Zapomenuté portréty: Allan Paivio

paivio1.jpgZnámou postavou kanadského bodybuildingu z doby před rokem 1950 je borec finského původu Allan Urho Paivio, narozený 29. března 1925 v Thunder Bay, provincie Ontario. Už v roce 1947 se ukázal 2. místem na Mr. Canada (1. René Leger), rok nato titul vyhrál a byl nominován do týmu své země na vůbec první soutěž pod hlavičkou IFBB, Mr. Eastern-North America v New Yorku (28. května 1948). Jednalo se o utkání Kanada versus Amerika, v týmu hostí byli Abe Goldberg, Fred Massaro, Santo Leone a další méně známí borci, za Kanadu startovali Leo Robert, Robert Roy, Joffre L´Heureux, Frank Gagliardi a Ed Theriault; Kanada nakonec zvítězila poměrem 2411 : 2206 bodů, přičemž sám Paivio skončil druhý za vítězným Goldbergem.

paivio2.jpgO rok později Paivio obsadil 4. místo na IFBB Canada´s Most Perfect Physique (1. Theriault, 2. L´Heureux, 3. Robert) a osmé z velké show IFBB North American Championships, obsazené tehdejšími hvězdami bodybuildingu (1. Clancy Ross, 2. Alan Stephan, 3. Floyd Page, 4. Armand Tanny atd.). Vrcholem kariéry pětadvacetiletého atleta, údajně sponzorovaného Benem Weiderem, se stala show Best Developed Athlete in America ( v New Yorku), kde vyhrál střední kategorii; mezi nízkými muži dominoval Ed Theriault a vysoké muže plus absolutorium shrábl návštěvník z Anglie Reg Park.

Další život ambiciózního syna finských imigrantů však směřoval jiným směrem. Už v roce 1949 obhájil na University of Ontario titul PhD. z psychologie a příštích 40 let strávil jak výukou, tak výzkumem paměti, představivosti, řeči a dalších oblastí. Paivio vydal nejméně pět knih a je autorem tzv. Dual Coding Theory of Reading and Writing. Dnes 85letý emeritní profesor žije v Ontariu a kondici udržuje hraním golfu.