Začátky: Ken „Flex“ Wheeler

Wheeler - střední škola
Wheeler – střední škola

Po roční pauze s váhou 90 kg vyhrál Ken „Flex“ Wheeler Rust Wanner Cup 1987 a opět po přestávce, v nabité sezóně 1989, obsadil čtyři soutěže: NPC Governor´s Cup v Sacramentu (absolutorium), v dubnu v Pittsburghu vystoupil nejvýš na NPC Contra Costa v těžké váze (rozhodčí ohodnotili zejména jeho pozoruhodné nohy, břicho a mezižeberní svaly) a v květnu v San Diegu shrábl titul NPC Mr. California do 90 kg .( Jistý divák prý poznamenal: „Ten hoch má břicho přes celé tělo!“).

Nedlouho poté rozšířil svou kvalifikaci v karate hnědým páskem. A v říjnu Wheeler odletěl na Floridu pro 5. místo z NPC Senior Nationals. V necelých 20 letech se stále mohl přihlásit na AAU Teenager Black America 1990 a ukázat se jako nejlepší americký týnejdžr tmavé pleti, mezi juniory na NPC Junior Nationals však musel vzít zavděk 2. místem.

O další dva roky později, když si jako první v jižní Kalifornii oholil hlavu, bez zvláštních obtíží převálcoval konkurenci na NPC USA Championships 1992, kde mu Joe Weider při dekoraci vítězů řekl: „Neboj, hochu, postarám se o tebe!“ Wheeler podepsal s Weiderem štědrou smlouvu, přestoupil mezi profesionály a vzápětí se vepsal do historie jako vítěz prestižní přehlídky svalů Arnold Schwarzenegger Classic.

 

Wheeler - první soutěž
Wheeler – první soutěž

Wheeler - druhý zprava (1984)
Wheeler – druhý zprava (1984)

Wheeler - Mr.California1989
Wheeler – Mr.California 1989

Wheeler - rok 1989
Wheeler – rok 1989