WSM 2014: Savickas i počtvrté!

Arnold Strongman Classic si Zydrunas Savickas připsal i druhou z dvojice neprestižnějších siláckých trofejí planety, když v dnech 28. až 29. března 2014 v rezortu Commerce Casino v kalifornském Los Angeles počtvrté zvítězil ve finále World´s Strongest Man. Fenomenálnímu Litevci se to povedlo v konkurenci dvanácti závodníků, postoupivších z 30členné kvalifikace, tvořené vesměs představiteli světové silácké špičky. Z věhlasných jmen sportu strongmanů na soupisce chyběli pouze Savickasův krajan Vytautas Lalas a Polák Krzysztof Radzikowski, kteří nenastoupili kvůli zraněním (Lalas – záda, Radzikowski – triceps), utrženým během zmiňovaného Arnoldova klání v Columbusu…

A propos, Arnold Strongman Classic versus World´s Strongest Man (WSM) – který z obou závodů se ve světě silných mužů těší větší vážnosti? Těžko říct. Zejména kvůli enormním hmotnostem břemen z důvodu omezených prostorových možností kryté haly dějiště platí Arnold Strongman Classic za ten nejryzejší test hrubé síly, k němuž v současnosti neexistuje v zápoleních strongmanů paralela. Na druhou stranu s 37letou historií je World´s Strongest Man bezpochyby tou nestarší a nejslavnější siláckou soutěží světa a řady její vítězů jsou přehlídkou těch nejslavnějších jmen moderní éry siláctví. Tomu odpovídá i výběr disciplin, jež jsou ve srovnání s Arnold Strongman Classic mnohem klasičtější ve smyslu větší různorodosti, jež byla odjakživa doménou WSM. Pro formát WSM je pak typické také to, že prostor dostávají i více běhavé nebo dynamičtější testy síly.

To se potvrdilo i letos, kdy na seznamu finálových disciplin nechybělo tradiční přehazování sudů (celkem osm, váha od 18 po 25 kg) ponad horizontální hrazdu nebo běh postupně se třemi 100kilovymi pneumatikami a jejich vyložení na podstavec. Vzhledem k přítomnosti úzké silácké elity se ovšem nelze nezamyslet nad tím, zda jsou právě tyto discipliny tím, co má rozhodnout o vítězi. Vždyť třeba právě zmiňovaný běh s pneumatikami byl vysloveně snadný a nic na tom nemění to, že silákům měl situaci zkomplikovat nestabilní pískový povrch… Nechtěli bychom strongmany raději vidět zvedat nad hlavu kládu nebo soukolí o maximální váze, nebo dělat opakování mrtvého tahu s hmotnostmi přes 350 kg, než se plahočit disciplínami, jež by nedělaly nikterak zásadní problém ani některým borcům z české nebo slovenské amatérské strongman ligy?

Z tohoto pohledu byl v soupisce finálových testů síly uspokojující snad jen dřep na opakování s 320 kg. I když… Místo činky bylo použito tlusté hladké osy a ke kontrole hloubky dřepu sloužil přímý kontakt činky s pevnými podložkami. Komu se někdy v silovém stojanu povedlo u dřepu nechtěně třísknout činkou o zarážky, ten si dovede představit, jaký devastující efekt může mít popsaný způsob provedení na páteřní obratle a ploténky. Chiropraktika pak musí zákonitě jímat hrůza… Vítězem této discipliny se stal s 15 opakováními Savickas před Angličanem Eddie Hallem se 14 dřepy.

Ze šesti testů síly Savickas zvítězil ještě jednou – dle očekávání ve zvedání nad hlavu. Úkolem závodníků bylo provést nejprve dvě opakování se 110kg jednoručkou (k rameni soupažně, nad hlavu pak pouze jednou paží), pak dvě opakování se 163kg soukolím. Ačkoli Savickas vyhrál časem 26,42 sekundy (před Hafthorem Björnssonem a Brianem Shawem), zejména hmotnost soukolí byla daleko pod jeho možnostmi. Z tohoto pohledu bychom mnozí jistě upřednostnili zvedání soukolí na maximální váhu, potažmo na co nejvíce opakování. V jednom i druhém případě bychom se od fenomenálního Litevce – a nejen od něho – dočkali jistě nevšedního zážitku. Takto to byla jen průměrná podívaná s váhami, jež lze vidět na leckteré lepší soutěží – třeba v rámci série IFSA Strongman Champions League…

Dokonce víc prvenství v disciplínách (3) než Savickas dosáhl obrovitý Islanďan Hafthor Björnsson (205 cm/180 kg). I přes své impozantní parametry poněkud atletičtěji (zejména ve srovnání se Savickasem nebo Shavem) působící borec si „vyběhal“ první místo v již zmiňovaném nošení a vykládání pneumatik. A přemožitele nenašel ani v přehazování sudů (o němž už také byla řeč) a ve finálním vykládání betónových koulí. Potomek Vikingů byl ostatně největším překvapením celé soutěže a ještě před předposlední disciplinou se držel na průběžném prvním místě – s čtyřbodovým náskokem před Shawem a dokonce pět bodů před Savickasem! Skvěle rozběhnutou soutěž mu zkazil teprve dřep, v němž zvládl „pouze“ 7 opakování , což byl třetí nejslabší výkon… I přesto dosáhl 25letý Björnsson nakonec na celkové druhé místo, což je zatím jeho životní výsledek.

Třetí místo v celkovém pořadí vybojoval gigantický (203 cm/200 kg) Američan Brian Shaw, jenž předvedl vyrovnanou výkonnost ve všech testech síly, jednou (v tahání kamionu) zvítězil, kdežto nejhůře (v úvodním nošení pneumatik) byl čtvrtý.

Oba tradiční vrcholy silácké sezóny jsou za námi. Zatímco do loňska bylo první pololetí ve znamení Arnold Strongman Classic, kdežto na podzim hrála prim zářijová World´s Strongest Man, letos nám pořadatelé naservírovali obě soutěže již v březnu. Ještěže tak máme před sebou alespoň prestižní sérii SCL 2014, ta nám bude muset vydržet po zbytek roku.

VÝSLEDKY

1. Zydrunas Savickas (Lit.) 64 bodů, 2. Hafthor Björnsson (Is.) 63,5, 3. Brian Shaw 61, 4. Mike Burke (oba USA) 40, 5. Terry Hollands 38, 6. Eddie Hall (oba V. Brit.) 33, 7. Dave Ostlund (USA) 32, 8. Warrick Brant (Aus.) 29,5, 9. Laurence Shahlaei (V. Brit.) 26,5, 10. Jerry Pritchett (USA) 26, 11. Jean-François Caron (Kan.) 23,5, 12. Martin Wildauer (Rak.) 23.

Savickas a Björnsson (zvedání nad hlavu)

Savickas a Shahlaei (superyoke – klasifikace)

Savickas versus Björnsson (zvedání nad hlavu, nošení pneumatik)

 

Radost v podání již 4násobného vítěze Zydrunase Savickase.Radost v podání již 4násobného vítěze Zydrunase Savickase.

Savickas dřepuje s 320 kg – patnáctkrát!Savickas dřepuje s 320 kg – patnáctkrát!

Björnsson při přehazování sudů.Björnsson při přehazování sudů.

Gigantický Brian Shaw.Gigantický Brian Shaw.