962 a matka až v roce 1980; dožila se 85 let. Fakt, že po tragické smrti Marylin Monroe v roce 1962 začala éra syntetických blondýnek skomírat, neměl jistě nic společného s rozvodem našeho páru, k němuž došlo v srpnu 1964. Tři roky poté Jayne Mansfield zahynula při automobilové havárii; měla teprve 34 let…Poslední ženou v životě Mickey Hargitaye se stala půvabná letuška Ellen Siano. Brali se v roce 1968 a vydrželi spolu 38 let.

Děti svých rodičů

Hargitay účinkoval ve dvaceti filmech. Třikrát si zahrál s Jayne (např. Promises, promises, 1962), svojí postavou vdechl život Herkulesovi (Hercules vs. Hydra, Loves of Hercules, 1960) a byl výjimkou v tom, že nenosil vousy. Hrál také gladiátory, kovboje a v roce 1986 s ním maďarská společnost natočila autobiografický film Mr. Universe. Jeho děti se tak říkajíc potatily, ale nesporně v tom byly i geny po matce.

Chvíle štěstí v rodinném kruhu. Mickey a Jayne měli spolu tři potomky.

Miklos čili Mickey Junior se v roce 2002 oženil s herečkou Danou Buoncristiani a mají za sebou první film. Také Zoltán hrál ve dvou filmech, v již zmíněném titulu Mr. Universe a ještě Reflections of a Crime (1994). Nepochybně nejvíce talentu se dostalo Marisce (Mary Magdaleně, nar. 1964), která v letech 1985 až 2004 vyrovnala otcovo skóre v počtu rolí a zazářila v TV-seriálu Law and Order, jehož některé epizody běžely u nás na kabelovém kanále Hallmark, dneska jdou tuším na TV Barrandov a Mariska stále září. Internet jí přisuzuje pozici jedné z nejlépe honorovaných TV-hereček a její odhadovaný roční příjem má činit 13 milionů dolarů. Mickey se dožil téměř osmdesátky, neboť podlehl rakovině plazmových buněk a odešel na kulturisticko-hereckou věčnost 14. září 2006.

Hargitay v roli Herkula

Zhruba před 15 lety uvedla televize Nova Hargitayův film Hérakles, kde se v roli princezny objevila Jayne Mansfield (v dabingu P. Štěpánek a J. Kotrbová). Díky satelitní televizi jsem viděl hrát Reevese, Parka, Foresta i Gordona Scotta. Co se hereckých schopností týče, nejlepší byl podle mého soudu Reeves. Ve věrohodnosti scén bych rovněž ocenil Reevese, a v tom, co kulturisty zajímá nejvíce, v muskulatuře, se na Reevese dotahoval Reg Park. Na Hargitayově postavě upoutávaly napumpované prsní svaly, ale jinak, zjevně bez tréninku, vypadal hladce a štíhle. Na tom ale dnes už houbeles nezáleží. Filmy skončí a zapadnou, lidé zestárnou a zemřou, bývalou slávu odvane vítr… zůstanou jen vzpomínky.