Začátky: Mohamed Makkawy

1_makkawy.jpgNarodil se 29. srpna 1953 v městě Tanta, ležícím asi 100 km severně od Káhiry, měl dva mladší bratry a sestru, byl vychováván ve striktní muslimské víře a jeho celé jméno zní Mohammad el Makkawy. Vyrůstal na chlebě a melase, maso bylo luxusem jednou za měsíc.

Mládí prožil na venkově v době krátce po slavné éře egyptského vzpírání, vždyť exotičtí siláci země faraónů Shams, Mesbach, el Thouni, Faiad, Chamuda a další získali na OH 1936 a 1948 celkem osm medailí; pak nadešel nástup vzpěračů SSSR a bylo po slávě. Navíc, po svržení vlády krále Farúka I, který vzpírání soukromě podporoval, skupinou kolem G. A. Násira v roce 1952, nebyly už pro sport takové podmínky.

1_makkawy2.jpgS posilováním začal Makkawy v 11 letech na podnět přítele rodiny-zápasníka, otec Mustafa ani matka Nafesa tím nebyli nadšení a tvrdili, že si zláme vaz. Po čase přešel do vzpěračského klubu a trénink šel dobře až do chvíle, kdy jej 85letý kouč, rigorózní zastánce vzpírání, nachytal při benčpresu a vyhodil. Podobná situace byla v dalších posilovnách.

Po přestěhování do Káhiry tajně prohlížel libanonskou verzi Weiderova Muscle Builderu a jeho vzorem se stal Ricky Wayne, jemuž v roce 1972 poslal dopis se svými fotkami. Od čtrnácti trénoval v Arab Contractor´s Club v Káhiře, kde s bodybuildingem neměl problémy, kopíroval Wayneho programy a v roce 1969 debutoval vítězstvím na soutěži junior Mr. Egypt. Jako sedmnáctiletý se stal mistrem středozemí (Mr. Mediterranean 1970, titul obhájil ještě v letech 1974-1976), pak zahájil studia na univerzitě Ain-Shams v oboru překladatel anglické literatury.

1_makkawy3.jpgMimochodem, jazykově nadaný mladý muž pracoval tři roky jako tlumočník pro egyptský olympijský výbor a dva roky pro armádu, mimo arabštiny ovládal angličtinu, francouzštinu a němčinu. Měřil 160-164 cm, vážil pod 80 kg, biceps měl 46 cm a pas 63,5 cm (o 10 cm víc, než Betty Brosmer-Weider). Než pronikl mezi profesionály IFBB, Makkawy startoval na čtyřech mistrovstvích světa (dříve Mr. Universe).

V roce 1972 v Bagdadu byl třetí, roku 1974 ve Veroně druhý, roku 1976 v Montrealu vyhrál lehkou váhu a mohl se stát absolutním vítězem, jenže toho roku jej nevyhlásili. Za tento výsledek obdržel darem od vlády dům. Po 2. místě na Mr. Universe 1977 získal profesionální licenci a záhy odjel do kanadského Toronta, kam jej pozval manažer sítě posiloven Vice Tannyho, Ken Wheeler. Pracoval jako certifikovaný trenér, fitness-supervizor a PR-pověřenec pro Super Fitness Clubs v Torontu.

Něco o své stravě řekl časopisu M&F z roku 1983: „Před soutěží a někdy taky mimo sezónu jím pouze jednou denně. Když mám chuť, snídám čaj, malý sendvič se sýrem nebo pár vařených vajec. Občas trochu vloček nebo vaječnou omeletu, o níž se podělím s dětmi (Makkawy má 2 děti). Jindy snídám jen kávu. Oběd se normálně skládá z 20 dkg hovězího, kuřecích prsou nebo grilované ryby. Jelikož jsem muslim, nejím vepřové maso. K večeři mívám salát s tuňákem, zřídkakdy pak suflé (jemný nákyp s bílky) nebo omeletu. Před soutěží jdu v 6. hodin ráno cvičit, mezi 11. hodinou a polednem mám necelého půl kila masa. Večer, když jsem hodně hladový, mám zeleninový salát. A to je vše.“