Začátky: Casey Viator

viator.jpg Potomek francouzsko-španělských rodičů pochází z Louisiany, z města Lafayette v cajunské oblasti, která dala bodybuildingu šampióny Reda Lerilleho, Johna Gourgotta a Boyera Coe, do školy však chodil na předměstí zvaném New Iberia (nar. 4. září 1951).

Měl pět sester, mladšího bratra a původně se jmenoval Caissius Quention Viator. Jako chlapec se shlédl v otci, bývalém zápasníkovi, takže hrál nejdříve fotbal, zápasil a k tomu ve 13 letech kouřil balíček cigaret denně. Někdy v té době mu strýc věnoval starou činku, s níž asi rok sporadicky cvičil.

„Naprosto bez vedení jsem trénoval asi rok v garáži s činkou a improvizovanou hrazdou, a dělal jsem shyby, bicepsové zdvihy a čelní tlaky. Na střední škole jsem hrál fotbal a sžírala mne spalující touha být velký a silný, ačkoliv moje váha činila sotva 67 kg. Pak jsem přišel do vzpěračské činkárny a možná kvůli mému zjevnému nadšení si mne všimli dva nejlepší borci.

Díky jejich radám jsem rychle sílil a na podzim už jsem měl o 14 kg svalů víc. Nějakou dobu jsem tvrdě dřel a nachystal se na první soutěž, která nedopadla slavně a mnozí tak-zvaní-experti tvrdili, že nikdy nevyhraji ani regionální závody. Pokračoval jsem však tvrdošíjně v otročině se železem a inspirován snímky Boyera Coe jsem tušil, že jednoho dne budu lepší než on. V 16 letech jsem triumfoval na soutěži Mr. Spartan, dále Junior Mr. Orleans 1967, Mr. Tri-State, Mr. Gulf-Coast a Mr. South Texas.

Nakonec jsem v posilovně pobýval většinu času. Byla zrovna vedle hřiště a po mnoho večerů, kdy jsem se mučil uvnitř, zatím davy na ochozech skandovaly hráčům. Tehdy šlo jen o činky a mne, a já na ně útočil s nekontrolovanou zuřivostí, protože moje touha být kulturistickým šampiónem byla silnější, než sny o fotbalové slávě. V 17 letech jsem dělal benčpresy se 145 kg – 155 kg, a bicepsy zvedal až 80 kg, ačkoliv jsem neměl ponětí o korektní technice. Ze začátku jsem byl zatížený na končetiny v tom, že jsem dřel paže a nohy a zanedbával trup, tedy skoro opak toho, co dělají jiní mladí kluci.“