Wheeler po amputaci nohy zpátky  v posilovně

Někdejší špičkový profesionální kulturista a trojnásobný stříbrný medailista Mr. Olympia Flex Wheeler je zpátky v posilovně poté, co v říjnu absolvoval částečnou amputaci pravé dolní končetiny. Motivací pro návrat k tréninku je pro Wheelera, jenž se zatím pohybuje na invalidním vozíku, obnovení síly horní poloviny těla. Tu bude potřebovat pro pohyb pomocí berel, což bude ale také zřejmě jen dočasní řešení. Wheeler byl měl totiž do několika měsíců získat protézu, která by mu měla pohyblivost do značné míry ulehčit.

Rodák z kalifornského Fresna, Kenneth „Flex“ Wheeler (54), je pokládán za jednoho z nejestetičtějších kulturistů historie. Profesionální licenci získal absolutním vítězstvím na NPC mistrovství USA 1992. Ve svém inauguračním roce v IFBB Professional League (1993) vyhrál čtyři soutěže a na Mr. Olympia obsadil senzační druhé místo. (Tato bezprecedentní bilance v jeho nováčkovském roku mu zajistila prvenství v našem historickém rankingu těch nejlepších prvoročáků v IFBB Pro lize.) Během následujících deseti let nashromáždil 13 dalších profesionálních vítězství a ještě dvakrát vybojoval na Olympii stříbrnou příčku (1998, 1999).

Flex Wheeler však neproslul jen oku lahodícími liniemi muskulatury a skvělými proporcemi, ale, žel, také velkými a závažnými zdravotními problémy, které jsou mnohdy dávány do souvislosti se zneužíváním dopinku a specifickými postupy soutěžní přípravy v kulturistice. Ostatně, i ukončení Wheelerovy kariéry v roce 2003 bylo vynuceno selhávajícími ledvinami, což si brzy poté vyžádalo jejich transplantaci. Poslední roky jej pak trápily cévní potíže, které vyústily až do stavu, jenž letos v říjnu vedl k zmiňované amputaci nohy…